Specjaliści biją na alarm. Co roku przybywa dzieci, które borykają się z anoreksją i bulimią. Dziś zaburzenia odżywiania dotyczą 3% młodych Brytyjczyków. Niestety, wciąż można dostać tendencję wzrostową, która budzi ogromny niepokój. Podpowiadamy, jak leczyć zaburzenia odżywiania u dzieci.
Spis treści:
- Anoreksja i bulimia częstym problemem wśród nastolatek
- Zaburzenia odżywiania a problemy emocjonalne
- Zaburzenia odżywiania a brak akceptacji ze strony rówieśników
- Warunkowa miłość rodziców
- Brak poczucia bezpieczeństwa a anoreksja
- Nieodwzajemniona miłość a bulimia
- Jak leczyć zaburzenia odżywiania u dzieci?
Anoreksja i bulimia częstym problemem wśród nastolatek
Zaburzenia odżywiania nie są niewinnym problemem nastolatek. Przyzwyczailiśmy się do lekceważenia rozterek młodych ludzi. Gdy ci przeżywają swoją nieodwzajemnioną pierwszą miłość, uważamy, że ich smutek jest czymś normalnym i każdy kiedyś przez to przechodził. Później jednak okazuje się, że dziecko usiłowało popełnić samobójstwo. Wtedy dopiero dociera do niektórych rodziców, że niepokojące sygnały można było dostrzec już wcześniej. Dziecko wołało o pomoc, ale nikt go nie usłyszał. Nie inaczej jest w przypadku zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja czy bulimia. Niechęć do jedzenia, postrzeganie swojego ciała jako grubego jest dziś znacznie częściej spotykanym zjawiskiem, niż zakładamy. Zaburzenia odżywiania to problem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ może doprowadzić nawet do śmierci nastolatka.
Zaburzenia odżywiania a problemy emocjonalne
Bardzo często nie widzimy, że zaburzenia odżywiania stanowią wierzchołek góry lodowej. Zazwyczaj stoją za nimi problemy emocjonalne. Te różnią się u poszczególnych osób, jednak można wskazać kilka punktów wspólnych. Anoreksja i bulimia może stanowić odpowiedź na brak akceptacji ze strony rówieśników, warunkową miłość rodziców, ich nadopiekuńczość, brak poczucia bezpieczeństwa, nieodwzajemnioną miłość oraz brak kontroli nad własnym życiem. Poniżej przyjrzymy się z bliska poszczególnym przyczynom.
Zaburzenia odżywiania a brak akceptacji ze strony rówieśników
Niestety, nastolatki potrafią być dla siebie okrutne. Dziś widać to dużo wyraźniej niż dawniej. Wystarczy wejść na portale społecznościowe, internetowe komunikatory, by przekonać się, jak brak markowych ubrań może stać się przyczyną hejtu. Dziecko, które pada jego ofiarą, może próbować zasłużyć na uznanie rówieśników i ich akceptację. Nie zawsze jednak wybiera właściwą ścieżkę. Zresztą czy jest sens starać się o uwagę kogoś, kto na nią nie zasługuje? Osoba dorosła często ma problem z odpuszczeniem sobie pewnych znajomości, a co dopiero nastolatek. W każdym z nas drzemie bowiem potrzeba akceptacji, która ma pierwotny charakter.
Warunkowa miłość rodziców
Nie wszyscy rodzice oferują swoim dzieciom bezwarunkową miłość. Bardzo często swoje uczucie uzależniają od zachowania dziecka. To ma być grzeczne, niesprawiające kłopotów wychowawczych, przynosić ze szkoły wyłącznie najwyższe oceny. Gdy dziecko otrzymuje oczekiwania rodziców, może liczyć na ich uwagę i miłość. Gdy tego nie robi, czeka na niego krytyka. Warunkowa miłość rodziców jest wymieniana wśród przyczyn problemów emocjonalnych, w tym zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja czy bulimia.
Brak poczucia bezpieczeństwa a anoreksja
Nie każda rodzina zaspokaja najbardziej elementarną potrzebę każdego dziecka, czyli daje mu poczucie bezpieczeństwa. Rodziny dysfunkcyjne, w tym nękane alkoholizmem, często charakteryzują się brakiem stabilności. Raz jest wspaniale, bo ojciec wrócił z pracy trzeźwy. Nazajutrz awantura goni awanturę, więc dziecko czuje się zdezorientowane, zwłaszcza gdy rodzic zaczyna się awanturować i dopuszcza się rękoczynów na członkach rodziny. Nastolatek próbuje przejąć kontrolę nad swoim życiem, chociaż w jednym z jego aspektów. Rezultatem jest anoreksja lub bulimia.
Nieodwzajemniona miłość a bulimia
Nawet my, dorosłe kobiety, mamy problem ze zrozumieniem, że mężczyzna nas nie kocha, bo tak wyszło, po prostu nie zaiskrzyło, on cierpi na zaburzenia emocjonalne i lęk przed bliskością etc. Nic dziwnego, że nastolatki doszukują się przyczyny swojego niepowodzenia i nieodwzajemnionej miłości w niedoskonałym wyglądzie. Dochodzą do fałszywych wniosków, że gdyby zrzuciły 10 kilogramów, powiększyły sobie biust lub pośladki, ten zwróciłby na nie uwagę. Niestety, nieodwzajemniona miłość, gdy nie spotka się z zainteresowaniem rodziców, może stać się przyczyną zaburzeń odżywiania, w tym bulimii.
Jak leczyć zaburzenia odżywiania u dzieci?
Leczenie zaburzeń odżywiania powinno bazować na psychoterapii. Doświadczony psycholog przeprowadzi z nastolatkiem rozmowy, zada mu stosowne pytania, które pomogą mu dostrzec źródło problemów. Czasem jednak zachowanie dziecka zagraża jego życiu. W takiej sytuacji leczenie zaburzeń odżywiania powinno odbywać się w wyspecjalizowanej klinice, gdzie nastolatek otrzyma kroplówki z niezbędnymi substancjami odżywczymi oraz fachową pomoc psychologiczną.