Otyłość stanowi poważny problem społeczny. Podczas pandemii wielu Polaków przybrało na wadze. Obecnie Europejczycy tyją szybciej niż Amerykanie. Co jest tego przyczyną? Co warto wiedzieć o otyłości?
Otyłość jest źle postrzegana społecznie
Osoby otyłe często muszą zmagać się z nieprzyjemnymi komentarzami na swój temat. Ludzie lubią oceniać ich wygląd. Na dodatek w wielu sytuacjach ich położenie jest mało komfortowe. Ich masa ciała przekracza bowiem dopuszczalną na danym urządzeniu, przez co nie mogą z niego korzystać.
Otyłość wpływa negatywnie na stan zdrowia
Osoby otyłe często cierpią z powodu trudności w oddychaniu, mają obtłuszczoną wątrobę oraz obciążone serce i kręgosłup. Tacy ludzie często nie mogą schudnąć w tradycyjny sposób. Ich masa ciała jest na tyle duża, iż utrudnia uprawianie sportu. Otyłość zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19, ponieważ osoby nią dotknięte mają małą rezerwę oddechową.
Zmienię swoje życie, gdy schudnę
Niektórzy lubią odwlekać pewne decyzje, zwłaszcza gdy te są niewygodne i dotyczą zmian. Zakładają, że wprowadzą je w życie, gdy schudną. A że to im się nie udaje, to dalej tkwią w tym samym miejscu.
Dlaczego tyjemy w pandemii?
Podczas pandemii wiele osób przybrało na wadze. Wynika to z faktu, iż niewiele się ruszamy, rząd zamknął bowiem siłownie i otworzy je dopiero pod koniec maja, na dodatek wiele czasu spędzamy w domu, gdzie mamy ułatwiony dostęp do lodówki. Jedzenie często zabija smutek, lęk, stanowi formę nagradzania siebie.
Otyłość zwiększa ryzyko nowotworów
Z przeprowadzonych badań wynika, iż osoby otyłe często chorują na nowotwory. Wynika to ze stresu oksydacyjnego i nadmiaru wolnych rodników, których nie ma czym zneutralizować, ponieważ antyoksydanty znajdują się w świeżych owocach i warzywach, po które ludzie z otyłością rzadko sięgają. Schudnąć warto dla własnego zdrowia, nie po to, aby społeczeństwo zaczęło postrzegać nasze ciało jako bardziej atrakcyjne.
Nieznajomość zasad zdrowego odżywiania
Niestety, wiele z nas nie zna zasad zdrowego odżywiania. Nikt nie uczy ich w szkole, a reklamy często są tak tworzone, by stworzyć w nas fałszywe przeświadczenie, że produkt, po który sięgamy, jest zdrowy. Np. batoniki reklamuje się jako bogate w wapń, ponieważ przy ich produkcji wykorzystano mleko. Płatki mają zawierać sporo żelaza i błonnika, nikt jednak nie wspomina o ogromnej ilości syropu glukozowo-fruktozowego, który został do nich dodany.
Dlaczego nie sprawdzamy składu produktów spożywczych?
Często robimy zakupy spożywcze w biegu. Kupujemy bio jogurt, który został posłodzony bio cukrem, po którym i tak przytyjemy. W sklepach można znaleźć wiele niezdrowych produktów, przeważają one nad tymi o dobrym składzie, dlatego trzeba dokładnie analizować etykiety i poświęcić więcej czasu na zakupy spożywcze.
Przy BMI powyżej 40 pomóc może już tylko bariatria
Przy BMI powyżej 40 chory już sam nie schudnie. Potrzebuje zabiegu bariatrycznego. Jednak sama operacja to za mało. Jeśli osoba otyła nie zmieni po zabiegu swoich nawyków żywieniowych, szybko powróci do dawnej masy ciała.