Naukowcy od początku podejrzewali związek między poziomem witaminy D a przebiegiem infekcji wywołanej przez COVID-19. Przeprowadzili liczne badania, które wskazały na ciekawą współzależność. W naszym artykule zdradzamy, jak witamina D wpływa na przebieg infekcji COVID-19?
Spis treści:
- Dlaczego przebieg infekcji COVID-19 ma tak zróżnicowany charakter?
- Geny warunkujące ciężki przebieg infekcji COVID-19
- Jak witamina D wpływa na przebieg infekcji COVID-19?
- Dlaczego potrzebna jest suplementacja witaminy D?
- Niedobór witaminy D w okresie jesienno-zimowym
- Dlaczego warto oznaczyć poziom witaminy D przed rozpoczęciem suplementacji?
- Witamina D w profilaktyce zakażeń
Dlaczego przebieg infekcji COVID-19 ma tak zróżnicowany charakter?
COVID-19 stanowi spore wyzwanie dla medycyny i rządów wszystkich krajów. Wirus nieustannie mutuje. U jednych infekcja koronawirusem ma stosunkowo łagodny przebieg. Niektórzy nawet zakażenie COVID-19 przechodzą całkowicie bezobjawowo. Inni natomiast w ciężkim stanie trafiają do szpitala pod tlen i respirator. Niestety, niektórzy ostatecznie umierają wskutek powikłań towarzyszących zakażeniu.
Geny warunkujące ciężki przebieg infekcji COVID-19
Naukowcy postanowili zbadać, dlaczego niektórzy tak ciężko przechodzą infekcję COVID-19, podczas gdy inni w ogóle jej nie odczuwają. Kilka tygodni temu świat obiegło odkrycie polskich naukowców. Zauważyli oni, że za ciężkim przebieg COVID-19 odpowiadają geny. W Polsce liczba osób obciążonych genetycznie jest wyższa niż w krajach Europy Zachodniej. Do ciężkiego przebiegu infekcji wywołanej przez COVID-19 predysponuje też wiek, choroby współtowarzyszące, otyłość oraz płeć męska.
Jak witamina D wpływa na przebieg infekcji COVID-19?
Naukowcy od początku zastanawiali się, jak witamina D wpływa na przebieg infekcji COVID-19. Ich rozważania mają poważne uzasadnienie. Cholekalcyferol to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która odgrywa kluczową rolę w reakcjach odpornościowych. Przy jej dostatecznej podaży układ immunologiczny działa prawidłowo. Niestety, w naszej szerokości geograficznej jesteśmy narażeni na niedobór witaminy D w okresie jesienno-zimowym i ciężki przebieg infekcji COVID-19. Naukowcy wykazali, iż niedobór witaminy D zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia z kilku % do 25%. Oczywiście, nie oznacza to, iż suplementując cholekalcyferol, z pewnością unikniemy infekcji COVID-19. Niemniej niedostateczna ilość tego składnika może skutkować zaostrzonym przebiegiem choroby, jeśli już dojdzie do zakażenia.
Dlaczego potrzebna jest suplementacja witaminy D?
Reasumując, warto zadbać o optymalny poziom witaminy D w organizmie z przyczyn profilaktycznych. Wprawdzie organizm sam wytwarza cholekalcyferol w skórze pod wpływem promieni UV, ale w okresie jesienno-zimowym synteza ustaje. Dzieje się tak, dlatego iż liczba promieni słonecznych, które docierają do naszej szerokości geograficznej, jest stosunkowo niewielka. Zazwyczaj skarżymy się na pochmurne, deszczowe dni i niedobór słońca. Na dodatek w okresie jesienno-zimowy promienie UV padają pod niewłaściwym kątem, co uniemożliwia produkcję witaminy D. Ta jest wytwarzana przez organizm tylko od połowy kwietnia do połowy września.
Niedobór witaminy D w okresie jesienno-zimowym
Jak zapobiec niedoborowi witaminy D w okresie jesienno-zimowym? Musimy dostarczyć ją z zewnątrz. Na szczęście cholekalcyferol występuje w żywności. Znajdziemy go w żółtku jaja kurzego, mleku i nabiale, jednak najwięcej tego składnika dostarczają tłuste ryby morskie. Zła wiadomość dla większości Polaków jest taka, iż jemy za mało wyżej wspomnianych produktów spożywczych, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminę D. Z pomocą przychodzą nam suplementy diety z witaminą D. Niektóre produkty zawierające cholekalcyferol mają status leku OTC. Warto jednak podkreślić, iż zanim sięgniemy po tego typu preparat, warto określić poziom witaminy D w organizmie. Można tego dokonać w laboratorium na podstawie pobranej próbki krwi.
Dlaczego warto oznaczyć poziom witaminy D przed rozpoczęciem suplementacji?
Specjaliści podkreślają, by nie ograniczać się tylko do określenia poziomu witaminy D we krwi. Równie istotnym parametrem jest stężenie wapnia całkowitego oraz kreatyniny. Zbyt wysoki poziom wapnia uniemożliwia suplementację witaminy D. Z kolei wysoki poziom kreatyniny może świadczyć o problemach z wydolnością nerek, przez co suplementację cholekalcyferolu należy w tym przypadku skonsultować z lekarzem. Może on zlecić dodatkowe badania, które pomogą ustalić, czy nerki pracują prawidłowo.
Witamina D w profilaktyce zakażeń
Jak witamina D wpływa na przebieg infekcji COVID-19? Okazuje się, że jej prawidłowy poziom w organizmie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia. Nie oznacza to jednak, iż odkryliśmy magiczny lek na koronawirusa. Niemniej możemy zadbać o siebie i swoje zdrowie, kontrolując poziom witaminy D w organizmie i ewentualnie ją suplementując, jeśli zajdzie taka konieczność.