E-recepta - jak działa i co warto o niej wiedzieć
Pexels

E-recepta to bardzo wygodny sposób uzyskania dostępu do leków, które można przyjować jedynie z polecenia specjalisty. Jest to dokument elektroniczny, więc odwiedzając aptekę nie trzeba mieć ze sobą żadnych papierowych druków. Wystarczy numer podany przez lekarza oraz własny PESEL. Na podstawie tych danych farmaceuta wydaje lekarstwa. Jak dokładnie działają e-recepty i co warto na ten temat wiedzieć? Wyjaśniamy.

 

Czym jest e-recepta?

E-recepta to dokument, który dostępny jest wyłącznie elektronicznie. Tym samym nie potrzebujemy potwierdzenia jej wystawienia w formie papierowej. Wszystkie informacje dotyczące recept elektronicznych są zawsze dostępne na internetowym koncie pacjenta. Jeśli przez przypadek zapomnieliśmy kodu odbioru lub chcemy sprawdzić jakie lekarstwa przepisał nam lekarz oraz jaki jest ich sposób dawkowania, to wszystkie te dane są właśnie tam.

Jak zrealizować e-receptę?

E recepta online może być zrealizowana w dowolnej aptece. Posługując się specjalnym kodem oraz numerem PESEL chorego możliwy jest odbiór wszystkich lekarstw dostępnych w ramach konkretnego dokumentu wystawionego elektronicznie. Warto wiedzieć, że pacjent niekoniecznie musi osobiście pojawić się w aptece. Dzięki uniwersalnym zasadom możliwy jest odbiór na jego prośbę, na przykład przez kogoś z rodziny.

Jak działa e-recepta?

E-recepta praktycznie niczym nie różni się od tradycyjnej formy przepisywania leków w gabinecie u lekarza. Dotyczy tych samych leków, nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Jedynie w rzadkich sytuacjach lekarz może wciąż wystawić papierową receptę, na przykład dla lekarstw, które trzeba sprowadzić zza granicy. Ogromną jej zaletą jest czytelność i bezpieczeństwo, ponieważ jeszcze wiele lat temu nietrudno było o pomyłkę w przypadku niewyraźnego, odręcznego pisma niektórych lekarzy. Dzisiaj e-recepta jest wygodnym sposobem na uzyskanie potrzebnych nam leków.

Wystawia się ją zarówno w trakcie osobistej wizyty w gabinecie, jak i za pośrednictwem teleporady albo tak zwanej e-wizyty, czyli konsultacji online. Recepta przez internet jest praktycznie bez wad. Dzięki wykorzystaniu elektronicznych sposobów na zarządzanie oraz realizację leków nie trzeba martwić się o to, że informacje mogą zaginąć. Należy jednak mieć świadomość, że nie posiadając papierowego potwierdzenia można łatwo zapomnieć o zakupie leków. Dlatego też należy pilnować konkretnych terminów realizacji, które powinien podać lekarz. W większości przypadków od momentu wystawienia e-recepty jest 30 dni na wykupienie lekarstw, ale w przypadku antybiotyków jest to tylko tydzień.