10 godzin w pracy, wizyta w supermarkecie w celu zrobienia niezbędnych zakupów, gotowanie obiadu, sprzątanie kuchni – to wszystko generuje ogromne zmęczenie. Nic dziwnego, że wieczorem zasypiamy na siedząco i ostatnią rzeczą, którą chcemy się zająć, jest oczyszczanie twarzy. Niektóre z nas kapitulują i idą spać w makijażu. Drugie pobieżnie zmywają make up. Tymczasem dwuetapowe oczyszczanie twarzy jest bardzo ważne. W naszym artykule zdradzamy, na czym polega i jak należy je przeprowadzić w sposób prawidłowy.
Spis treści:
- Pielęgnacja azjatycka, czyli oczyszczanie twarzy jako najważniejszy etap
- Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne?
- Demakijaż, czyli pierwszy etap oczyszczania twarzy
- Dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Kosmetyki do mycia twarzy
- Dlaczego potrzebne jest tonizowanie skóry?
- Poranne oczyszczanie skóry twarzy
Pielęgnacja azjatycka, czyli oczyszczanie twarzy jako najważniejszy etap
Pielęgnacja azjatycka opiera się na oczyszczaniu twarzy. Ten etap pielęgnacji traktuje się jako najważniejszy. Azjatki stosują nawet nie tyle dwuetapowe oczyszczanie twarzy, co cały skomplikowany rytuał, który ma uwolnić ich pory od kurzu, zanieczyszczeń, sebum oraz resztek kosmetyków kolorowych. W rezultacie mogą pochwalić się piękną i nieskazitelną cerą. My natomiast ograniczając się do pobieżnego przetarcia twarzy micelem, skazujemy się na wypryski i podrażnienia skóry.
Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne?
Oczyszczanie twarzy stanowi podstawę pielęgnacji. Żaden, nawet najlepszy krem przeciwzmarszczkowy czy przeciwtrądzikowy na niewiele się zda, jeśli nie pozbędziemy się ze skóry brudu, sebum czy resztek kosmetyków kolorowych. Te cząstki będą blokowały ujścia gruczołów łojowych, powodując zaskórniki, ale też utrudniając składnikom aktywnym penetrację w głąb skóry. Dokładne dwuetapowe oczyszczanie twarzy stanowi absolutne minimum. Staranne nie znaczy agresywne. Mycie twarzy należy przeprowadzić za pomocą kosmetyków, które nie naruszają naturalnej bariery hydrolipidowej, która pełni funkcję ochronną.
Demakijaż, czyli pierwszy etap oczyszczania twarzy
Pierwszy etap oczyszczania twarzy składa się z użycia kosmetyków do demakijażu. Na rynku mamy wiele produktów, które różnią się konsystencją. Do naszej dyspozycji pozostają płyny micelarne, mleczka do demakijażu, płyny dwufazowe, olejki myjące i chusteczki do demakijażu. Wszystkie specyfiki, za wyjątkiem ostatniego i olejku myjącego, nanosimy za pomocą wacika. Demakijaż należy rozpocząć od tej części ciała, gdzie użyłyśmy najtrwalszych kosmetyków kolorowych, na ogół są to oczy. Jeśli zauważymy, że wacik jest brudny, to do usuwania podkładu, pudru i kosmetyków do konturowania twarzy zastosujmy nowy wacik zwilżony płynem micelarnym czy mleczkiem. Pierwszy etap z użyciem produktów do demakijażu to wstępne oczyszczanie twarzy. To właściwe odbywa się z wykorzystaniem wody i substancji myjących.
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Kosmetyki do mycia twarzy
Mycie twarzy można przeprowadzić z użyciem żelu do mycia twarzy, pianki myjącej, olejku myjącego, mydła czy syndetu. To, po jaki produkt sięgniemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz typu cery. Nie aplikujemy jednak kosmetyku do mycia twarzy bezpośrednio na lico. Najpierw rozcieńczamy go z wykorzystaniem wody, aby nie podrażnić wrażliwej skóry. Mycie twarzy rozpoczynamy od strefy T, a kończymy na policzkach, które na ogół są delikatniejsze i bardziej suche. Aby drugi etap oczyszczania twarzy przebiegł bardziej efektywnie, możemy sięgnąć po szczoteczki soniczne. Te za sprawą ultradźwięków lepiej rozbijają cząsteczki brudu, jednocześnie wygładzają skórę, ponieważ działają niczym peeling.
Dlaczego potrzebne jest tonizowanie skóry?
Kosmetyki do mycia twarzy mogą zaburzać równowagę skóry i jej fizjologiczne pH. Aby przywrócić jej optymalny odczyn i przygotować na przyjęcie kosmetyków nawilżających, należy przeprowadzić tonizowanie skóry. Do tego celu potrzebujemy toniku lub hydrolatu.
Poranne oczyszczanie skóry twarzy
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy przeprowadzamy wieczorem, gdy mamy wykonany makijaż. Rano, gdy nasza cera nie jest pokryta tłustą warstwą, możemy ją przemyć tonikiem lub płynem micelarnym. Jeśli natomiast mamy skórę tłustą, to należy sięgnąć po żel do mycia twarzy czy olejek myjący. Po ich użyciu należy przywrócić cerze optymalne pH, aplikując tonik za pomocą wacika.