Na świecie nie brakuje złośliwych ludzi, którzy wykorzystają każdą, nawet najmniejszą okazję, aby wetknąć nam szpilę. Można by sądzić, iż takie osoby po prostu są z natury złe. Tymczasem za ich nieprzyjemnych zachowaniem często stoją ogromne kompleksy. Jak ludzie kompensują sobie niską samoocenę?
Wyśmiewanie sukcesów innych osób
Gdy ktoś odniesie sukces np. jako influencer, taka osoba wyśmiewa swojego znajomego, twierdząc, że jej to nie wychodzi i powinna znaleźć sobie inne zajęcie. Taki człowiek, aby móc sączyć swój jad, potrafi zadzwonić do nas po roku ciszy tylko po to, by powiedzieć nam, że to, czym aktualnie się zajmujemy, nie jest naszą bajką. Jesteśmy w tym kiepscy, nie znamy się na swojej pracy etc. Taki człowiek ma skrajnie niską samoocenę i próbuje ją sobie podwyższyć, dokopując innym ludziom. Takie wytykanie rzekomych błędów i niedostatków ma sprawić, iż osoba krytykująca poczuje się lepiej.
Krytykowanie innych osób
Osobę z niską samooceną poznasz też po tym, że nawet jeśli nie krytykuje ciebie, to w twoim towarzystwie wytyka błędy innym ludziom. O wspólnej znajomej potrafi powiedzieć, że się spasła, chociaż jest w ciąży. Może też naśmiewać się z oprawek okularów, które nosi kolega z pracy. Tak naprawdę każdy powód jest dobry, by komuś dokopać, a samemu poczuć się lepiej. Takie krytykowanie innych osób w naszym towarzystwie powinno zapalić w naszej głowie lampkę alarmową. To znak, że my również jesteśmy odsądzani od czci i wiary, gdy ta osoba rozmawia z kimś innym. Od tak toksycznych ludzi najlepiej trzymać się z daleka, aby nie przekazywali nam swojej negatywnej energii.
Krytyka wyglądu drugiej osoby i wpędzanie jej w kompleksy
Osoba z niską samooceną często nie kocha siebie, ma ogromne zastrzeżenia do swojego wyglądu, czuje się mało atrakcyjna. W związku z tym chce odebrać pewność siebie i radość życia innym ludziom. Skoro ona ma kompleksy, to niech inni poczują ich gorzki posmak. W związku z tym krytykuje innych ludzi z powodu masy ciała, sylwetki, nosa, ust czy opadających powiek.
Podkreślanie każdej wpadki drugiej osoby
Osoba z niską samooceną często bywa małostkowa. Zamiast przyznać, że każdy ma prawo do błędu i przejść nad wpadką koleżanki do porządku dziennego, opowiada wszystkim dookoła, jak wielką wtopę zaliczyła jej znajoma z pracy. Sprawia jej to przyjemność, ponieważ podkreślając błędy innych ludzi, sama może się dowartościować.
Odbieranie nadziei drugiej osobie
Osoby, które borykają się z niskim poczuciem własnej wartości, lubią odbierać nadzieję innym. Same jej nie mają, zakładają zawsze najczarniejszy scenariusz i nie chcą, by inni żyli pełnią szczęścia. W związku z tym uwielbiają podcinać skrzydła. Gdy koleżanka chce założyć własną firmę, mówią jej, że z pewnością poniesie porażkę, bo rynek jest teraz trudny i trwa kryzys gospodarczy. Gdy kolega chce zapisać się na studia podyplomowe, taka osoba stwierdza, że nikt nie patrzy dziś na papierek, lecz na doświadczenie.