Okres rozrodczy kobiety przypada na czas od pierwszej miesiączki do menopauzy, inaczej określanej również przekwitaniem. Organizm kobiety jest wtedy zdolny do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Z wiekiem jednak zachodzą pewne zmiany, między innymi w gospodarce hormonalnej, które powodują, że miesiączkowanie zostaje zatrzymane, a szansa zajścia w ciążę maleje, aż do momentu, gdy staje się to zupełnie niemożliwe. Czy jednak rzeczywiście kobiety po menopauzie nie mają żadnych szans na własne dziecko?
Co oznacza późne macierzyństwo?
O późnym macierzyństwie mówimy wtedy, gdy urodzenie pierwszego dziecka ma miejsce po 35 roku życia. Choć kiedyś zdarzało się to rzadko, współcześnie jest coraz częstszym zjawiskiem. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach jest to zupełnie świadoma i dobrze przemyślana decyzja. Oczywiście ma to zarówno wady, jak i zalety. Przede wszystkim kobieta w tym wieku ma już zazwyczaj ustabilizowana sytuację zawodową, co daje jej poczucie bezpieczeństwa i odpowiednie zaplecze finansowe. Właśnie kwestie materialne bardzo często powodują, że wiele osób odkłada w czasie decyzję o posiadaniu dziecka.
Trzeba jednak pamiętać o tym, ze po 35 roku życia znacznie rośnie ryzyko występowania wad wrodzonych u dzieci, a kobiety są bardziej narażone na występowanie wielu schorzeń związanych z okresem ciąży. Kolejną wadą odkładania decyzji o potomstwie jest to, że z wiekiem coraz trudniej jest zajść w ciążę.
Osoby, które rozważają opcje późnego macierzyństwa, powinny zdobyć jak najwięcej informacji, zanim podejmą ostateczną decyzję, ciąża i poród to tematy często poruszane na MaxMama.pl, dlatego warto tam zajrzeć.
Późna ciąża a menopauza — co warto wiedzieć?
Tak jak wspomnieliśmy, po 35 roku życia szansa na zajście w ciążę maleje. Menopauza to proces, w którego czasie dochodzi do wygaśnięcia czynności hormonalnej jajników, co powoduje, że zapłodnienie staje się niemożliwe. Wśród polek menopauza ma miejsce statystycznie pomiędzy 48 a 52 rokiem życia. Oznacza to, że większość kobiet po 50 roku życia traci szansę na własne potomstwo.
Należy jednak pamiętać o tym, że pojawienie się pierwszych objawów menopauzy nie jest równoznaczne z momentalnym zatrzymaniem płodności. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, mogą trwać nawet przez 10 lat i oznaczają one powolne wygasanie czynności hormonalnej jajników, w związku z czym, przez ten czas istnieje jeszcze szansa na zapłodnienie. Dopóki nie dojdzie do całkowitego ustania miesiączkowania, kobieta może zajść w ciążę.
Jaka jest szansa na zajście w ciążę po menopauzie?
Choć całkowite ustanie miesiączkowania, oznacza ostateczne zakończenie okresu rozrodczego, istnieje pewna możliwość. Teoretycznie możliwe jest wykonanie operacji polegającej na przeszczepieniu tkanki jajnika, dzięki czemu jajnik jest jeszcze sprawny przez kilka lat. Jest to jednak bardzo kontrowersyjna metoda i wielu naukowców twierdzi, że nie powinno się jej używać w stosunku do kobiet po menopauzie. Stworzono ją przede wszystkim z myślą o kobietach, które ze względów zdrowotnych nie mogą zajść w ciążę.