Od wielu lat mówi się o tym, że czosnek ma właściwości prozdrowotne. Powoływanie się na ludową wiedzę to bardzo często pierwszy impuls w tej narracji, jednak niewiele osób wie, jakie dokładnie związki chemiczne drzemią w czosnku, i dlaczego jest on taki zdrowy. Na co wpływa czosnek i dlaczego jest tak wskazany dla seniorów?
Czy czosnek jest zdrowy?
Czosnek to warzywo, które doczekało się w kulturze wielu wzmianek. Dzięki czosnkowi można było przegonić wampiry i pozbyć się gorączki. Cokolwiek by nie mówić, czosnek mocno działał i nadal działa na wyobraźnię. Obecnie najczęściej polecany jest przy przeziębieniu. W takim stanie zdrowia zaleca się dodawanie go do mleka lub jedzenie ząbka samodzielnie. Ważne jest jednak, żeby czosnek był nieobrobiony. Wśród domowych sposobów na chorobę i osłabienie wskazuje się także herbatę z miodem czy syrop z cebuli. O tym, jak radzić sobie z przeziębieniem naturalnymi metodami warto poczytać w sieci. Różne porady zdrowotne dla seniorów czytaj na BlogSeniora.pl, gdzie znajdziesz cały szereg ciekawych artykułów o prozdrowotnym działaniu różnych roślin. Warto tutaj zwrócić uwagę, że naturalne metody nie uleczą nas przed wszystkimi chorobami mogą jednak bardzo wspomóc organizm w procesie zdrowienia.
Sam czosnek często nazywany jest naturalnym antybiotykiem, a to dlatego, że zawiera on tak zwaną allinę, która po rozdrobnieniu zamienia się aliacynę. To substancja, która zabija szkodliwe bakterie jednocześnie nie niwelując zdrowych drobnoustrojów, jego spożywanie w początkach przeziębienia jest więc wskazane.
Właściwości czosnku
Oprócz wspomnianej już substancji antyseptycznej, jaką jest aliacyna, czosnek posiada szereg różnego rodzaju witamin i substancji wspomagających organizm. Siarczek, s-allilocysteina czy selen to tylko niektóre z nich – te oddziałują pozytywnie na układ odpornościowy i usuwają z organizmu wolne rodniki, co pozwala zapobiegać namnażaniu się w nim komórek rakowych. Sama aliacyna działa wspomagająco na układ krążenia, zmniejszając w organizmie obecność szkodliwego cholesterolu. Substancje zawarte w czosnku wpływają dodatkowo na trawienie oraz na stawy, zapobiegając odkładaniu się soli w organizmie. Czosnek zawiera także witaminy z grupy B, witaminę A, PP i C, a także żelazo, cynk, miedź, fosfor i flawonoidy.
Wszystko to sprawia, że czosnek powinien być podstawowym uzupełnieniem diety seniora nie tylko w przypadku przeziębienia, ale także na co dzień.
Jak jeść czosnek?
Czosnek jest doskonałą przyprawą, która wzbogaca smak i zapach wielu potraw. Jednak czosnek gotowany lub smażony traci wiele substancji odżywczych – żeby w pełni wykorzystać jego właściwości, powinniśmy spożywać go na surowo.
Tutaj jednak może się dla osób starszych pojawić pewna niedogodność. Choć czosnek jest bardzo dobry na trawienie, to może także podrażniać żołądek. Wielu seniorów ma problemy żołądkowe, dlatego też czosnek warto jeść z umiarem, jako dodatek do różnego rodzaju potraw lub neutralizując go na przykład za pomocą mleka. Jeśli masz poważne problemy z układem pokarmowym, czosnek należy odłożyć. Jeśli nie są one tak silne, warto jest skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.