Przyjaźń to dużo większa wartość niż miłość, ponieważ ta druga często okazuje się niewłaściwą inwestycją. Nie przynosi oczekiwanego zwrotu. Na szczęście dużo łatwiej przychodzi nam nawiązywanie relacji przyjacielskich. Te nierzadko przynoszą ogromną satysfakcję. Opierają się bowiem na wzajemności. W naszym artykule podpowiadamy, jak dbać o przyjaźń.
Spis treści:
- Przyjaźń, czyli relacja oparta na wzajemności
- Co daje nam przyjaźń?
- Prawdziwa przyjaźń jako inwestycja
- Dlaczego nie potrafimy znaleźć przyjaciół?
- Dlaczego przyjaźń z kobietą jest wyjątkowa?
- Wsparcie emocjonalne i doraźna pomoc
- Jak dbać o przyjaźń?
- Kryzys w przyjaźni
Przyjaźń, czyli relacja oparta na wzajemności
Przyjaźń pozwala nam wiele dać innym, od których też wiele otrzymujemy. Opiera się na wymianie oraz wsparciu. To relacja wzajemna, dlatego jeśli ty tylko słuchasz narzekań swojej znajomej, ale nigdy ona nie słucha o twoich problemach, to dochodzi do zachwiania równowagi. Nie mamy tutaj do czynienia z prawdziwą przyjaźnią. Ty znacznie więcej dajesz, niż otrzymujesz. Warto czasem zweryfikować swoje znajomości i ocenić, które z nich wyciągają z nas energię, dając niewiele w zamian. Jeśli takowe relacje istnieją, to może warto z nich zrezygnować na rzecz własnego dobrostanu?
Co daje nam przyjaźń?
Prawdziwa przyjaźń daje nam ogromne oparcie. Każdy z nas boryka się z problemami. Jeśli jednak możemy komuś o nich opowiedzieć i otrzymać wsparcie, żyje nam się zdecydowanie łatwiej. Niestety, nie wszyscy posiadają przyjaciół. W takiej sytuacji pomocy szukają w gabinecie psychoterapeuty. To przed nim mogą się wreszcie otworzyć i opowiedzieć o swoich problemach. Dobry psychoterapeuta nie tylko pomoże uporać się z problemem, zmienić do niego nastawienie, ale też zachęci nas do nawiązania prawdziwych przyjaźni.
Prawdziwa przyjaźń jako inwestycja
Przyjaźń to jednak pewna inwestycja. Aby móc z niej czerpać, trzeba w nią włożyć wysiłek. Inaczej nie ma szans na powodzenie. Musimy otworzyć się na drugiego człowieka, wysłuchać go, pomóc mu. Mamy jednak prawo oczekiwać rewanżu. Jeśli ten nie następuje, to znak, że inwestujemy środki w niewłaściwą relację i nadeszła pora, aby przestać ją zasilać swoją energią.
Dlaczego nie potrafimy znaleźć przyjaciół?
Nie każdy jednak potrafi przyjaźnić się z innymi. Ci, którzy otrzymali od rodziców niewiele troski i zainteresowania, nie są w stanie dać ich innym. W rezultacie nie mogą stworzyć przyjacielskich relacji. Ich życie ulega znacznemu zubożeniu. W trudnych sytuacjach tacy ludzie są zdani tylko na siebie.
Dlaczego przyjaźń z kobietą jest wyjątkowa?
Przyjaźń z kobietą to wyjątkowa relacja, na którą często zamykamy się z powodu przykrych doświadczeń. Np. koleżanka z podstawówki zawiodła nasze zaufanie albo mama okazała się niezwykle surowa i zarazem nieprzystępna. Nie oznacza to jednak, że wszystkie kobiety nie zasługują na naszą uwagę. Jeśli się na nie otworzymy, możemy zyskać bardzo wiele. Przyjaźń z kobietą to relacja, w której jest miejsce na bliskość emocjonalną i fizyczną. Panie w Polsce mogą iść za rękę, przytulać się i całować w policzek w miejscu publicznym. Tak bliskie relacje nie przystoją jednak mężczyznom, ponieważ ci muszą liczyć się od razu z podejrzeniami o homoseksualizm.
Wsparcie emocjonalne i doraźna pomoc
Przyjaźń z kobietą daje nam też wsparcie emocjonalne oraz doraźną pomoc. Możemy się wyżalić, opowiedzieć o natrętnym eks, trudnym kliencie i problemach z sąsiadami. Przyjaciółka zawsze nas zrozumie i okaże nam empatię. Ta nie oznacza, że ona musi odczuwać dokładnie to samo, co my. Niemniej doskonale rozumie, przez co przechodzimy. Jeśli zachorujemy, przyjaciółka zrobi nam zakupy i podrzuci je pod nasze mieszkanie.
Jak dbać o przyjaźń?
Jak dbać o przyjaźń? Trzeba utrzymywać ze sobą regularny kontakt. Warto wykonać telefon do przyjaciółki, by być na bieżąco z wydarzeniami z jej życia. Wiedzieć, gdzie jest, jak się czuje, jak jej idzie w pracy czy z nowym projektem. Prawdziwy przyjaciel interesuje się naszym życiem, nie jesteśmy mu obojętne. Niestety, często naszą przyjaźń sabotuje lęk przed odrzuceniem. Mogłoby się wydawać, że odczuwamy go tylko w relacjach romantycznych. Tymczasem jest on wszechobecny. Często sprawia, że nie dzwonimy do przyjaciółki, bo boimy się, że ona nie odbierze lub stwierdzi, że nie ma czasu. A przecież to całkowicie normalne. Jeśli jej na nas zależy, to znajdzie czas, by oddzwonić w późniejszym terminie.
Kryzys w przyjaźni
Osoby, które wiedzą, jak dbać o przyjaźń, wykształciły w sobie dojrzałość emocjonalną i empatię. Warto jednak pamiętać, że każda relacja jest narażona na pojawienie się pewnych trudności. Czasem kryzys w przyjaźni okazuje się nie do przezwyciężenia. Czasem jednak wskazuje nam na pewne błędy, które wymagają korekty. Po ich wprowadzeniu relacja wchodzi na nowy, wyższy poziom.