Thich Nhat Hanh to mnich buddyjski i mistrz zen, który ma na swoim koncie ponad 100 książek. W poradniku Lęk. Co warto wiedzieć, by przetrwać burzę pokazuje, jak samoświadość i uważność pomagają oswoić trudne emocje i cieszyć się życiem.
Dlaczego nawet podczas radosnych chwil odczuwamy lęk?
Każdy z nas doświadcza lęku. Ten towarzyszy nam nawet w chwilach największej radości, ponieważ obawiamy się, że za chwilę szczęście może przerodzić się w cierpienie. Najbardziej przeraża nas wizja chorób, utraty pełnej sprawności, śmierci oraz rozstania z ukochaną osobą. Wspomniane lęki cały czas tkwią w nas gdzieś głęboko, usilnie spychane na margines świadomości.
Poznaj źródło lęku
Lęk postrzegamy jako trudną i negatywną emocję. Robimy wszystko, aby go przykryć i nie zastanawiać się nad tym, co nas trapi. Tymczasem tłumienie w sobie emocji nie prowadzi do niczego dobrego. Thich Nhat Hanh zachęca nas, abyśmy przyjrzeli się swoim lękom. Co jest ich przyczyną? Z czego czerpią swoje źródło? Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, co stoi za naszymi impulsywnymi reakcjami. Tymczasem samoświadomość oraz uważność pomagają nam pogodzić się z emocjami, wpuścić je do swojego życia i odebrać im destrukcyjną moc.
Samoświadomość sposobem na lęk
Jeśli uświadomimy sobie, że wychowaliśmy się w biednej rodzinie, to lepiej zrozumiemy swoje obawy, które pojawiają się za każdym razem, gdy musimy zawrzeć jakąś umowę. Boimy się tego, że ktoś nas oszuka lub nie poradzimy sobie z opłatami, które z niej wynikają.
Jak uważność i samoświadomość pomagają w trudnych sytuacjach?
Choć uważność i samoświadomość nie sprawią, że pewne problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, to nauczą nas stawiać im czoła. Thich Nhat Hanh w swojej książce przywołuje liczne przykłady, które pozwalają wyciągnąć cenne wnioski. Sam autor kiedyś niemal został zabity, bo przez nieuwagę obudził w żołnierzu lęk i chęć walki o własne życie. Na szczęście udało mu się go uspokoić i wyjść cało z sytuacji. Także Budda niegdyś omal nie został zabity, jednak jego spokój ducha okazał się jego atutem w trudnej sytuacji.
Techniki uważności
W książce Lęk. Co warto wiedzieć, by przetrwać burzę znajdziemy praktyczne wskazówki, jak trenować swoją uważność. Thich Nhat Hanh dzieli się swoimi sprawdzonymi technikami, które dogłębnie poznał jako mistrz zen. Jego poradnik jest napisany przystępnym językiem, dzięki czemu każdy może się z nim zapoznać i wyciągnąć z niego wartościowe wnioski. Nie musisz być buddystą, aby nauczyć się lepiej panować nad lękiem i czerpać z życia. To właśnie on często nas paraliżuje i zniechęca do działania. Za sprawą książki Lęk. Co warto wiedzieć, by przetrwać burzę dowiesz się, jak cieszyć się chwilą, która właśnie trwa.