Czy każdemu pasuje beż
Zdjęcie autorstwa Ron Lach z Pexels

Beż uchodzi za kolor uniwersalny. Stanowi też bazę garderoby kapsułowej, która ostatnio stała się szalenie modna. Można go łączyć z wieloma kolorami, uzyskując ciekawy efekt. Beż jest też stosunkowo spokojny i nadaje się do pracy w biurze, gdzie obowiązuje dress code. Ten kolor wszedł już na stałe do oferty sieciówek. Kiedyś pojawiał się jedynie w sezonie jesienno-zimowym. Warto jednak  zadać sobie pytanie, czy każdemu pasuje beż?

Spis treści:

  1. Beż jako kolor uniwersalny
  2. Różne odcienie beżu
  3. Czy każdemu pasuje beż?
  4. Co zrobić, gdy beż cię wymywa?
  5. Czym zastąpić beż u kontrastowych typów urody?

Beż jako kolor uniwersalny

Mogłoby się wydawać, że beż stanowi kolor uniwersalny. Powinien pasować do wszystkiego, przynajmniej tak twierdzą stylistki. Te chętnie łączą go z pastelami, czernią, bielą, brązami oraz żywymi odcieniami. O ile często takie połączenia wyglądają ciekawie, o tyle beż w połączeniu z krwistą czerwienią czy fuksją, często sprawia dziwne wrażenie. Tak intensywne kolory lepiej jest uspokoić bielą, granatem lub czernią. Beżowe ubranie może przy nasyconych kolorach wyglądać na sprane. Natomiast ciepły beż nie pasuje do chłodnych odcieni, vide szmaragdowa zieleń, błękit czy fiolet. Tworzy się duży, dość nietypowy kontrast, który wcale nie wygląda dobrze.

Różne odcienie beżu

Beż ma mnóstwo odcieni. Osoby, które mają ciepły typ urody – jesienny lub wiosenny, powinny sięgać po taki z żółtymi tonami. W ich przypadku będzie wyglądał świetnie. Nada ich twarzy blasku, skomplementuje urodę. Natomiast chłodne typy urody – zima oraz lato, lepiej wyglądają w chłodnym beżu, który lekko wpada w różowe lub fioletowe tony. Mamy także piaskowy beż, który ma charakter stosunkowo neutralny. Mogą nosić go zarówno chłodne, jak i ciepłe typy urody.

Czy każdemu pasuje beż?

Choć mogłoby się wydawać, że odpowiednio dobrany odcień beżu pasuje każdemu, to nie do końca tak jest. Każdy z czterech typów urody – wiosna, lato, jesień i zima ma swoje podtypy. Kontrastowa wiosna i kontrastowa zima źle wyglądają w beżu, nawet jeśli dobiorą dla siebie odpowiednią temperaturę tonacji. Kontrastowa zima będzie sprawiała wrażenie zmęczone i rozmytej, gdy założy beż wpadający w różowe tony. Natomiast beż z żółtymi tonami odbierze cały blask kontrastowej wiośnie.

Co zrobić, gdy beż cię wymywa?

Jeśli z jakiegoś powodu musisz nosić beż, np. tego wymaga od ciebie firmowy dress code, kupiłaś drogi płaszcz w tym odcieniu, a jesteś kontrastowym typem urody, który w tym kolorze wygląda niekorzystnie, może wspomóc się makijażem oraz apaszką.  Niepasujące nam barwy możemy ograć pomadką. Jeśli beż cię wymywa, pomaluj usta na czerwono. Możesz też sięgnąć po fuksję czy fiolet z podtonami fuksji. Dzięki temu twoja twarz zyska nieco wyrazu. Jeśli beżową koszulę czy płaszcz przełamiesz czerwonym lub fuksjowym szalem, to uzyskasz pożądany efekt. Analiza kolorystyczna mówi o tym, aby bezpośrednio przy twarzy umieszczać odcienie z naszej palety. To, co znajduje się dalej od niej, jest już mniej ważne.

Czym zastąpić beż u kontrastowych typów urody?

Czasem sięgamy po beż, aby mieć kolor bazowy, który pasuje do biurowych stylizacji i wygląda elegancko. Jeśli jednak nie pasuje on do twojego typu urody, to możesz zamienić go na biel, czerń lub granat. To także uniwersalne kolory, pasują do biurowych dress code`ów, a zarazem lepiej zgrywają się z kontrastowymi typami urody.