Niedoskonała kontrola – Judith Viorst

Kontrola kojarzy nam się z władzą i sprawczością. Jednocześnie z punktu widzenia innej osoby może stanowić próbę zniewolenia i zrobienia z drugiego człowieka strony uległej. Judith Viorst przekonuje, że kontrola jest ważna w życiu każdego człowieka. Chcemy mieć wpływ na wiele rzeczy, które nas dotyczą. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego warto sięgnąć po książkę Niedoskonała kontrola?

Potrzeba kontroli – skąd się bierze?

Kontrola czasem jest możliwa. Mamy wpływ na to, jak wydajemy nasze pieniądze, na jakie studia idziemy, z kim się przyjaźnimy. Istnieją jednak takie aspekty, którymi nie możemy dowolnie zarządzać. Nie mamy wpływu na to, czy ktoś nas polubi, czy nasze uczucie zostanie odwzajemnione, czy dzisiaj będzie padał deszcz etc.  Niektórzy ludzie bardzo chcą mieć nad wszystkim kontrolę. Czasem ociera się to wręcz o magię. Niektórzy zawsze muszą jeść posiłek o 19:00. Każda minuta spóźnienia stanowi dla nich źródło zmartwienia. Często tendencję do nadmiernej kontroli wykazują osoby z niską samooceną, zaburzeniami osobowości oraz te, które w swoim dzieciństwie boleśnie doświadczyły braku kontroli. Na przykład ich ojciec pił, przez co nigdy nie wiedziały, jaką sytuację zastaną w domu.

Dlaczego tracimy kontrolę nad swoim życiem?

Niektórzy ludzie twierdzą, że tracą kontrolę nad rzeczami, nad którymi inni mają wpływ. Na przykład twierdzą, że nie potrafili oprzeć się czekoladzie, chociaż wiedzą, że walczą z nadwagą. Inni nie potrafią odmówić sobie kieliszka wódki, choć zdają sobie sprawę ze swojego uzależnienia. Nie każdy umie zerwać toksyczny związek, chociaż ten przynosi tylko cierpienie. Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią kontrolować najprostszych rzeczy w swoim otoczeniu? Zazwyczaj wynika to z połączenia czynników genetycznych i środowiskowych. Może przez lata obserwowali rodziców, którzy nie radzili sobie z życiem. Nie umieli podejmować decyzji i kroczyć obraną ścieżką. Czasem też pewne postawy są uwarunkowane genetycznie, wynikają z zaburzeń w produkcji pewnych neuroprzekaźników.

Kontrola w sferze seksualnej

Kontrola to także pojęcie, które dotyczy sfery seksualnej. Niektóre osoby pragną mieć kontrolę nad partnerem, nie brakuje też ludzi marzących o uległości oraz tych, którzy nie chcą rządzić partnerem, ale mieć realny wpływ na wydarzenia w sypialni. Każda z tych postaw jest uwarunkowana przez różne czynniki. Podobnie jak przyjmowanie roli w pracy. Jedni lubią zarządzać zespołem, drudzy cenią sobie posiadanie nad sobą kierownika i jasne polecenia, a trzeci chcą być całkowicie niezależni i zakładają własną działalność gospodarczą.

Niedoskonała kontrola, czyli wartościowa literatura popularnonaukowa

Niedoskonała kontrola to świetnie napisać książka, która czerpie z odkryć psychologii, biologii, socjologii i psychiatrii. Judith Viorst po raz kolejny podchodzi do poruszanych przez siebie zagadnień w sposób holistyczny. Stara się czerpać z różnych dziedzin, aby wyjaśnić mechanizmy kontroli i jej braku. Niedoskonała kontrola to książka przystępna w odbiorze, napisana zrozumiałym językiem. Judith Viorst potrafi w łatwy sposób przybliżyć skomplikowane zjawiska.