Samopoczucie w okresie jesienno-zimowym prawie zawsze ulega pogorszeniu. Przyczyną jest zmiana pogody, szare i krótkie dni, zmęczenie, wahania nastroju, a do tego infekcje. Mało słońca, zimno, wiatr i deszcz nie nastraja nas optymistycznie. Pogłębiają się negatywne uczucia, dlatego konieczne jest zapewnienie sobie dobrego nastroju i poczucia przyjemności. Jak sobie z tym poradzić? Mamy dla Was kilka sposobów na poprawienie samopoczucia na nadchodzące chłody.
Wybierając kosmetyki i świece do domowego SPA zwróć uwagę na skład. Wybieraj te z naturalnym składem od polskich manufaktur, masz wówczas pewność, że są wytwarzane w małych partiach, nie mają konserwantów, bądź tylko te ekologiczne. Dzięki temu są zawsze świeże, w porównaniu do tych leżących w sklepowych półkach po wiele miesięcy.
Dla wszystkich czytelniczek portalu Menopauza.pl mamy PREZENT w postaci rabatu na naturalne kosmetyki, świece i olejki eteryczne – kod na zniżkę 10% u polskiego producenta kosmetyków naturalnych i świec Dotyk Kreacji. Kod o treści JESIEN21 wpisz w koszyku robiąc zakupy, a wartość zamówienia obniży się o 10%! Kod rabatowy jest ważny tylko do 30.11.
Kąpiel w wannie lub gorący prysznic
W jesienno-zimowy wieczór zrelaksuj się zanurzając swoje ciało w ciepłej aromatycznej kąpieli z użyciem naturalnej kuli kąpielowej lub soli do kąpieli. Jest to doskonały sposób na odprężenie, zmniejszenie zmęczenia i złagodzenie bólu mięśni i sztywności stawów. Mieszanka soli bogatych w minerały, olejów, naturalnych olejków eterycznych, wzmacnia lecznicze i kojące działanie ciepłej kąpieli. Możesz również wsypać do wanny płatki róży.
Wybieraj kosmetyki do kąpieli bez sztucznych zapachów i barwników, nawet tych kosmetycznych. Musująca kula z eukaliptusem przegonieni przeziębienie, kula z olejkiem ylang-ylang uspokoi umysł po trudnym dniu, zaś kula z trawą cytrynową zadziała antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Nie masz wanny? Wrzuć kulę kąpielową do miski i mocz obolałe, zmęczone stopy.
Nie masz czasu na kąpiel? Nic straconego. Weź gorący prysznic z użyciem naturalnych mydeł np. poprawiające nastrój mydło czekoladowe z prawdziwą ciemną belgijską czekoladą i cynamonowym olejkiem eterycznym jest jak czekoladowe SPA we własnej łazience.
Aromaterapia z olejkami eterycznymi
Aromaterapia to inaczej terapia zapachem z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych, które wprowadzane są do organizmu poprzez:
- drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) – olejki mogą być stosowane w dyfuzorach, kominkach, można skropić poduszkę przed snem, rozpylić sprayem w pomieszczeniu jak naturalny odświeżacz powietrza. Nie masz kominka do aromaterapii? Wlej kilka kropel do garnka z gorącą wodą, okryj głowę ręcznikiem i nachyl ją nad garnkiem
- skórę (masaże, kąpiel lub kompres) – możesz dodać kila kropel do wanny w czasie kąpieli lub do masażu ciała, ale zawsze rozcieńczaj z olejem bazowym, nigdy nie aplikuj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę
Aromaterapia ma ogromne znaczenie dla zdrowia – wspiera dobre samopoczucie zarówno ciała, jak i umysłu. To sposób na ból gardła, zatok, przeziębienie, zmienne nastroje i przygnębienie. Ważne, by olejki eteryczne były w 100% naturalne i nie posiadały w składzie rozpuszczalników i syntetycznych dodatków. Każdy z naturalnych olejków eterycznych posiada swoje unikalne właściwości. W porze jesiennej warto wybrać takie olejki, które będą łagodzić objawy depresji sezonowej oraz działać na infekcje i nerwobóle np.:
- drzewo herbaciane – działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i przeciwgrzybiczne, łagodzi objawy przeziębienia i kaszlu
- goździk – korzystnie wpływa na drogi oddechowe, działa przeciwbólowo i antybakteryjne
- lawenda – poprawia sen, zmniejsza stres, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie
- eukaliptus – pomaga zwalczać przeziębienie i grypę
- rozmaryn – zapobiega senności i wyczerpaniu, wspomaga działanie układu odpornościowego
Świeca aromaterapeutyczna
Jeśli nie używałeś wcześniej świecy z 100% naturalnymi olejkami eterycznymi, warto spróbować tej jesieni. Choć wyglądają jak tradycyjne świece, w rzeczywistości są ich zdrowymi odpowiednikami. Wytworzone z roślinnego wosku sojowego, który podczas palenia nie wydziela trucizn, jak toksyczna parafina. Ważne jest również, by świeca zawierała zamiast syntetycznych zapachów powodujących alergię i astmę – naturalne olejki eteryczne, które dodatkowo mają wartość aromaterapeutyczną, czyli pozytywny wpływ na zdrowie ciała i umysłu, poprawiając psychiczne i fizyczne samopoczucie.
Świece zwykle dobieramy według naszego gustu, ale również do nastroju i pory roku. Jesienią i zimą chętnie sięgamy po takie zapachy jak cynamon czy goździk. Kojarzą się nam z ciepłem i tworzą przytulną atmosferę. Zapach z drzewem sandałowym usuwa zmęczenie i korzystnie wpływa na psychikę w okresie przekwitania. Z kolei zapach naturalnej lawendy uspakaja i poprawia jakość snu.
Pielęgnacja twarzy
Podczas domowego rytuału SPA nie możesz zapomnieć o twarzy. Często oceniamy siebie zbyt surowo, kiedy pojawia się wiele zmian w naszym ciele w związku ze starzeniem się. Kiedy patrzymy w lustro każdego dnia ta część naszego ciała prawdopodobnie najbardziej będzie się zmieniać i wpływać na poczucie własnej wartości. Dlatego dbanie o skórę twarzy jest tak ważne. Nie zapominając, że starzenie się to naturalny proces życia.
W drogeriach znajduje się mnóstwo produktów obiecujących cudowne rezultaty, aby skóra była młoda, jędrna i promienna. Przy wyborze produktów do pielęgnacji skóry twarzy najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, jest zapoznanie się z listą składników. Składniki są wymienione w kolejności opartej na zawartości – tzn. że składniki, których jest najwięcej są wymienione jako pierwsze. Na przykład, jeśli firma reklamuje produkt z „olejem z rokitnika”, natomiast na etykiecie jest on wymieniony na końcu długiej listy składników, prawdopodobnie NIE jest stosowany w procentach, które mogą być korzystne dla skóry. Unikaj kosmetyków, które zawierają olej mineralny, sztuczne zapachy, sztuczne barwniki i konserwanty. Każdy produkt do pielęgnacji skóry twarzy jest tak dobry, jak składniki użyte do jego wytworzenia.
Mycie twarzy
Mycie twarzy dwa razy dziennie to podstawowy rytuał każdego dnia. Mycie usuwa brud, bakterie i zanieczyszczenia środowiska, które gromadzą się w ciągu dnia na skórze twarzy oraz sebum, które nasza skóra wydziela w nocy. W czasie mycia twarzy zmiękczasz skórę, poprawiasz krążenie krwi i limfy, aby uzyskać czystą i promienną cerę.
Naturalne mydło w kostce może delikatnie oczyszczać skórę twarzy bez usuwania naturalnej ochrony naszej skóry. Świetnie sprawdzą się mydła z kojącym kwiatem nagietka, łagodzącą stany zapalne kurkumą, czy nie powodującym podrażnień i alergii mydłem z kozim mlekiem.
Hydrolat
Korzyści płynące ze stosowania naturalnych toników – hydrolatów w pielęgnacji skóry twarzy to zarówno oczyszczenie, jak i nawilżenie. Niektórzy ludzie je kochają, podczas gdy inni nigdy ich nie używali. Hydrolaty powstają podczas destylacji części lub całości roślin (kwiatów, ziół) parą wodną np. hydrolat z róży damasceńskiej łagodzącej zaczerwienienia, zmniejszającym pory hydrolat z oczaru, chłodzący hydrolat z mięty, czy regenerujący hydrolat z lawendy.
Aby prawidłowo używać hydrolatu, po oczyszczeniu skóry osusz twarz miękkim ręcznikiem. Następnie umieść trochę hydrolatu na płatku kosmetycznym i delikatnie przetrzyj skórę. Możesz też rozpylić hydrolat na twarzy za pomocą atomizera. Pamiętaj o szyi.
Nawilżenie
Skóra twarzy w naturalny sposób traci zdolność zatrzymywania wilgoci wraz z wiekiem, staje się cieńsza i traci elastyczność. Właściwe nawilżenie jest kluczem do zachowania zdrowego wyglądu skóry twarzy. Jednym z pierwszych miejsc wykazujących oznaki starzenia jest cienka skóra wokół oczu. Ta delikatna skóra z mniejszą ilością gruczołów łojowych niż skóra na twarzy wymaga specjalnego nawilżenia.
Wiele kremów do twarzy na rynku obiecuje cudowne rezultaty i ma wysoką cenę. Wybierz krem nawilżający do twarzy złożony z prostych, naturalnych składników, które łatwo się wchłaniają i pozwalają skórze oddychać. Jedwabiście delikatny, naturalny i silnie nawilżający mus do twarzy i pod oczy ze skwalanem jest lekki, nie uczula, dla każdego typu cery. Łatwo wnika i nie pozostawia uczucia tłustości. Skwalan spowalnia procesy starzenia, masło oliwkowe ma właściwości odżywcze i naprawcze, a naturalny olejek z lawendy działa przeciwzmarszczkowo.
Olejki do twarzy
Olejki do twarzy są przeznaczone nie tylko dla osób z bardzo suchą skórą. Niezależnie od tego, czy nazwiesz je „olejkami do twarzy”, czy „serum do twarzy”, głęboko wchłaniający, lekki olejek może w dużym stopniu zaspokoić potrzeby skóry w zakresie nawilżenia, jednocześnie nie zapychając porów. Wybierz olejek do twarzy złożony z prostych, nierafinowanych olejków, które łatwo się wchłaniają np. nierafinowany olej z dzikiej róży czy z pestek malin.
Rozgrzej swoje ciało
Nic tak nie koi, jak dotyk. Przyjemny masaż ciała uspokoi i poprawi Twój nastrój. Nie musisz płacić za drogie zabiegi w SPA, gdyż balsam na ciepło w postaci świecy do masażu możesz użyć samodzielnie w zaciszu domowej łazienki. Wystarczy, że ją zapalisz i odczekasz 10-20 minut, aż wosk z odżywczymi olejami roztopi się. Następnie zgaś płomień i wlej ciepły olej do dłoni. Wmasuj w ciało. Olej powinien być ciepły, ale nie gorący. Taki domowy zabieg SPA to intensywna kuracja dla suchej skóry, która będzie bardziej miękka, gładka i elastyczna w ciągu kilku minut. Dodatkowo ciepło świecy rozluźnia mięśnie i działa przeciwbólowo. Możesz stosować do intensywnego nawilżenia dłoni, łokci, stóp i wszelkich suchych miejsc na skórze.
Ciało rozgrzejesz również dzięki kosmetykom z kofeiną zawartą w kawie i guaranie, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, redukują cellulit i ujędrniają skórę. Zawarte w przeciwstarzeniowych balsamach do ciała składniki aktywne działają antycellulitowo i wyszczuplająco, również dzięki zawartym naturalnym olejkom eterycznym. I tu możemy polecić ubijany mus do ciała z kawą, sezamem i guaraną. Zawarty w nim olejek z drzewa sandałowego zapobiega starzeniu się skóry, olejek jałowcowy zmniejsza cellulit i jest pomocny przy żylakach. Olejek cynamonowy posiada właściwości rozgrzewające, przez co wpływa na likwidację cellulitu i nadmiernej tkanki tłuszczowej. Świetnie sprawdzi się również masło kawowe.
Pokochaj naturalne kosmetyki Dotyk Kreacji
Zachęciła Cię perspektywa domowego SPA we własnej łazience, aromaterapeutycznej kąpieli z użyciem zdrowych kosmetyków o naturalnych składach? Niezależnie od pogody za oknem, bez konieczności wychodzenia z domu możesz skorzystać z oferty polskiego producenta naturalnych kosmetyków i świec aromaterapeutycznych dokonując zakupu w sklepie internetowym Dotyk-Kreacji.pl Koniecznie skorzystaj z rabatu!
A jaki jest Twój sposób na jesienno-zimową chandrę?