Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu Polaków to najważniejsze Święta w roku, nic dziwnego, że staramy się im zapewnić odpowiednią oprawę. Przygotowujemy nie tylko swoje mieszkania, przeprowadzając w nich gruntowne, wiosenne porządki, ale też staramy się uzupełnić braki w wyposażeniu kuchni. Na Wielkanoc chętnie pieczemy ciasta i ciasteczka. Do ich przygotowania potrzebujemy zarówno składników spożywczych, jak i odpowiednich foremek do ciast oraz wykrawaczek. Wielkanocne wypieki są dość zróżnicowane. To, jakie smakołyki przygotowujemy, zależy od tradycji rodzinnych i części kraju, w której mieszkamy. Jakich foremek potrzebujemy do wielkanocnych wypieków?
Ciasta wielkanocne odzwierciedlają życie zgodnie z porami roku
Dawniej ludzie musieli żyć zgodnie ze zmieniającymi się porami roku. Ostatnie miesiące zimy były dla nich trudnym czasem. Kończyły się wówczas zapasy żywności. Wielkanoc zawsze obchodzimy wczesną wiosną, gdy przyroda budzi się do życia i daje nam nadzieję. Nasi przodkowie zawsze hucznie ją świętowali i podchodzili do Świąt Zmartwychwstania z ogromną radością, co można dostrzec, przyglądając się kolorowej oprawie ciast. W związku z tym, iż wczesną wiosną nie mieli dostępu do świeżych owoców, wykorzystywali przetwory, w tym powidła oraz sięgali po suszone owoce. Dziś wystarczy pójść do supermarketu, by kupić w nim świeże truskawki, borówki czy maliny. Owoce te są dostępne przez cały rok. Sprowadza się je do Polski z odległych zakątków świata, w tym z Maroka, RPA czy Argentyny. Dysponujemy też lepszymi metodami przetwórstwa spożywczego i przechowywania, dzięki czemu koniec zimy nie kojarzy nam się z ograniczoną podażą żywności. Niemniej w ciastach wielkanocnych, które goszczą na stołach Polaków, wciąż widać rys historycznych dawnych czasów, gdy człowiek musiał żyć w zgodzie z naturą.
Tradycyjne ciasta wielkanocne – babka
Za najbardziej popularne ciasto wielkanocne uchodzi babka. W książkach kucharskich znajdziemy różne przepisy pozwalające na jej przygotowanie. Jedni praktykują łączenie mąki pszennej z ziemniaczaną w celu przyrządzenia wypieku, inni ograniczają się do samej mąki pszennej. Niemniej w ogólnym ujęciu babka składa się z tłuszczu, jaj, cukru, mąki i proszku do pieczenia. Pozostałe składniki dodaje się do niej w zależności od uznania i indywidualnych preferencji. Babka swoim kształtem nawiązuje do stroju, jaki niegdyś najczęściej nosiły kobiety. Mowa o obfitych spódnicach, które ulegają rozkloszowaniu ku dołowi. Na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych form pozwalających na przygotowanie wielkanocnej babki. Największą popularnością wśród Polaków w okresie Świąt Zmartwychwstania cieszą się formy na wysoką babkę z kominkiem. Wzniesienie pośrodku formy sprawia, iż ciasto w swojej środkowej części ma charakterystyczną dziurę. Babkę możemy też upiec w dedykowanej formie pozbawionej komina. Niektórzy zanoszą niewielkie babeczki na święcenie pokarmów, które odbywa się w kościele. Można upiec je w malutkich foremkach do pieczenia babki z kominkiem. Poszczególne formy różnią się też żłobieniem w środku. Nadaje ono ciastu charakterystyczny kształt. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz, przed wlaniem ciasta należy ją posmarować od środka tłuszczem i posypać bułką tartą. Ułatwi to wyjęcie gotowego ciasta. W sklepie internetowym Ekoforemki.pl znajdziesz liczne formy do pieczenia babki, ale też przyrządy do ciasta takie jak przesiewacz do mąki, z którego warto skorzystać, aby ją napowietrzyć i delikatnie osuszyć. Dzięki wykonaniu tej niepozornej czynności staje się puszysta, a ciasto lepiej i łatwiej się wyrabia, zyskując delikatną konsystencję. Kiedy mąka leży na półce w sklepie lub w naszej szafce, często staje się zbita. W związku z tym przed jej użyciem, warto wcześniej postawić ją na kaloryferze, aby się wygrzała i wyschła. Istnieją dwie szkoły dekorowania babki wielkanocnej. Jedna zakłada posypanie jej cukrem pudrem, czynność tę najlepiej wykonywać przez przesiewacz, ponieważ produkt przechowywany w mieszkaniu często ulega zbryleniu i należy rozbić go na drobny proszek. Druga korzysta z polew, zarówno tych gotowych, które można kupić w każdym supermarkecie, jak i własnoręcznie przygotowanych. W każdym sklepie spożywczym znajdziesz gotowe barwniki spożywcze do polew, w tej roli możesz też wykorzystać liofilizowane owoce w postaci proszku.
Smaczne ciasta wielkanocne – mazurek
Mazurek to tradycyjne ciasto wielkanocne, którego pieczenie nastręcza znacznie mniej trudności niż przygotowanie babki. Mamy tutaj do czynienia z prostym przepisem na ciasto kruche. Masło, jaja, cukier i mąkę siekamy nożem tak długo, aż połączymy wszystkie składniki w gładkie ciasto. Możemy też wykorzystać mikser i dodawać poszczególne składniki w taki sposób, aby uzyskać kruche ciasto. To drugie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które dysponują niewielką ilością czasu na przygotowanie wielkanocnych wypieków lub nie mają na tyle silnej ręki, by siekać poszczególne składniki nożem. Mazurek wyróżnia się tym, iż jest wyjątkowo strojnym i kolorowym ciastem. To zasługa różnego rodzaju polew i mas, które wykorzystujemy się w jego dekoracji. Dużą popularnością wśród Polaków cieszy się mazurek z masą kajmakową. Można ją przygotować samodzielnie lub kupić gotową w sklepie. Niektórzy korzystają z rękawów cukierniczych, aby udekorować mazurka według własnej koncepcji. Tego typu akcesoria cukiernicze możesz zamówić w sklepie internetowym Ekoforemki.pl, podobnie jak noże i krajalnice do ciasta. Blacha do pieczenia ciasta o wymiarach 30 x 25 cm to idealne rozwiązanie w przypadku mazurka. Wykładamy ją papierem do pieczenia, po czym układamy na niej kruche ciasto, od razu możemy też uformować brzegi zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Jeśli potrzebujesz większych rozmiarów form do pieczenia świątecznych ciast drożdżowych, serników czy makowców, to również znajdziesz je w sklepie Ekoforemki.pl.
Pascha, czyli ciasto wielkanocne, które przywędrowało do nas ze Wschodu
Pascha uchodzi za jedno z tradycyjnych ciast wielkanocnych. Ten smakołyk przywędrował do Polski z Rosji. Dziś najczęściej przygotowują go mieszkańcy województw wschodnich, które sąsiadują z Ukrainą, Białorusią czy Obwodem Kaliningradzkim. Także Kresowiacy, którzy po wojnie zasiedlili inne tereny Polski, nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez paschy. Samo ciasto opiera się na mleku, jajach, twarogu oraz dodatkach w postaci orzechów czy suszonych owoców. Wspomniane produkty były dostępne zarówno osobom dobrze sytuowanym, jak i mieszkańcom gospodarstw wiejskich. Wykorzystanie tak wielu składników w przypadku paschy nie jest dziełem przypadku, ma bowiem symbolizować obfitość. Przygotowaną masę serowo-mleczno-jajeczno-bakaliową umieszczamy w specjalnej formie z dziurami, którą wcześniej okładamy czystą gazą. Następnie umieszczamy ją w lodówce na 12-13 godzin, po czym wyjmujemy i wykładamy na talerz.
Ciasta na Wielkanoc i nie tylko – keks
Keks nie jest ciastem typowo wielkanocnym. Wielu osobom bardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem aniżeli ze Świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Keksy cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, ponieważ są smaczne, aromatyczne i miękkie, ponadto długo zachowują świeżość. Te ciasta opierają się na mące, cukrze, jajach, maśle oraz dużej ilości bakalii. To właśnie te ostatnie podkreślają uroczysty wymiar Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, ponieważ utożsamiamy je z obfitością. Keksówki można też wykorzystać do pieczenia domowych pasztetów lub chleba. Te specyficzne, wąskie formy do ciast, mają bowiem charakter uniwersalny. W sklepie Ekoforemki.pl znajdziesz dużą różnorodność kształtów i rozmiarów keksówek.
W czym upiec sernik na Wielkanoc?
Sernik również nie jest ciastem typowo wielkanocnym, ale wielu Polaków lubi go jeść niezależnie od pory roku. Można go upiec wyłącznie z masy serowej połączonej z jajami, masłem, cukrem, wanilią i skrobią ziemniaczaną. Niektórzy jednak decydują się na upieczenie sernika z kratką, co stanowi już wyższy stopień wtajemniczenia cukierniczego. Do sernika można dodać rodzynki czy skórkę pomarańczową, ale nie trzeba tego robić, jeśli domownicy w większości nie przepadają za bakaliami. Jeśli zastanawiasz się, w czym upiec sernik na Wielkanoc, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz w tym celu szukać żadnej specjalnej formy. Wystarczy ci blacha do pieczenia o wymiarach 30 x 25 cm, o której wspominaliśmy w kontekście mazurka. Ma ona charakter uniwersalny i przyda się również po świętach do wypieku różnego rodzaju ciast. Przed wylaniem ciasta, należy jednak wyłożyć ją papierem do pieczenia. Dzięki niemu unikniemy przywierania wypieku do blachy i tym samym znacznie wydłużymy okres użytkowania formy. W sklepie internetowym Ekoforemki.pl każdy znajdzie optymalny rozmiar formy, odpowiedni dla swoich ulubionych przepisów.
Małe babeczki na Wielkanoc
Niektórzy specjalizują się w serwowaniu małych babeczek na Wielkanoc. W tym celu przygotowują ciasto na muffinki, tutaj nie będziemy wymieniać wiodących składników, ponieważ poszczególne przepisy dość znacznie różnią się między sobą, a następnie wylewają je na niewielkich foremkach, które różnią się kształtami. Możesz wykorzystać specjalne papilotki na muffinki lub sięgnąć po foremki na małe babeczki o ozdobnych, a nierzadko wręcz fantazyjnych kształtach. Wybierając tego typu akcesoria do pieczenia, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich formę, ale też żłobienie wewnątrz foremki. To bowiem wpływa na wartości estetyczne naszego wypieku. Niektóre foremki do małych babeczek przypominają swoją formą wiosenne kwiaty. Po upieczeniu można je przyozdobić słodką masą lub bitą śmietaną, a na samym czubku umieścić świeże owoce, np. maliny czy borówki. Fantazyjne foremki na małe babeczki znajdziesz w sklepie internetowym Ekoforemki.pl. Tam również kupisz rękawy cukiernicze oraz inne akcesoria cukiernicze, które przydadzą ci się podczas dekoracji małych, wielkanocnych babeczek. Możesz je też wykorzystać w późniejszym czasie do ozdabiania tortów, deserów oraz innych ciast i ciasteczek.
Wielkanocne ciasteczka
Na Wielkanoc nie musimy przygotowywać tradycyjnych, świątecznych ciast. Nie każda z nas potrafi wyczarować paschę czy sernik. Jest to całkowicie zrozumiałe. Istnieją jednak takie przepisy, które są bardzo proste w wykonaniu. Mowa o kruchych ciasteczkach. W ich przypadku wystarczy połączyć masło z cukrem, jajami, proszkiem do pieczenia i mąką, a następnie rozwałkować. Wykrawamy z niego ciasteczka za pomocą specjalnych foremek. Aby nadać słodkim pysznościom nieco wielkanocnego akcentu, warto sięgnąć po wykrawaczki w kształcie zajączków, kurczaczków, stokrotek, baranków czy pisanek. Możesz też skorzystać z tradycyjnych kształtów foremek. Łakocie w kształcie serduszek, kwiatków czy półksiężyca także są mile widziane na świątecznym stole. Kojarzą się bowiem z radością i optymizmem, czyli wartościami, z którymi wiąże się Wielkanoc. W sklepie internetowym Ekoforemki.pl oprócz kształtów utożsamianych ze Świętem Zmartwychwstania Pańskiego, znajdziesz również niezliczoną ilość foremek w kształcie zwierząt, postaci i pojazdów. Dzięki wzorom na wszelkie uroczystości urodzinowe, komunijne czy weselne możesz zadbać o bardziej wykwintne i smaczne dodatki.
Ciasto w kształcie baranka, czyli tradycyjne potrawy na Wielkanoc
Zapewne nie raz widziałaś, iż ktoś przynosił na święcenie pokarmów ciasto przypominające zająca, baranka czy kurczaczka. Tak naprawdę jego wykonanie nie nastręcza większych trudności. Możesz przygotować zwykłą babkę piaskową ze swojego sprawdzonego przepisu. Musisz tylko posiadać odpowiednią formę. Sklep internetowy Ekoforemki.pl oferuje formy 3D w kształcie zajęcy, baranków i pisanek. Sprawdzą się one doskonale w okresie wielkanocnym, gdy przygotowujemy świąteczne śniadanie dla wszystkich domowników. Upieczone świąteczne ciasto w kształcie zająca wygląda bardzo efektownie, a nie wymaga od nas dużego nakładu pracy. Oczywiście, sklep internetowy Ekoforemki.pl oferuje także formy 3D w postaci misia czy serca, które możesz wykorzystać przy innych okazjach.
Formy do ciast idealne nie tylko na Wielkanoc
Sklep internetowy Ekoforemki.pl to prawdziwy raj dla wszystkich pasjonatów sztuki cukierniczej oraz piekarniczej. Jeśli lubisz piec ciasta i ciasteczka, koniecznie musisz do niego zajrzeć. Okazała kolekcja wykrawaczy, foremek i form do pieczenia sprawi, że przepadniesz w sklepowych kategoriach na długie godziny. Kupisz tam także akcesoria do dekoracji ciast, w tym rękawy cukiernicze i końcówki dekoracyjne. Pamiętaj, iż zakup formy na babkę z kominem, keksówki czy prostokątnej blachy do pieczenia to inwestycja na lata. Wspomniane akcesoria możesz wykorzystać w ciągu roku do wypieku ciast ze świeżymi owocami, jak również potraw na obiad dla całej rodziny. Wiele wykrawaczek do ciastek także ma charakter uniwersalny, podobnie jak foremki na małe babeczki. Tych ostatnich możesz użyć także przy wypieku łakoci na wieczór panieński swojej córki czy na własne urodziny. Warto zainwestować w akcesoria do wypieków dostępne w sklepie Ekoforemki.pl i korzystać z nich na co dzień, nie tylko od święta:)