Lekarz to ktoś, kto powinien wzbudzać nasze zaufanie. Powierzamy mu bowiem własne zdrowie i życie. W związku z tym jego wyborowi warto poświęcić nieco więcej uwagi. Konsekwencje niewłaściwego leczenia lub zignorowania problemu mogą być bardzo poważne. Ginekolog to lekarz, który powinien spełniać szereg oczekiwań. Ważne, aby cechował go profesjonalizm, ponieważ badania profilaktyczne mają bardzo intymny charakter, podobnie jak wywiad medyczny. W naszym artykule podpowiadamy, jak wybrać ginekologa.
Spis treści:
- Zaufany ginekolog z polecenia
- Wybór ginekologa to nie decyzja do końca życia
- Dobry ginekolog przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny
- Komunikatywny ginekolog rodzi atmosferę zaufania
- Jak wybrać ginekologa? Zwróć uwagę, czy zapewnia intymność
- Higiena w gabinecie ginekologicznym
- Wgląd do szczegółowych wyników cytologii
- Bezbolesne badanie ginekologiczne – poproś lekarza o wskazówki
- Prowadzenie dokumentacji medycznej
- Szacunek dla czasu pacjentki
- Profesjonalny ginekolog nie ocenia twojego życia
Zaufany ginekolog z polecenia
Najlepiej wybrać ginekologa z polecenia osoby zaufanej. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że lekarz, z którego usług jest zadowolona nasza przyjaciółka, nam również przypadnie do gustu. Jednak każda z nas ma inne oczekiwania, co warto mieć na uwadze. Jeśli koleżanka stara się o dziecko, to będzie inaczej patrzyła na pewne rzeczy od osoby bezdzietnej, która nie planuje ciąży. Każda z nas przychodzi do ginekologa z innym problemem. Jedna chce zajść w ciążę. Druga chce, aby lekarz poprowadził ciążę. Trzecia oczekuje pomocy w walce z bolesnymi miesiączkami. Czwartej natomiast zależy na doborze skutecznej antykoncepcji. Choć zawód ginekologa już jest swego rodzaju specjalizacją, to w jego obrębie poszczególni lekarze zajmują się różnymi gałęziami.
Wybór ginekologa to nie decyzja do końca życia
Gdy zastanawiamy się, jak wybrać ginekologa, często zapominamy o tym, że nie jest to decyzja do końca życia. Jeśli podczas wizyty u specjalisty coś nam się nie spodoba, ukryty cennik, bolesne badanie, zaniedbania w zakresie higieny, to następnym razem możemy udać się do kogoś innego. Z lekarzem nie wiążemy się kontraktem do końca życia. W związku z tym nie przejmuj się, gdy kolejny ginekolog nie przypadnie ci do gustu. Szukaj nadal takiego specjalisty, przy którym będziesz czuła się bezpiecznie i traktowana profesjonalnie.
Dobry ginekolog przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny
Dobry ginekolog powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, zadać pytania o pierwszą miesiączkę, obecną menstruację, przyjmowane leki, stosowanie środków antykoncepcyjnych, zakrzepicę, reakcje alergiczne, palenie papierosów, przypadki nowotworów w najbliższej rodzinie itp. Trzeba na nie rzetelnie odpowiadać po to, aby ułatwić lekarzowi diagnostykę i dobór odpowiednich leków. Ginekolog powinien ci również przybliżyć zasady wykonywania poszczególnych badań, specyfikę wirusa HPV i porozmawiać z tobą o szczepieniu przeciwko temu groźnemu patogenowi.
Komunikatywny ginekolog rodzi atmosferę zaufania
Po czym rozpoznać dobrego ginekologa? Po tym, iż jest komunikatywny. Spokojnie, a zarazem rzetelnie odpowiada na wszystkie pytania. Nie okazuje przy tym zniecierpliwienia. Dociekliwości pacjentki nie postrzega negatywnie. Lekarz powinien odpowiednio dobierać sformułowania, aby osoba bez wykształcenia medycznego mogła zrozumieć, co ma na myśli.
Jak wybrać ginekologa? Zwróć uwagę, czy zapewnia intymność
Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać ginekologa, to zwróć uwagę, czy dba o intymność. Jeśli nie zamyka gabinetu, nie zasłania w nim okien, to trudno, abyś czuła się w nim komfortowo. Do cytologii czy USG transwaginalnego trzeba zdjąć dolne elementy garderoby. Natomiast do USG piersi górne. Nikt, gdy pozostaje obnażony, nie chce, aby do gabinetu wparowała obca osoba, chociażby rejestratorka medyczna.
Higiena w gabinecie ginekologicznym
Higiena w gabinecie ginekologicznym jest bardzo ważna. Lekarz powinien stosować jednorazowe, papierowe ręczniki, otwierać czystą szczoteczkę do cytologii, a na głowicę USG zakładać jednorazową prezerwatywę. Na dłoniach ginekologa podczas wykonywania badań powinniśmy również widzieć jednorazowe rękawiczki. Jeśli widzisz, że specjalista bierze od ciebie gotówkę, a potem otwiera wziernik brudnymi rękami, to zwróć mu uwagę. Nikt nie przychodzi do lekarza po to, aby dorobić się infekcji.
Wgląd do szczegółowych wyników cytologii
Większość z nas chodzi do prywatnych gabinetów ginekologicznych. Tutaj lekarz jest bardziej dostępny, a termin wizyty nie tak odległy jak w placówkach mających kontakt z NFZ. Ważne, aby wyniki cytologii otrzymywać zawsze do ręki lub mieć do nich wgląd online. Jeśli ginekolog pisze ogólnego SMS-a – wszystko okej, to może rodzić niepokój i nie zaspokajać naszej ciekawości. Ponadto wyniki badań różnicuje się na kilka klas. Warto wiedzieć, do której my zostałyśmy przyporządkowane.
Bezbolesne badanie ginekologiczne – poproś lekarza o wskazówki
Badanie ginekologiczne powinno być bezbolesne lub powodować minimalny dyskomfort. Jeśli cytologia rodzi cierpienie, to często zastanawiamy się, co jest z nami nie tak. Tymczasem to ginekolog powinien powiedzieć nam, jak mamy się ustawić do badania. Niestety, można odwiedzić wielu specjalistów, ale dopiero po kilkunastu latach odkryć, że ułożenie ma znaczenie, bo dzięki niemu rozluźniamy mięśnie dna miednicy i tym samym nic nas nie boli.
Prowadzenie dokumentacji medycznej
Jak wybrać ginekologa? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy w prywatnym gabinecie prowadzi dokumentację medyczną. Ta w przyszłości może okazać się przydatna. Możemy jej potrzebować u innego specjalisty. W związku z tym nie lekceważmy tej kwestii.
Szacunek dla czasu pacjentki
Dobry lekarz szanuje czas klienta. Jeśli umawiasz się na 15, zwalniasz wcześniej z pracy, aby zdążyć na czas, a ginekolog pojawia się o 16:30, bo w międzyczasie odbierał dzieci ze szkoły i odwoził je na zajęcia pozalekcyjne, a potem jeszcze bierze kolejną osobę z kolejki, bo przyszła z partnerem, masz prawo czuć się nieszanowana. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zmianie lekarza. W końcu czas to pieniądz. Nie warto marnować go w poczekalni. Oczywiście, ginekolog zawsze może mieć opóźnienia wynikające z tego, iż jakaś pacjentka wymagała więcej uwagi, ponieważ trafiła do niego w poważnym stanie. To jednak można zrozumieć. Umawiania pacjentki na godziny, kiedy odwozi się dzieci na balet, już nie.
Profesjonalny ginekolog nie ocenia twojego życia
Dobry ginekolog to profesjonalista, który nie komentuje twojego życia seksualnego i nie uprawia moralizatorstwa na zasadzie – po co ci tabletki antykoncepcyjne, powinnaś już urodzić pierwsze dziecko, bo nie zdążysz z drugim. Lekarz nie powinien wypowiadać się na takie tematy, jeśli sama go o to nie prosisz. Nie przychodzisz do niego po to, aby oceniał twoje życie i nakłaniał cię do zostania matką. Nie korzystasz też z jego usług, by dowiedzieć się, że w tym wieku nie wypada być dziewicą. Ginekolog nie może dawać ci odczuwać, że jesteś inna lub gorsza od większości społeczeństwa.