Gaslighting to próba manipulacji drugą osobą, która ma na celu podporządkowanie jej i zyskania nad nią władzy. Tak naprawdę to nic innego jak przemoc psychiczna, lecz tak zapakowana, abyś to ty uwierzył, że widzisz rzeczy, które nie istnieją. Sam wymyślasz słowa, które ktoś rzekomo powiedział. W rzeczywistości ty widzisz świat takim, jakim jest. Dostrzegasz też niewłaściwe zachowanie osoby, która stosuje gaslighting. Ona jednak próbuje zaprzeczać twoim zarzutom, atakując cię w bardzo wyrafinowany sposób. Jak odpowiedzieć na gaslighting?
Spis treści:
- Próba manipulacji, którą łatwo rozszyfrować
- Gaslighting, czyli zakamuflowana przemoc psychiczna
- Kto uprawia gaslighting?
- Jak odpowiedzieć na gaslighting?
- Moje odczucia nie podlegają dyskusji
- Mamy inne stanowisko i musimy to zaakceptować
- Nie będę odpowiadała na twoje krzywdzące komentarze
- Znam twój punkt widzenia, ale się z nim nie zgadzam
Próba manipulacji, którą łatwo rozszyfrować
Gaslighting to problem, z którym spotykamy się w codziennym życiu. Poszłaś załatwić umowę na internet. W salonie pani dała ci do podpisania zgodę na zawarcie umowy, ale bez treści samej umowy. To ci się nie spodobało, więc zawiadomiłaś o sprawie jej kierowniczkę. Pracownica w jej obecności zaczęła kłamać w żywe oczy, twierdząc, że przedłożyła ci umowę i to ty kłamiesz. To nic innego jak galighting, ale tutaj ma on kiepskie podstawy. Pracownica może wyjdzie na niewinną w oczach przełożonej, jednak ty wiesz, że kłamie.
Gaslighting, czyli zakamuflowana przemoc psychiczna
Niestety, nie zawsze osoba, która uprawia gaslighting, działa tak jawnie. Zazwyczaj jest to dobrze zawoalowana przemoc psychiczna. Np. twój partner twierdzi, że to ty cierpisz na paranoję, skoro widzisz, że flirtuje z innymi kobietami, on z nimi tylko rozmawia. Przyłapałaś go na zdradzie? Masz urojenia, on tylko rozmawiał z tą kobietą, która rzekomo z nim pracuje. Gaslighting to wygaszanie, osoba, która pada ofiarą tej formy manipulacji, może przestać wierzyć własnym zmysłom i interpretacjom. Sprawca stopniowo doprowadza ją do obłędu. Pozbawia pewności siebie i wiary w to, co widzi i czuje.
Kto uprawia gaslighting?
Zdrowa osoba, która nie cierpi na zaburzenie osobowości, zazwyczaj po prostu kłamie, ale nie cierpi na gaslighting. Tę formę przemocy psychicznej często stosują socjopaci, psychopaci i osoby zmagające się z narcystycznym zaburzeniem osobowości. Narcyz cię zdradził i twierdzi, że to twoja wina, bo nie okazywałaś mu dostatecznie czułości. On cię uderzył? Będzie temu usilnie zaprzeczał, w końcu stwierdził, że masz urojenia, bo pochodzisz z rodziny przemocowej. Osoba, która uprawia gaslighting, nie jest zdrowa. Należy jak najszybciej zerwać z nią kontakt, bo naprawdę może wpłynąć destrukcyjnie na twoje zdrowie psychiczne.
Jak odpowiedzieć na gaslighting?
Przede wszystkim musisz postawić na asertywność. Wiem, czego doświadczyłam i co zrobiłeś, nie wmówisz mi, że miałam omamy. Nie chcę tego więcej słuchać. Nie odwracaj kota ogonem i nie manipuluj mną. Narcyz zapewne będzie powtarzał swoje, ty również stosuj metodę zdartej płyty. W końcu zobaczy, że nie ma szans na wygraną i odpuści. Jeśli wiesz, że ktoś uprawia gaslighting i możesz z nim od razu zerwać kontakt, np. ze swoim partnerem, z którym nie mieszkasz, zrób to. Zablokuj go wszędzie, gdzie to możliwe, aby więcej nie uprawiał wobec ciebie przemocy psychicznej.
Moje odczucia nie podlegają dyskusji
Nie wmówisz mi, co powinnam czuć. Moje emocje są adekwatne do sytuacji. Nie masz prawa ich kwestionować i nie rób tego, bo ich nie zmienisz. Nie interesują mnie twoje argumenty, ufam sobie i swoim zmysłom.
Mamy inne stanowisko i musimy to zaakceptować
Twierdzisz, że mnie nie popchałeś? Ja pamiętam tę sytuację inaczej i jestem pewna, że mam rację. Mamy inne wspomnienia z tego wydarzenia i musimy to zaakceptować. Nigdy więcej tobie nie zaufam, nie dam ci też drugiej szansy. Musisz się z tym pogodzić, bo nie ma takiej siły, która skłoniłaby mnie do zmiany zdania.
Nie będę odpowiadała na twoje krzywdzące komentarze
Jak odpowiedzieć na gaslighting? Czasem lepiej w ogóle nie wdawać się w dyskusję. Osoba, która uprawia przemoc psychiczną, postara się, abyś poczuła się gorzej. W związku z tym nie rozmawiaj z nią, bo nie wyjdzie ci to na dobre. Nieważne, co powiesz, sprawca gaslightingu i tak cię nie zrozumie, bo zwyczajnie tego nie chce. Na ogół jest poważnie zaburzony i brakuje mu empatii. Twoje zdrowie psychiczne zyska, gdy po prostu utniesz dyskusję. Wystarczy postawić na asertywność i wyraźnie powiedzieć, że nie będziesz odpowiadała na krzywdzące komentarze swojego adwersarza.
Znam twój punkt widzenia, ale się z nim nie zgadzam
Osoby uprawiające gaslighting lubią zamęczać swoje ofiary, w kółko powtarzając jedno i to samo. Zapewne słyszałaś, że kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Niewątpliwie nasz umysł tak działa, że gdy ciągle słyszy o czymś, zaczyna w to wierzyć. Nie pozwól na to, aby sprawca przemocy psychicznej dopiął swego. Powiedz, że znasz jego punkt widzenia, ale się z nim nie zgadzasz i nie zamierzasz z nim na ten temat dyskutować.