Wysoka wrażliwość to cecha uwarunkowana genetycznie, z którą przychodzi na świat 20% społeczeństwa. Do niedawna osoby, które ją przejawiały, traktowano jako dziwaków, nieśmiałych i wywyższających się. Dziś mamy naukowe podstawy, które pokazują, że wysoka wrażliwość nie jest fanaberią, lecz faktem. Jaką rolę pełni wysoka wrażliwość z punktu widzenia ewolucji?
Spis treści:
- Wysoka wrażliwość – cecha, którą posiada 20% społeczeństwa
- Wady wysokiej wrażliwości
- Zalety wysokiej wrażliwości
- Dlaczego wysoka wrażliwość jest korzystna z punktu widzenia ewolucji?
- Jak zaakceptować wysoką wrażliwość i odnaleźć się w pracy?
- Osoby wysoko wrażliwe to także ekstrawertycy
Wysoka wrażliwość – cecha, którą posiada 20% społeczeństwa
Przy prostym dziedziczeniu jednogenowym, gdy dysponujemy dwoma wariantami danej cechy – dominującym i recesywnym, cecha recesywna ujawnia się u 25% osobników. Częstotliwość, z jaką występuje wysoka wrażliwość, jest zbliżona do tego wyniku. Oznacza to, iż ma prawdopodobnie charakter recesywny, niemniej jest potrzebna w społeczeństwie, skoro nie zanika. Pewne cechy, które zmniejszały szanse na przetrwanie, stanowiły niedostosowanie do warunków środowiska, zanikają w sposób naturalny. Ewolucja premiuje te geny, które zapewniają nam ciągłość gatunku.
Wady wysokiej wrażliwości
Wysoka wrażliwość czasem bywa uciążliwa. Osoby, które ją przejawiają, mają niezwykle wyczulony ośrodkowy układ nerwowy, który mocniej odbiera bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. W rezultacie jednostki wysoko wrażliwe łatwo ulegają przebodźcowaniu. Wystarczy, że dłużej przebywają w hałaśliwym miejscu, np. w restauracji, po której biegają małe dzieci, pokrzykując. Osoby wysoko wrażliwe męczy także jaskrawe światło, szorstkie tkaniny ubrań, mocne zapachy perfum oraz fakt, że zbyt wiele osób chce coś od nich w tym samym czasie.
Zalety wysokiej wrażliwości
Z drugiej strony wysoka wrażliwość przejawia też zalety, o których często zapominamy. Osoby, które ją dziedziczą, są bardziej kreatywne i empatyczne. W związku z tym, iż potrafią wczuć się w położenie drugiej osoby, okazują się świetnymi przyjaciółmi. Ponadto doskonale radzą sobie w kontakcie z klientem, ponieważ potrafią wyczuć jego nastawienie do oferty i w zależności od potrzeb, mogą ją zmodyfikować lub wyjaśnić to, co budzi największe wątpliwości. Osoby wysoko wrażliwe nadają się do sprawowania funkcji kierowniczych i zarządzania zasobami ludzkimi. Mają też wyczucie rynku i potrafią starannie wykonywać swoją pracę.
Dlaczego wysoka wrażliwość jest korzystna z punktu widzenia ewolucji?
Jednak to, co czyni wysoką wrażliwość cechą pożądaną z punktu widzenia ewolucji, jest duże wyczulenie na niuanse, które mogą informować nas o potencjalnym niebezpieczeństwie. Osoby, które mają wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy dostrzegają więcej, także to, co umyka innym. Potrafią dostrzec pierwsze symptomy choroby, psującego się komputera, nadciągającej burzy, próby wyłudzenia danych. Wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna pozwala im rozpoznać oszustów oraz prawidłowo ocenić daną osobę. Ma to duże praktyczne przełożenie na codzienne życie. Osoby wysoko wrażliwe często sprawdzają się w roli wizjonerów, są w stanie przewidzieć pewne zjawiska i ich następstwa. Mogą ostrzegać swoich przełożonych przed ryzykownymi posunięciami. Same zaś unikają potencjalnego niebezpieczeństwa, ponieważ potrafią je wcześniej rozpoznać po tempie głosu czy sposobie wypowiedzi. Na pewno osoby wysoko wrażliwe rzadziej giną w nagłych okolicznościach, ponieważ mają dobrze rozwiniętą intuicję.
Jak zaakceptować wysoką wrażliwość i odnaleźć się w pracy?
Na co dzień wysoka wrażliwość potrafi nam uprzykrzać życie. Wesele, wizyta w wesołym miasteczku czy w dyskotece wielu osobom jawi się jako świetna rozrywka. Osoby wysoko wrażliwe nie lubią tego typu form aktywności, ponieważ te mocno obciążają ich ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do przebodźcowania. Jednak pewne rzeczy można przezwyciężyć, zdając sobie sprawę z własnych ograniczeń. Jeśli zaakceptujemy swoją wysoką wrażliwość, możemy lepiej zorganizować swoją pracę, aby zachować efektywność. Na pewno osoby, które ją wykazują, powinny unikać open space`ów. W ich przypadku lepiej sprawdza się kreatywna praca zadaniowa. Gdy mogą w spokoju, np. zdalnie, zrealizować krok po kroku każdy z projektów, czują się szczęśliwe i spełnione. Ich praca jest też dużo bardziej wartościowa i charakteryzuje się wyższą jakością.
Osoby wysoko wrażliwe to także ekstrawertycy
Mitem jest, że osoby wysoko wrażliwe to zawsze introwertycy. Wśród nich zdarzają się także ekstrawertycy, którzy lubią przebywać z ludźmi, wytyczać sobie nowe cele i je realizować. W ich przypadku często bardziej uciążliwe okazują się bodźce zewnętrzne takie jak hałas, intensywny zapach, ostre światło oraz wewnętrzne takie jak ból. Kobiety wysoko wrażliwe dużo gorzej czują się podczas menstruacji, ponieważ intensywniej odbierają skurcze mięśni macicy.