Osoby wysoko wrażliwe często wydają się inne od reszty społeczeństwa. Więcej czynników zewnętrznych je drażni. Łatwiej też ulegają przebodźcowaniu, co objawia się wyraźnym spadkiem ich wydajności. W naszym artykule przyglądamy się temu, co przytłacza osoby wysoko wrażliwe.
Spis treści:
- Wysoka wrażliwość, czyli cecha uwarunkowana genetycznie
- Czym jest wrażliwość na bodźce zewnętrzne?
- Co przytłacza osoby wysoko wrażliwe?
- Brak asertywności i stawianie potrzeb innych na pierwszym miejscu
- Intuicja, czyli tajna broń osób wysoko wrażliwych
- Jak odróżnić przebodźcowanie od nieśmiałości czy introwertyzmu?
- Wysoka wrażliwość układu nerwowego to nie wada!
- Optymalne pobudzenie i hamowanie transmarginalne
- Wrażliwość układu nerwowego zwiększa szanse na przetrwanie
- Osoby wrażliwe to świetni pracownicy, którzy przegrywają z narcyzami
Wysoka wrażliwość, czyli cecha uwarunkowana genetycznie
Wysoka wrażliwość to cecha uwarunkowana genetycznie, z którą przychodzimy na świat. Opiera się na różnicach w działaniu układu nerwowego. Ten przypomina bardzo wrażliwy czujnik, który wyłapuje mnóstwo sygnałów z otoczenia i wnętrza organizmu. W związku z tym, iż jest to cała masa informacji, mózg ulega zmęczeniu. U osób o przeciętnej wrażliwości na bodźce zewnętrzne mózg rejestruje mniej informacji, przez co dłużej może sprawnie funkcjonować.
Czym jest wrażliwość na bodźce zewnętrzne?
Wrażliwość na bodźce zewnętrzne często sprawia, że tacy ludzie wyróżniają się na tle otoczenia. Bardzo mocno reagują na hałas, radio puszczone w tle przez robotników, dym papierosowy, który dociera do nich przez parniki, zapach masła czy piskliwy głos koleżanki. Przebodźcowanie ma również miejsce wówczas, gdy osoba wysoko wrażliwa trafia na telemarketera. Ten został tak przygotowany do rozmowy, aby łatwo nie odpuszczać, mimo odmowy ze strony klienta. Wysoka wrażliwość sprawia, że napastliwość telemarketera przyczynia się do rozstrojenia i zaburzenia wewnętrznej równowagi. Wyczulony na bodźce układ nerwowy nie lubi także zadawania zbyt wielu pytań naraz, poruszania jednocześnie wielu kwestii. Co przytłacza osoby wysoko wrażliwe? Okazuje się, że dotyczy to także nowych programów i aktualizacji systemów operacyjnych. Tacy ludzie nie przepadają za wyskakującymi okienkami, włączającymi się nagle skrótami klawiszowymi, nadmierną ilością opcji itp. Także stawianie im jednocześnie długiej listy oczekiwań sprawia, że dotyka ich przebodźcowanie, a ich życiowe baterie ulegają rozładowaniu.
Co przytłacza osoby wysoko wrażliwe?
Wysoka wrażliwość układu nerwowego sprawia, że łatwiej chłoniemy też emocje innych osób. Gdy ktoś obok nas się pokłóci, nawet gdy problem nie dotyczy nas, czujemy się przytłoczeni nieprzyjazną atmosferą. Ludzie wysoko wrażliwi często rezygnują z pracy, gdy unoszą się w niej negatywne emocje i napięcie. Nie potrafią bowiem należycie wykonywać swoich zawodowych obowiązków w tak niesprzyjających warunkach.
Brak asertywności i stawianie potrzeb innych na pierwszym miejscu
Co przytłacza osoby wysoko wrażliwe? Wiele z nich odczuwa dyskomfort na myśl, że ich czyny czy decyzje mogą wyrządzić komuś przykrość. Świadomość, że koleżanka nie jest zadowolona z odmowy, często pogarsza im samopoczucie, dlatego postępują wbrew sobie, stawiając potrzeby innych na pierwszym miejscu. Osoby wrażliwe często też wykazują skłonność do kontenerowania emocji. Zbierają w sobie cudze doznania, ich radości, ale też smutki, rozczarowania czy lęki, przez co ich życiowe akumulatory łatwo ulegają rozładowaniu.
Intuicja, czyli tajna broń osób wysoko wrażliwych
Na szczęście wysoka wrażliwość to nie tylko problemy w codziennym życiu i w relacjach z innymi ludźmi. Często towarzyszy jej świetnie rozwinięta intuicja, która pozwala podejmować właściwe decyzje i szybko reagować w kryzysowych sytuacjach. Już Jung dostrzegł, że osoby wrażliwe często zdają się na podświadomość, która pomaga dokonać im właściwych wyborów. Tacy ludzie są potrzebni w każdej firmie, aby ostrzegać swoich kolegów przed potencjalnym zagrożeniem.
Jak odróżnić przebodźcowanie od nieśmiałości czy introwertyzmu?
Choć przebodźcowanie często doskwiera osobom wysoko wrażliwym, przez co nie mogą zbyt długo przebywać wśród licznej grupy ludzi, to w gruncie rzeczy wiele z nich wykazuje sporą towarzyskość. To świetni przyjaciele, doradcy i psychologowie, ponieważ wysoko rozwinięta empatia czyni ich wrażliwymi na potrzeby i uczucia innych. Osoby wysoko wrażliwe potrafią postawić się na czyimś miejscu i zrozumieć jego argumenty. Jest w nich także miejsce na czułość i życzliwość, chętnie okazują je innym ludziom czy zwierzętom.
Wysoka wrażliwość układu nerwowego to nie wada!
Osoby wrażliwe często są traktowane jako odmieńcy. Niektórzy też niewłaściwie je oceniają. Jeśli sama należysz do grona wrażliwców, zapewne nie raz słyszałaś, że wykazujesz nadmierny introwertyzm, nieśmiałość czy aspołeczność. Inni nie rozumieją, że przemawia przez ciebie wysoka wrażliwość układu nerwowego, przez co nie należysz do osób przebojowych. Wolisz na początku stanąć z boku, ocenić sytuację i wtedy podjąć stosowne decyzje. Także przebywanie w tłumie, w hałaśliwej dyskotece czy zadymionym barze bardzo cię męczy. Choć ludzie często nie rozumieją, czym jest wrażliwość na bodźce, to nie oznacza, że jesteś gorszy od innych.
Optymalne pobudzenie i hamowanie transmarginalne
Aby lepiej zrozumieć, czym jest wysoka wrażliwość układu nerwowego, trzeba sobie uzmysłowić, czym jest optymalne pobudzenie. Każdy człowiek nie może być zbyt pobudzony, bo wtedy towarzyszy mu stres. Jednakże zbyt niskie pobudzenie również nie jest dobre, ponieważ wówczas odczuwamy znudzenie i spadek energii do działania. Osoby wysoko wrażliwe łatwiej osiągają nadmierne pobudzenie, gdyż ich układ nerwowy rejestruje więcej bodźców ze świata zewnętrznego i wnętrza organizmu. Krótko mówiąc, zachodzi u nich silna stymulacja, która przyczynia się do uzyskania punktu przeciążenia, co jeden z rosyjskich naukowców nazwał hamowaniem transmarginalnym.
Wrażliwość układu nerwowego zwiększa szanse na przetrwanie
Wrażliwość układu nerwowego stanowi rozwiązanie korzystne z punktu widzenia ewolucji. Ta bowiem zwiększa szanse na przetrwanie, ponieważ wyczula takich ludzi na niuanse. Dostrzegają one, że ktoś ma złe intencje i coś kombinuje, dlatego łatwo nie ulegają jego urokowi. W związku z tym, że w ich mózgu nieustannie zachodzi analiza informacji ze świata zewnętrznego, mózg szybciej się męczy. Przebodźcowanie sprawia, że zalewają nas myśli, nad którymi tracimy kontrolę. Bardzo często jednak źródło bodźców nie wygasa, np. ktoś z naszych bliskich wciąż o czymś opowiada, chociaż chcielibyśmy zakończyć jego wypowiedź.
Osoby wrażliwe to świetni pracownicy, którzy przegrywają z narcyzami
Osoby wrażliwe w pracy bardzo starannie wykonują obowiązki. Często wykorzystują do tego celu swoją kreatywność i intuicję. Mają oryginalne pomysły i silnie rozwinięte sumienie. W rezultacie zawsze grają fair, gdyż silnie rozwinięta empatia nie pozwala im krzywdzić innych. To może im utrudniać awans zawodowy. Paradoksalnie bowiem społeczeństwo premiuje jednostki cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości, gdyż te są bardzo widoczne i zmierzają po trupach do celu. Osoby wrażliwe nie stawiają w pracy na rywalizację, lecz osiągnięcie celu. Potrafią się głęboko skupić na jakiejś czynności, dopóki coś nie rozproszy ich uwagi.