Tak naprawdę wiele z nas wykonuje pracę, którą kocha. Jednak nawet wówczas może pojawić się uczucie zmęczenia i zniechęcenia. Z czego ono wynika? W naszym artykule zdradzamy, dlaczego męczy cię praca, którą kochasz?
Spis treści:
- Work life balance kontra brak równowagi
- Dlaczego męczy cię praca, którą kochasz? Nadmiar obowiązków w pracy
- Problemy w pracy
- Zmiany w firmie, które ci nie odpowiadają
- Konflikty z kolegami w pracy
Work life balance kontra brak równowagi
Aby praca stanowiła źródło satysfakcji, nie powinna być jedynym elementem w naszym życiu. Niestety, często zaburzamy work life balance, czyli równowagę między życiowem zawodowym a prywatnym. Musimy określić czas, jaki przeznaczamy na obowiązki zawodowe, a reszta wykorzystywać według potrzeb, np. na spotkania ze znajomymi, własne pasje etc. Niestety, w dzisiejszych czasach każdy pragnie pnąć się po szczeblach kariery. Fascynuje nas rozwój zawodowy. Chcemy uzyskać awans. W rezultacie pełnię uwagi poświęcamy pracy, w biurze spędzamy całe dni, przez co nie mamy czasu na życie prywatne. To z kolei może spowodować wypalenie zawodowe. W pewnym momencie to, co kiedyś sprawiało ci tyle satysfakcji, zacznie jawić się jako nadmierne obciążenie. Będziesz miała problemy, aby wstać do pracy.
Dlaczego męczy cię praca, którą kochasz? Nadmiar obowiązków w pracy
Tak naprawdę nawet najlepsza praca przestaje być fajna, gdy czeka cię w niej nadmiar obowiązków. Niestety, wielu pracodawców oszczędza na kosztach zatrudnienia. Zamiast znaleźć dodatkową osobę do danego działu, wolą oni nowe obowiązki rozdzielić pomiędzy dotychczasowych pracowników, którzy ledwo wyrabiają z realizacją dotychczasowych zadań. To z kolei powoduje uczucie przytłoczenia. Teraz już tracisz kontrolę nad swoim życiem zawodowym, we wszystkim masz tyły i nie wiesz, kiedy odkopiesz się z zadań do zrealizowania. W pewnym momencie pojawia się frustracja, której nie wolno przeoczyć. W przeciwnym wypadku może rozwinąć się w wypalenie zawodowe lub załamanie nerwowe.
Problemy w pracy
Czasem praca jest świetna do momenty, aż pojawią się jakieś problemy. Może być to wulgarny klient, krytykujący wszystkich menedżer, wieszający się system informatyczny. Problemy w pracy mogą przybierać charakter relacji międzyludzkich lub trudności technicznych. Jedne i drugie mogą zepsuć nam sporo krwi. Jeśli w pracy jest ktoś, kto się nas czepia, czujemy się cały czas na cenzurowanym. Stresujemy się też, gdy z przyczyn od nas niezależnych pracujemy wolniej, niż powinniśmy. Np. co chwilę tnie się internet, w biurze jest za głośno, ktoś miał obsuwę z przesłaniem materiałów, na których działamy.
Zmiany w firmie, które ci nie odpowiadają
Jeśli męczy cię praca, którą kochasz, zastanów się, czy w ostatnim czasie w firmie nie zaszły jakieś zmiany. Czasem nawet drobiazg może mieć istotne znaczenie. Np. wprowadzono u was open space, ty jesteś wysoko wrażliwą osobą, przez co nie możesz się na niczym skupić. Także obsługa nowych programów potrafi być uciążliwa do czasu, aż nie przestawimy się na nowe tory i pewne rzeczy nie wejdą nam w nawyk.
Konflikty z kolegami w pracy
Nie wszyscy koledzy z pracy to osoby, z którymi się dogadujemy. Tak samo nie z każdym napotkanym człowiekiem złapiemy nić sympatii i się zaprzyjaźnimy. Jednak czymś zupełnie innym są konflikty z kolegami w pracy. Niektórzy lubią przerzucać się odpowiedzialnością i scedować na inną osobę swoje obowiązki. Gorzej gdy taka koleżanka ma chody u kierownictwa i nikt nam nie uwierzy, że wprowadza w firmie chaos z powodu własnego lenistwa. Czasem konflikty z kolegami w pracy są na tyle poważne, iż wypowiedzenie umowy o pracę stanowi jedyne rozwiązanie.