Depresja to choroba, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Przyczyny depresji oraz czynniki ją wywołujące mogą być różne. Do jednego z najczęstszych zalicza się właśnie czas menopauzy u kobiet. Dlaczego właśnie wtedy szansa na pojawienie się zaburzeń psychicznych jest większa? Sprawdźmy, jakie objawy można obserwować przy depresji spowodowanej menopauzą oraz dowiedzmy się, jak wygląda leczenie depresji.
Depresja a menopauza — jak to się łączy?
Menopauza jest obecnie bardzo częstą przyczyną depresji u kobiet. Jest tak, ponieważ czas ten powoduje w organizmie wiele zmian, które mają swe odzwierciedlenie zarówno w obszarze fizycznym, jak i psychicznym. Za to wszystko odpowiedzialne są przede wszystkim hormony, a właściwie bardzo mocne obniżenie ich poziomu w organizmie.
W okresie menopauzy dochodzi do drastycznego spadku produkcji estrogenów i progesteronu, czyli głównych żeńskich hormonów płciowych. To z kolei powoduje wygaszanie funkcji jajników. Jednak nie jest to jedyny efekt menopauzy. W całym tym procesie bardzo mocno spada także poziom serotoniny oraz katecholaminy — związków, których obecność w organizmie odpowiada za napęd do działania oraz nastrój.
Wszystkie zmiany fizjologiczne zachodzące w ciele kobiety w okresie menopauzy mogą prowadzić do wystąpienia wielu dolegliwości na poziomie psychicznym. Do tego dochodzą oczywiście także wszystkie obawy i lęki wykraczające poza strefę fizjologii. Jest to bowiem czas, gdy często do głowy przychodzą myśli związane z przemijaniem, brakiem satysfakcji w życiu, czy też obawą o utratę swej atrakcyjności i kobiecości. Właśnie z tych powodów, kobiety przechodzące menopauzę znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia depresji, a sama depresja spowodowana menopauzą jest niezwykle częstym zjawiskiem.
Objawy depresji spowodowanej menopauzą
Objawy depresji są niezwykle zróżnicowane i zależne od wielu indywidualnych czynników. W przypadku depresji spowodowanej menopauzą mogą pojawić się objawy dokładnie takie same jak przy zaburzeniach wywołanych zupełnie innymi okolicznościami.
W początkowej fazie choroby głównymi objawami mogą być m.in. zaburzenia snu, przewlekłe bóle głowy, obniżenie samopoczucia, apatia, ciągły smutek. Zaburzenia depresyjne mogą objawiać się także silniejszymi symptomami, do których zaliczyć można na przykład silne poczucie winy, niechęć do życia, czy nawet myśli samobójcze.
Depresja okołomenopauzalna — kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?
Depresja spowodowana menopauzą jest tak samo niebezpieczna, jak każda inna choroba. Dlatego też w przypadku wystąpienia objawów takiego schorzenia należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, by rozpoznać depresję i móc ją wyleczyć. Kiedy to zrobić? Najlepiej jak najszybciej. Im mniejsza zwłoka, tym większa szansa na szybkie wyleczenie i przywrócenie psychiki do odpowiedniej kondycji.
Zaburzenia depresyjne wymagają profesjonalnego leczenia. W tym przypadku o pomoc należy zwrócić się do specjalistów w zakresie psychologii lub psychiatrii. Dużym plusem jest to, że leczenie depresji jest możliwe nawet bez wychodzenia z domu. Umożliwiają to konsultacje medyczne online, które przeprowadzane są w sposób zdalny. Sam przebieg takiego spotkania niczym nie różni się od zwykłej wizyty. Co więcej, możliwe jest także przepisanie recepty online na zalecane leki.
Leczenie depresji to przeważnie proces długotrwały wymagający zastosowania zarówno terapii ze specjalistą, jak i leczenia farmakologicznego. Recepta na leki przeciwdepresyjne jest potrzebna niemal zawsze, dlatego też w celu wykupienia takich środków należy także udać się do specjalisty. Recepta online to rozwiązanie, które bardzo ułatwia ten proces. Lekarz może wypisać ją bez problemu podczas konsultacji zdalnej.
Fotografia dostarczona przez partnera
Fotografia dostarczona przez partnera