Emocje – przez jednych wypierane, przez drugich skrzętnie ukrywane, wbrew obiegowej opinii nie świadczą o naszej słabości. Ich wykształcenie daje nam przewagę ewolucyjnej, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Nie istnieją pozytywne i negatywne emocje – wszystkie niosą ze sobą ważną informację, która zwiększa nasze szanse na przetrwanie, o czym często zdajemy się zapominać. Dużo trafniejszy wydaje się podział na łatwe i trudne emocje. Te ostatnie chcielibyśmy wyeliminować ze swojego życia, zresztą do tego zachęca zachodni świat. W poradniku Po co ci emocje znajdziesz wiele wartościowych informacji, dzięki którym lepiej nauczysz się je odczytywać i korzystać z cennych wskazówek, które ze sobą niosą. Dr Leon Windscheid przy pisaniu książki wykorzystał wiedzę psychologiczną, często też odwołuje się do wyników badań. Wszystko to robi w niezwykle przystępny sposób.
Spis treści:
- Emocjonalność jako składowa człowieczeństwa
- Emocje jako przewaga ewolucyjna
- Zaburzenia lękowe i fobie wyzwaniem dla psychologii XXI wieku
- Dlaczego lęk jest potrzebny z punktu widzenia ewolucji?
- Odczuwanie lęku gwarancją przetrwania gatunku
- Temperament lękowy – przekleństwo czy dar?
- Po co ci emocje – wartościowy poradnik psychologiczny
Emocjonalność jako składowa człowieczeństwa
Czy wiesz, że emocje wkrótce będą stanowiły jedyny czynnik wyróżniający nas na tle robotów? Rozwój sztucznej inteligencji odbywa się tak szybko, że dziś ta nierzadko przekracza możliwości człowieka. Specjalne algorytmy lepiej diagnozują raka piersi niż radiolog. Ponadto komputery z wysoką mocą obliczeniową potrzebują tylko chwili i odpowiednich algorytmów, aby przeanalizować wprowadzone do nich dane. Człowiekowi coraz trudniej dogonić maszyny, jeśli chodzi o zadania intelektualne. Jednak sztuczna inteligencja nie potrafi odczuwać emocji. Te ostatnie potrafią odczuwać tylko ludzie. Maszyna nie okaże nam współczucia, nie porozmawia z nami tak jak zaufana przyjaciółka. Relacji międzyludzkich nigdy nie zastąpi najlepszy komputer.
Emocje jako przewaga ewolucyjna
Często emocje traktujemy jako swoich wrogów i uważamy, że utrudniają racjonalne myślenie. Nierzadko mówimy, że komuś miłość lub złość uniemożliwia realną ocenę sytuacji. Tymczasem dr Leon Windscheid w swojej książce Po co ci emocje pokazuje, że nie musimy się ich obawiać. Wystarczy nauczyć się nimi zarządzać i właściwie odczytywać informację, którą ze sobą niosą. Jeśli wykształcimy w sobie tę umiejętność, nasze życie sporo na tym zyska. Zaczniemy dostrzegać, że emocjonalność człowieka odpowiada za jego zdolności adaptacyjne i dostosowywanie się do trudnych sytuacji.
Zaburzenia lękowe i fobie wyzwaniem dla psychologii XXI wieku
Lęk w zachodnich społeczeństwach kojarzy się negatywnie. Tutaj hołubi się odwagę i pewność siebie, zapominając, że strach również odgrywa ważną rolę. Oczywiście, nie zawsze potrafimy zarządzać lękiem. Jeśli pozwalamy, aby przejął nad nami kontrolę, popełniamy liczne błędy. Możemy popaść w zaburzenia lękowe, fobie, na czym sporo straci nasze życie. Pozbawieni zostaniemy możliwości normalnego funkcjonowania.
Dlaczego lęk jest potrzebny z punktu widzenia ewolucji?
Pomijając jednak destrukcyjny wpływ lęku na nasze życie, to jest on bardzo przydatny. Informuje nas bowiem o potencjalnym zagrożeniu. Gdyby nie on, nasz gatunek by wyginął. Jeśli w porę dostrzeżemy nadciągające zagrożenie, możemy przed nim uciec, walczyć lub przyjąć postawę zwaną zamieraniem. Bezruch sprawia, że potencjalny drapieżnik na ogół przestaje nas dostrzegać.
Odczuwanie lęku gwarancją przetrwania gatunku
Odczuwanie lęku pozwoliło przetrwać gatunkowi ludzkiemu. Dziś jednak stosunkowo rzadko mamy do czynienia z realnym zagrożeniem. W rezultacie wiele trudnych sytuacji wywołuje w nas lęk. Wygłoszenie referatu, postawienie granic przyjaciółce czy spotkanie z wymagającym klientem z pewnością kosztuje nas sporo energii. Jednak w najgorszym przypadku coś nam nie wyjdzie. Pomylimy się podczas wystąpienia, koleżanka się na nas obrazi, a klient nie skorzysta z naszych usług. Nie stanowi to jednak realnego zagrożenia dla naszej egzystencji.
Temperament lękowy – przekleństwo czy dar?
Dr Leon Windscheid powołuje się na badania, w których wykazano, że istnieje temperament lękowy. Osoby, które się z nim rodzą, mają bardziej reaktywne ciało migdałowate. To reaguje na niepokojące dźwięki oraz nowe sytuacje, w których się znaleźliśmy, traktując je jako potencjalnie niebezpieczne. Poza tym u osób z temperamentem lękowym mniej aktywna jest ta część mózgu, która odpowiada za łagodzenie uczucia napięcia, przez co lęk jest mniej wygaszany. Może to być uciążliwa cecha, jeśli nie nauczymy się zarządzać strachem. Jeśli jednak opanujemy tę sztukę, zyskujemy ogromną ostrożność, która pozwala nam podejmować trafniejsze decyzje. Osoby posiadające temperament lękowy często stanowią w firmach i rządach „głos rozsądku”.
Po co ci emocje – wartościowy poradnik psychologiczny
W książce Po co ci emocje dr Leon Windscheid wyjaśnia też, dlaczego wierzymy w miłość, która nie przemija. Co sprawia, że samych siebie oceniamy znacznie surowiej niż innych. Ponadto autor odkrywa przed nami wiele istotnych zależności, z których istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy. Po lekturze książki Po co ci emocje lepiej zrozumiesz stany, których doświadczasz w swoim życiu i nauczysz się wyciągać z nich właściwe wnioski. To uczyni twoje życie bardziej satysfakcjonującym. Poradnik psychologiczny Po co ci emocje został napisany bardzo przystępnym językiem, dlatego sięgnąć może po niego każdy. Polskie tłumaczenie ww. książki ukazało się nakładem Wydawnictwa Otwartego.