Chirurgiczne usuwanie znamion

Usuwanie znamion to nieskomplikowany zabieg, który zalecają głównie chirurdzy i dermatolodzy. Jest to jedna z głównych metod leczenia zmian skórnych. Uznaje się ją również za najskuteczniejszą. Zmiana jest bowiem wycinana w całości, co zapobiega nawrotom jej wzrostu. Jeśli pacjent ma do czynienia ze znamieniem o charakterze chorobowym, powinien usunąć je chirurgicznie. Istnieją jednak również inne metody leczenia, a wśród nich laseroterapia, kriochirurgia lub terapia z wykorzystaniem wiązki plazmy.

Niezależnie od tego, jaką metodą zdecydujemy się wycinać swoje znamiona, zawsze przed rozpoczęciem zabiegu powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Tylko specjalista ma bowiem wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mu na precyzyjne określenie charakteru danej zmiany skórnej. Istnieją również takie znamiona, których nie trzeba usuwać, a wręcz nie zaleca się ich leczenia. Dlatego też niezwykle ważna jest opinia lekarza, który nie tylko podpowie, w jaki sposób należy wykonać usuwanie znamion, ale również udzieli wskazówek co do rekonwalescencji i przygotowania do usunięcia.

Usuwanie znamion – kaszaki, naczyniaki i inne zmiany łagodne

W przypadku większości problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci, usuwanie zmian nie jest konieczne. Nie ma bowiem bezpośredniego wskazania do profilaktycznego usuwania znamion o charakterze niechorobowym, o ile nie dają one podejrzanych objawów. Podobnie jest w przypadku tych zmian, które nie powodują żadnego dyskomfortu u pacjenta. Jeśli są niewidoczne lub niewielkie, zwykle lekarz doradza pacjentowi, by pozostawić je na skórze w niezmienionej formie. Inaczej rzecz ma się jednak w przypadku tych znamion, które znajdują się w miejscach drażnionych lub narażonych na nadmierną ekspozycję na promienie ultrafioletowe. Również te, które uważane są za atypowe i różnią się wyglądem od pozostałych zmian skórnych, należy usunąć lub przynajmniej skonsultować ich stan ze specjalistą.

Do grona niegroźnych i z natury łagodnych zmian skórnych należą m.in. kaszaki i naczyniaki. Powstają one w wyniku nadmiernego gromadzenia się określonych komórek w tkankach. Widoczne są na powierzchni skóry w postaci płaskich plam lub wystających kropek. Nie przybierają natomiast formy guzów i brodawek. Kaszaki powstają w wyniku nadmiernego wydzielania łoju i jego gromadzenia się w gruczołach i okolicy mieszków włosowych. Naczyniak jest wynikiem przerostu tkanki śródbłonka naczyń krwionośnych. Fizjologicznym i bezpiecznym znamieniem jest ropień, który powstaje w odpowiedzi na reakcję autoimmunologiczną organizmu i zwykle samoistnie się wchłania.

Jak samodzielnie zbadać znamię?

Samodzielna kontrola stanu znamion powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki takiej systematyczności pacjent jest w stanie szybko zauważyć niemal wszystkie nieprawidłowości w wyglądzie i rozwoju znamion. Zmiany skórne możemy oglądać gołym okiem lub w powiększeniu, np. wykorzystując szkiełko lupy. Jeżeli cokolwiek w ich wyglądzie nas zaniepokoi, powinniśmy jak najszybciej udać się na lekarską wizytę kontrolną.

W badaniu orientacyjnym warto wykorzystać znajomość kryteriów ABCDE rozwoju czerniaka. Czujność pacjenta powinny wzbudzić te znamiona, które są asymetryczne (A), mają nieregularne brzegi (B), niejednolity kolor (C), duży rozmiar (D) i nieustannie ewoluują (E). Warto podczas samokontroli porównywać znamiona między sobą. W ten sposób można łatwo zauważyć te, których wygląd różni się od pozostałych (tzw. brzydkie kaczątka). Również one powinny stanowić podstawę do wizyty diagnostycznej u chirurga lub dermatologa.

Usuwanie włókniaków a usuwanie pieprzyków

Do najpopularniejszych znamion skórnych zaliczamy pieprzyki, włókniaki, naczyniaki i brodawki. Chociaż większość z nich ma charakter łagodny, należy pamiętać, że z niektórych może rozwinąć się groźna dla organizmu choroba. Profilaktycznie, z podejrzeniem rozwoju stanu przednowotworowego, najczęściej wycina się właśnie pieprzyki i włókniaki. One zwykle zmieniają swój wygląd, wzbudzając podejrzenia pacjentów. Obydwa rodzaje znamion usuwa się w sposób chirurgiczny, za pośrednictwem skalpela. W przypadku podejrzenia chorobowego charakteru zmiany skórnej, jej chirurgiczne wycięcie gwarantuje bowiem najwyższy poziom skuteczności. Zmiana zostaje usunięta w całości, wraz z marginesem zdrowych tkanek, co zapobiega jej odrastaniu.

Chirurgiczne usuwanie znamion umożliwia ponadto wykonanie jednego z najważniejszych badań diagnostycznych w kierunku czerniaka – histopatologii. Pobrany podczas zabiegu wycinek tkanki przekazuje się do laboratorium w celu jego szczegółowej obserwacji w mikroskopowym powiększeniu. Analityk ocenia charakter zmiany, biorąc pod uwagę jej wielkość, regularność, grubość, kolor. Istotne jest również to, w jaki sposób znamię „zachowuje się” pod naciskiem. Wszystkie te cechy pomagają specjalistom określić podtyp histologiczny zmiany skórnej i dokonać szczegółowej, stuprocentowej diagnostyki.

W przypadku występowania na skórze pacjenta podejrzanych zmian, nie powinno się wykonywać laseroterapii czy zabiegów kriochirurgicznych. Uszkadzają one bowiem zarówno chore, jak i zdrowe tkanki, uniemożliwiając ich przekazanie do badania. Wynik biopsji otrzymuje się po około 14 dniach od daty pobrania wycinka. Na jego podstawie określa się dalsze postępowanie kliniczne i rokowanie chorego.

usuwanie znamion Kraków

Usuwanie znamion w Centrum Medycznym Galmedic

W krakowskim Centrum Medycznym Galmedic można skorzystać leczenia znamion skórnych. Zabieg chirurgicznego ich usuwania przeprowadza wykwalifikowany i doświadczony chirurg w towarzystwie personelu medycznego (najczęściej pielęgniarza lub pielęgniarki). Przed jego rozpoczęciem przeprowadza się z pacjentem szczegółowy wywiad, połączony z badaniem. Specjaliści pracujący w Galmedic posiadają bowiem wiedzę i umiejętności, pozwalające im na ocenę, z jakim znamieniem mają do czynienia i określenie możliwych metod jego leczenia. Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu podaje się mu znieczulenie miejscowe, a pole operacyjne myje i odkaża. Takie działanie zapobiega występowaniu zakażenia.

Na skórze pacjenta lekarz wykonuje niewielkie nacięcie, którym okala wycinaną zmianę. W ten sposób usuwa ją w całości, a brzegi rany zaszywa za pomocą nici chirurgicznych. Jeśli usuwa się rozległe znamiona, możliwe jest wykonanie przeszczepu skóry. W przypadku każdego pacjenta lekarz dba o jak największą estetykę cięcia i małą widoczność rany oraz późniejszej blizny. Dzięki temu, że wykorzystuje nowoczesne możliwości i umiejętności, nacięcie jest niemal niewidoczne, a swoimi rozmiarami zwykle nie przewyższa rozmiarów wycinanego znamienia.

Chirurgiczne usuwanie znamion w Krakowie zaleca się tym pacjentom, których znamiona noszą cechy chorobowe lub istnieje podejrzenie jej rozwoju.

Ceny zabiegów

Koszt wycinania znamion skórnych zależy głównie od ich ilości. Podczas jednego zabiegu można bowiem pozbyć się kilku zmian, jeśli lekarz nie widzi co do tego przeciwwskazań. Cena, z jaką należy się liczyć w przypadku usuwania jednej zmiany, sięga zwykle 500-600 złotych. Każda następna wycinana zmiana wiąże się z dodatkowymi kosztami (od 350 złotych wzwyż). Pacjent może również skorzystać z dodatkowych usług, jak np. konsultacja chirurgiczna czy badanie histopatologiczne.

Kto może skorzystać z zabiegu?

Zabieg wykonuje się u osób, u których stwierdzono wyraźne wskazania do usunięcia znamion skórnych. Chirurg nie powinien zapobiegawczo usuwać tych zmian, których wygląd nie wzbudza podejrzeń, a one same nie są przyczyną dyskomfortu ani nieprzyjemnych objawów. Pacjenci usuwają znamiona głównie z powodów zdrowotnych i estetycznych (kosmetycznych).

Jednak nie każdy może skorzystać z zabiegu. Osoby, u których stwierdzono choroby serca, naczyń, wątroby, tarczycy, układu nerwowego oraz choroby zakaźne, mogą nie zostać zakwalifikowane do usuwania znamion. W przypadku występowania zakrzepów żylnych i trudności z krzepliwością krwi oraz zatorowością płucną, wykonanie zabiegu może być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Dlatego też przed jego rozpoczęciem lekarz wykonuje dokładne badanie pacjenta i zbiera wszelkie niezbędne informacje na temat jego stanu zdrowia. Ze swej strony prosi o szczerość i niezatajanie żadnych informacji. Dba przecież o najwyższy poziom bezpieczeństwa świadczonych usług.