Ból gardła – jak rozpoznać i skutecznie leczyć?

Uporczywe drapanie w gardle, trudności w przełykaniu śliny, gula w gardle – tak chorzy najczęściej opisują dolegliwości występujące przy ostrym zapaleniu gardła. Objawy bólu gardła mogą różnić się w zależności od przyczyny jego powstania, a ich prawidłowe rozpoznanie jest kluczowe, gdyż od tego zależy forma leczenia. Sprawdź, po czym stwierdzić, że masz bakteryjne ostre zapalenie gardła, a skąd wiadomo, że infekcja gardła ma podłoże wirusowe. Dowiedz się też, jakie leki na ból gardła warto kupić.

Przyczyny ostrego zapalenia gardła

Stan zapalny gardła może mieć różne przyczyny. Najczęściej odpowiedzialne za jego rozwój są wirusy – u dzieci powodują ok. 80% wszystkich zachorowań, a u dorosłych aż 90-95%. Drugą pod względem częstości występowania, jest infekcja bakteryjna, która dotyczy 15% przypadków u dzieci, z kolei u osób dorosłych ok. 5-10%. Chorobotwórcze drobnoustroje atakują organizm i powodują zakażenie, głównie w okresie obniżonej odporności. Warto też wiedzieć, że ból gardła może być wywołany przez inne czynniki, zdarza się to jednak sporadycznie.

Objawy zapalenia gardła – jakie są?

W zależności od źródła zachorowania infekcja gardła może objawiać się w różnoraki sposób. Warto znać objawy zapalenia gardła, by w razie ich pojawienia się móc wstępnie zdiagnozować chorobę i dostosować odpowiednie postępowanie.

Bakteryjne zapalenie gardła

Bakterią wywołującą zapalenie gardła można zarazić się zarówno od chorego, jak i zupełnie zdrowej osoby, która jest jej nosicielem. Objawy rozwijają się dość szybko, gdyż już po ok. 1-4 dniach po kontakcie ze źródłem.

Do typowych objawów bakteryjnego zapalenia gardła należą:

  • wysoka gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza),
  • ból gardła przy przełykaniu,
  • opuchnięte gardło,
  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • nudności oraz wymioty.

Co istotne, przy bakteryjnej infekcji gardła nie występuje kaszel ani katar, co ułatwia rozpoznanie. W przypadku jej podejrzenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który potwierdzi diagnozę i przepisze antybiotyk.

Wirusowe zapalenie gardła

Infekcje wirusowe przenoszą się drogą kropelkową, tj. przez bezpośredni kontakt z chorym lub kontakt z przedmiotami, z którymi miał on styczność. Rozwijają się dość wolno – okres wylęgania wynosi od 1 do 6 dni – i mają łagodny przebieg.

Objawy wirusowego zapalenia gardła to m.in.:

  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • stan podgorączkowy,
  • ból stawów i mięśni,
  • katar,
  • kaszel,
  • zapalenie spojówek.

Podczas choroby, o ile to możliwe, warto ograniczyć kontakty z bliskimi, w szczególności z dziećmi, gdyż chory zaraża praktycznie od momentu wystąpienia objawów, a przestaje do 3 tygodni po.

Infekcja gardła – leczenie. Co na bolące gardło?

Leki na ból gardła dobiera się adekwatnie do przyczyny dolegliwości. Infekcję bakteryjną leczy się antybiotykami, które zapobiegają powstaniu groźnych powikłań, z kolei przy wirusowym zapaleniu gardła należy skupić się przede wszystkim na zwalczaniu nieprzyjemnych objawów. Wniosek z tego taki, że w przypadku podejrzenia bakteryjnego zapalenia gardła wskazana jest konsultacja lekarska, natomiast wirusowe choroby gardła o łagodnym przebiegu można spróbować leczyć na własną rękę.

W aptece kupić można leki na zapalenie gardła bez recepty, które pomogą zahamować infekcję, zanim jeszcze ta zdąży się rozwinąć. Przykładem takiego leku jest Chlorchinaldin VP zawierający substancję czynną chlorochinaldol o potrójnym działaniu: przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwpierwotniakowym. Działa on przyczynowo na szereg bakterii i grzybów, dzięki czemu skutecznie hamuje rozwój stanu zapalnego, którego objawem jest silny ból gardła. Chlorchinaldin występuje w postaci tabletek do ssania – co 1-2 godziny należy ssać (nie rozgryzać!) 1 tabletkę.

Należy pamiętać, że Chlorchinaldin to lek, dlatego przed zastosowaniem trzeba zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia.