Lęk to problem, z którym zmaga się wielu ludzi. Jak pokazują badania naukowe, co trzeci nastolatek odczuwa strach. Lęk off to poradnik psychologiczny, w którym Regine Galanti zdradza, jak zapanować nad własnymi emocjami, aby te nie utrudniały nam życia.
Jaką funkcję pełni lęk?
Lęk z ewolucyjnego punktu widzenia ma nam zapewnić przetrwanie. Gdy strach pojawia się w sytuacji, gdy coś nam zagraża, pomaga uniknąć niebezpieczeństwa i przeżyć. Gorzej, gdy lęk zadomawia się w naszym życiu na stałe, w tym sytuacjach, które nijak nie zagrażają naszemu przetrwaniu. Gdy słyszy odgłos dzikiego zwierzęcia, uruchamia się w nas reakcja – uciekaj, walcz albo zastygnij w bezruchu. Każde z tych rozwiązań jest dobre, bo zwiększa nasze szanse na przeżycie. Niestety, gdy podobny mechanizm działa przed referatem, który mamy wygłosić, przynosi więcej szkody niż pożytku.
Jak radzić sobie z lękiem?
Jak radzić sobie z lękiem? Regine Galanti radzi, aby skorzystać z techniki mindfulness lub terapii behawioralno-poznawczej. Obydwa rozwiązania są poparte naukowo, charakteryzują się wysoką skutecznością. Pod sformułowaniem mindfulness kryje się trening uważności. Gdy lepiej przyjrzymy się temu, co wywołuje w nas strach i w jakich okolicznościach, możemy skorzystać ze skutecznego narzędzia, jakim jest racjonalizacja. Np. gdy uświadomimy sobie, że lęk pojawia się za każdym razem, gdy szef przemawia do nas poważnym tonem, ponieważ tak zaczynała się każda reprymenda naszego ojca, możemy przestać odczuwać strach. Wystarczy, że powiemy sobie, iż mamy do czynienia z zupełnie innym człowiekiem. Szef ma taki sposób bycia i za jego oficjalnym tonem stoi profesjonalizm. On niekoniecznie chce nas skrytykować, może nam obwieścić plany dalszego rozwoju lub zwyczajnie o coś zapytać.
Czym jest terapia behawioralno-poznawcza?
Natomiast terapia behawioralno-poznawcza ma na celu poznać nasze zachowania na konkretne wyzwalacze i nauczyć je zastępować je prawidłowymi wzorcami. Np. gdy widzimy psa na chodniku, automatycznie przechodzimy na drugą stronę ulicy. Jeśli odważymy się miniemy go, przekonamy się, że zwierzę w żaden sposób nam nie zagraża. W rezultacie przy kolejnym spotkaniu z czworonogiem nasz poziom lęku będzie zdecydowanie niższy. Warto nauczyć się odczytywać, kiedy narasta w nas strach, ten często objawia się silniejszym biciem serca, poceniem się dłoni lub drżeniem rąk. Gdy w porę zareagujemy, nie pozwolimy na to, aby ogarnęła nas panika.
Co powoduje lęk?
W poradniku Lęk off Regine Galanti radzi, aby osoby odczuwające strach, zaczęły prowadzić dziennik. Zapisując w nim, kiedy odczuwamy symptomy lęku i jakie wydarzenia je poprzedzają, możemy lepiej zrozumieć siebie. Te informacje mogą z czasem zacząć układać się w spójny wzór, którego poznanie pozwoli nam zastąpić go nowym, umożliwiającym prowadzenie szczęśliwego życia. Warto rozpoznać źródło problemu, aby móc go pokonać i iść dalej bez tego niepotrzebnego balastu. Na szczęście każdy z nas może pozbyć się lęku.
Jak strach wpływa negatywnie na nasze życie?
Strach często bywa szkodliwy. Gdy boimy się, że nie poradzimy sobie z realizacją jakiegoś zadania, to odwlekamy je w czasie, zamiast po prostu przystąpić do działania. Bardzo często w trakcie okazuje się, że strach ma tylko wielkie oczy. Niestety, wiele osób przekłada zadania na później, a potem ma zbyt mało czasu, aby im sprostać. Niektórzy tak bardzo boją się publicznych wystąpień, że przed nimi wybiegają z sali lub dostają gorączki. To niedobre, że nasz lęk wyklucza nas z pewnych obszarów życia. W związku z tym musimy nauczyć się sposobów jego zwalczania.
Lęk off, czyli poradnik dla osób, które chcą pozbyć się strachu
Lęk off daje czytelnikowi gotowe narzędzia do walki ze strachem. Wprawdzie Regine Galanti tak sformułowała swoją książkę, iż tak wydaje się adresowana do młodzieży, ale z zawartych w niej porad skorzystać może każdy, w tym osoba dorosła. Mają one bowiem charakter uniwersalny. Lęk off zawiera również psychotesty oraz ćwiczenia, które mają pomóc osobom borykającym się ze strachem.