Narcystyczne zaburzenie osobowości to problem, z którym boryka się ponad 7% mężczyzn i nieco ponad 4% kobiet. W praktyce oznacza to, że każdy z nas zna jakiegoś narcyza. Życie z nim nie należy do łatwych i przyjemnych. Nawet jeśli tylko z nim współpracujemy, często mamy go serdecznie dość. Związek z narcyzem – czy może się udać?
Spis treści:
- Dlaczego lekceważymy narcyzm?
- Agresja i sadyzm, czyli do czego jest zdolny narcyz
- Związek narcyza z narcyzem
- Dlaczego narcyz nie przestrzega norm moralnych i zdradza?
- Chłodna kalkulacja i dostosowywanie się do oczekiwań społecznych
- Brak empatii, czyli narcystyczne zaburzenie osobowości w praktyce
- Związek z narcyzem – rywalizacja o uwagę
- Narzucanie zdania partnerowi
- Trudne do wyleczenia zaburzenie osobowości
Dlaczego lekceważymy narcyzm?
Narcyz zazwyczaj kojarzy nam się z kimś przesadnie dbającym o wygląd zewnętrzny. W rezultacie nie jawi się nam jako ktoś groźny i niebezpieczny. Tymczasem badania psychologiczne wykazały, iż narcystyczne zaburzenie osobowości stanowi dużo poważniejszy problem, niż zakładamy. Czy wiesz, że najwięksi zbrodniarze, którzy sięgnęli po władzę totalitarną, byli narcyzami? To zaburzenie osobowości stosunkowo często można spotkać także wśród polityków oraz osób z pierwszych stron gazet.
Agresja i sadyzm, czyli do czego jest zdolny narcyz
Narcyzm różni się skalą nasilenia poszczególnych objawów. Niemniej w skrajnych przypadkach osoba cierpiąca na to zaburzenie osobowości może wykazywać się agresją i dopuszczać sadyzmu na swoich bliskich. Warto mieć to na uwadze i nie trywializować problemu. Z powodu jego lekceważenia często nie dostrzegamy zagrożenia, jakie niesie bliski kontakt z narcyzem. Tymczasem taki człowiek sprawia, że w jego obecności znikamy.
Związek narcyza z narcyzem
Związek z narcyzem to jedna z najtrudniejszych relacji, jaką można sobie wyobrazić. Tak naprawdę tego typu więzi mają rację bytu, gdy spotkają się dwie osoby z tym samym problemem. Relacja narcyza z narcyzem zazwyczaj jest trwała, ponieważ obie strony akceptują w sobie te ceche, które przeszkadzałyby zdrowej części społeczeństwa.
Dlaczego narcyz nie przestrzega norm moralnych i zdradza?
Dlaczego związek z narcyzem jest tak trudny? Wynika to z faktu, iż tego typu relacja wyniszcza nas od środka. Narcyz to jednostka toksyczna, skoncentrowana wyłącznie na sobie, przeświadczona o własnej wyjątkowości. Ktoś taki wymaga od innych specjalnego traktowania. Chce, aby otoczenie zachowywało się wobec niego lojalnie, ale jednocześnie sam pozostaje na bakier z normami etycznymi. Narcyz może dużo mówić o moralności, zarzucać innym jej brak, a samemu postępować w sposób daleki od ideału.
Chłodna kalkulacja i dostosowywanie się do oczekiwań społecznych
Takie osoby są często pozbawione istotnych składowych empatii. One dobrze wiedzą, kiedy mają wyrazić współczucie, np. gdy umrze partnerka szefa, bo potrafią kalkulować i zdają sobie sprawę, czego oczekuje od nich społeczeństwo. Narcystyczne zaburzenie osobowości sprawia jednak, że nie są zdolne do autentycznego współczucia, wrażliwości na cierpienie innych ludzi. Ktoś taki nie okaże nam serca w trudnych chwilach.
Brak empatii, czyli narcystyczne zaburzenie osobowości w praktyce
W związku z tym, iż narcystyczne zaburzenie osobowości idzie w parze z brakiem empatii, a osoby nim dotknięte są egoistyczne i skupione na własnym szczęściu, często dopuszczają się zdrady. Mogą też krzywdzić partnera na różne sposoby, świadomie lub nieświadomie, ponieważ koncentrują się wyłącznie na własnym dobrostanie. Mało tego, narcyz nigdy nie przyzna się do błędu. Lubi zrzucać winę na innych. Związek z narcyzem to ciągłe uderzanie głową o ścianę. Często czujesz, że nie potrafisz nic zdziałać, dopada cię zupełna bezsilność. Starasz się dogodzić narcyzowi, a on i tak cię krzywdzi.
Związek z narcyzem – rywalizacja o uwagę
Związek z narcyzem nie jest łatwy także z innego powodu. Tego typu jednostki lubią znajdować się w centrum uwagi. W związku z czasem pojawiają się zwierzęta domowe i dzieci. Niestety, nawet pies czy własna córka mogą być dla narcyza poważnym zagrożeniem. W końcu jego partnerka bardziej skupia się na nich, zamiast na swojej drugiej połówce. Osoba cierpiąca na narcystyczne zaburzenie osobowości będzie rywalizowała z dzieckiem i zwierzętami domowymi o uwagę. Może symulować choroby, wszczynać awantury, a nawet bić osoby, które odbierają jej atencję.
Narzucanie zdania partnerowi
Związek z narcyzem to trudna relacja, ktoś taki próbuje ci narzucać swoją wolę i zdanie. Chce tobą rządzić. Nie masz prawa mu się sprzeciwić. Dotyczy to zarówno kwestii z pozoru błahych, vide zakup ubrania, jak i znacznie poważniejszych, czyli powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. Narcyz uwielbia krytykować swoich bliskich, odbierając im tym samym pewność siebie, jednocześnie wzmacniając swoje wątłe ego. Ktoś może stosować też gaslighting, czyli podważać to, co widzisz i czujesz. Osoby, które żyją w związku z narcyzem, często mają wrażenie, że popadają w obłęd, są chore psychicznie lub zaburzone.
Trudne do wyleczenia zaburzenie osobowości
Związek z narcyzem często bywa toksyczny. Czasem, gdy zaburzenie jest stosunkowo słabe, można jeszcze zbudować w miarę dobrą relację. Jednak przy bardziej nasilonym problemie związek z narcyzem to pasmo udręki i cierpienia. Narcyz zazwyczaj nie jest zdolny do miłości. Za fasadą pewności siebie skrywa niską samoocenę. Nigdy nie doświadczył bezwarunkowej miłości i akceptacji, więc nie potrafi dać tych wartości innym ludziom. Niestety, narcyz nie jest też skłonny do autorefleksji i psychoterapii, dlatego ktoś taki prawdopodobnie zawsze pozostanie już toksyczny. Warto to mieć na uwadze. Nasza miłość nie uzdrowi narcyza. Może natomiast ściągnąć na nas mnóstwo problemów i cierpienia.