Małżeństwo niegdyś stanowiło kontrakt między dwoma rodzinami. Bardziej przypominało biznes, aniżeli romantyczne porywy serca. Wiele małżeństw było nieszczęśliwych, ale w większości charakteryzowały się one trwałością. Dlaczego decydujemy się na małżeństwo?
Dlaczego decydujemy się na małżeństwo? Względy formalne
Wiele par latami żyje w związku nieformalnym, ale w pewnym momencie decyduje się na podjęcie kroków formalnych. Na ogół dzieje się tak, gdy pojawia się obawa o zdrowie partnera albo dzieci. W takiej sytuacji chcemy zabezpieczyć się na wypadek, gdyby drugiej osobie stało się coś złego, a my nie moglibyśmy uzyskać informacji o stanie zdrowia drugiej połówki. Także pojawienie się dziecka skłania nas do tego, aby zdecydować się na małżeństwo. Chcemy bowiem zapewnić sobie i potomstwu poczucie bezpieczeństwa. Małżeństwo ułatwia dziedziczenie, czasem bywa korzystne pod względem rozliczenia podatku.
Biznesowy charakter małżeństwa to już przeżytek
Kiedyś dwie rodziny umawiały się, że ich dzieci wezmą ślub. Oczywiście warunki były jasno zdefiniowane. Jedna strona do małżeństwa wnosiła np. pieniądze, a druga ziemię. W rezultacie małżeństwo było trwałe, gdyż posiadało charakter biznesowy. Często jednak ludzie w ogóle się nie kochali i nie lubili spędzać ze sobą czasu. Dawniej kobiety były całkowicie zależne od mężów, ponieważ nie miały własnych dochodów. W XXI wieku każda z nas może na siebie zarobić i nie potrzebuje małżeństwa, by czuć się bezpiecznie. Coraz więcej kobiet traktuje formalizację związku jako niepotrzebną komplikację, która niesie ze sobą niepotrzebne koszty związane chociażby z zakupem sukni ślubnej czy organizacją wesela. Życie w związku nieformalnym jest dużo łatwiejsza.
Kto wybiera małżeństwo?
Okazuje się, że małżeństwo w niektórych kręgach wciąż cieszy się ogromną popularnością. Taką sytuację obserwuje się wśród osób bardzo religijnych, które zostały wychowane w przeświadczeniu, że założenie rodziny stanowi szczyt marzeń. Niektórzy po prostu postrzegają małżeństwo jako słuszne rozwiązanie i chcą sformalizować swój związek.
Dlaczego trwamy w nieudanym małżeństwie?
Niektóre kobiety latami trwają w nieudanym małżeństwie. Nie chodzi tutaj wcale o związek, w którym wygasła namiętność, ale taki, w którym brakuje wzajemnego szacunku, uwagi, miłości, za to jest sporo agresji i przemocy. Panie nie potrafią czasem odejść od męża, bo nikt w ich rodzinie się nie rozwodził, ślub to dla nich święty sakrament. Nie brakuje też kobiet, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz wychowywania dzieci i teraz nie mają żadnych środków do życia, aby móc opuścić agresywnego męża.
Dlaczego tak łatwo się rozwodzimy?
Jedni trwają w małżeństwie pełnym przemocy, drudzy rozwodzą się wówczas, gdy namiętność wygasa. A dzieje się tak zazwyczaj po 2-3 latach bycia w związku. Wówczas okazuje się, że nie miał on silnych fundamentów. Ludzi połączyło erotyczne przyciąganie, ale zabrakło między nimi prawdziwego uczucia i bliskości. Wielu osobom takiego związku nie chce się ratować, wybierają one prostsze rozwiązanie, czyli rozwód.