Leczenie owsicy wymaga farmakoterapii, odpowiedniej diety i profilaktyki. Zachwianie nawet jednego z trzech wymienionych elementów wiąże się często z nieskutecznym wyeliminowaniem nicieni z układu pokarmowego człowieka. Dziś jednak poruszymy temat profilaktyki, który jest zdaniem wielu osób najczęściej nieprzestrzegany. Zatem – kiedy, jak często i dlaczego warto podjąć się dezynfekcji po owsikach? Omawiamy!
Dezynfekcja po owsikach – kiedy i jak często to robić?
Dezynfekcja po owsikach powinna odbywać się z samego rana i wieczorem (po przyjęciu leku). Jeśli na owsicę choruje Twoje dziecko, powinieneś wyprać jego pluszaki, zmienić mu piżamę oraz pościel. Rekomendujemy pranie w granicach 60-90 stopni Celsjusza, ponieważ w takim przedziale wszystko będzie mogło zostać poprawnie odkażone.
Dezynfekcja po owsikach – zalety
- nauka prawidłowych nawyków u dziecka;
- dom utrzymany w bardziej estetycznym stanie;
- szybszy powrót do zdrowia.
Każdego wieczora dziecko należy ubrać w wypraną i wyprasowaną piżamę. Niektórzy rezygnują z prasowania i wówczas popełniają ogromny błąd, ponieważ jest to kolejna forma odkażania (czasem pranie okazuje się niewystarczające). Pościel i pluszaki najlepiej prać codziennie – jeśli natomiast uważasz, że to za często – trzymaj się limitu jednego lub dwóch razy w tygodniu.
Nie zapominajmy również o regularnym sprzątaniu mieszkania i praniu ścierek w wysokiej temperaturze. Jeśli zabierasz się za mycie podłogi – najlepiej zrób to mopem parowym lub zwykłym z użyciem gorącej wody.
Dezynfekcja po owsikach – dlaczego warto się tego podjąć?
Dezynfekcja to niezbędny krok w celu pozbycia się nicieni. Warto jednak pamiętać o prawidłowo dobranej diecie i farmakoterapii, która tak naprawdę jest niezbędna, ze względu na specyfikację tej choroby. Ubrania należy prać codziennie, a pościel i pluszaki minimum 1-2 razy w tygodniu (nie zapominajmy o prasowaniu).
Źródło: https://www.bezowsikow.pl/o-owsicy/higiena-i-porzadki.html