Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba dotycząca skóry gładkiej i owłosionej. Wynika z nadmiernej reakcji alergicznej na kosmetyki, chemię, stres, produkty spożywcze i wiele innych czynników. Mimo wszystko dokładna przyczyna występowania AZS nie jest do końca poznana i dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne.
Objawy atopowego zapalenia skóry głowy
Przebieg jest przewlekły, z okresami zaostrzeń i remisji. Typowymi objawami są:
- zaczerwienienie,
- suchość,
- łuszczenie się skóry,
- intensywny świąd.
Choroba częściej występuje u dzieci i ma tendencję do wygasania wraz z wiekiem, jednak rozpoznajemy ją także u około 3% osób dorosłych.
Atopowe zapalenie skóry głowy przyjmuje postać złuszczenia łupieżowego, dodatkowo może pojawić się rumień i grudki z żywo czerwonymi nadżerkami i strupami. Skóra może być zgrubiała i pokryta blaszkami, szczególnie w okolicy karku. Włosy mogą być łamliwe i przerzedzone. Rzadko dochodzi do zajęcia małżowin usznych.
Jakie czynniki mogą pogarszać przebieg choroby?
Należy zdawać sobie sprawę, że niektóre czynniki mogą pogarszać przebieg choroby. Są to:
- długie kąpiele i prysznice, które nasilają utratę wody z komórek skóry,
- drapanie,
- stres,
- pot,
- drażniące środki czyszczące, mydła, detergenty,
- dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza.
Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy
Skóra objęta procesem chorobowym wymaga regularnego nawilżania – sprawdzają się preparaty z mocznikiem, pantenolem oraz ceramidy i naturalne olejki. Atopowe zapalenie skóry głowy należy łagodzić poprzez ograniczenie stosowania preparatów na skórę głowy, czyli: pianek, lakierów do włosów, żeli, środków z dodatkiem alkoholu, farb do włosów.
Mycie włosów powinno się odbywać w wodzie o temperaturze ciała, bez detergentów. Dobrze jeśli pozwolimy włosom schnąć samoistnie, bez pocierania ręcznikiem, ewentualnie z użyciem chłodnego nawiewu. Szampony i odżywki wybierajmy z krótkim i naturalnym składem, można poszukać także produktów przeznaczonych specjalnie dla skóry atopowej.
Często stosowane kremy i maści zawierające inhibitory kalcyneuryny – są to leki dostępne na receptę, które hamują aktywność układu odpornościowego, zmniejszając przy tym objawy choroby.
Zmniejszenie świądu można uzyskać dzięki doustnym lekom przeciwalergicznym z grupy preparatów antyhistaminowych. W bardziej zaawansowanych przypadkach często konieczne są sterydy w formie doustnej lub dożylnej – łagodzą świąd, wygaszają odpowiedź alergiczną i zmniejszają nasilenie zmian skórnych.
W ramach leczenia wspomagającego warto rozważyć leczenie nadmiernego stresu i udać się na konsultację psychiatryczną lub psychologiczną. Dodatkowo osoby zmagające się z AZS często zmagają się z niską samooceną, więc ważne jest wsparcie profesjonalisty. Należy także zadbać o redukcję stresu w otoczeniu, poprzez wprowadzenie zasad higieny snu i pracy.