Zwracanie uwagi to z jednej strony przypadłość wielu Polaków, którzy wyrażają swoje zdanie nawet wówczas, gdy nikt nie prosi ich o opinię. Z drugiej strony często mamy problem, aby postawić na asertywność i pozwolić sobie na szczerość w tych sytuacjach, w których byłoby to wskazane. W naszym artykule podpowiadamy, jak zwracać komuś uwagę.
Spis treści:
- Oskarżycielski ton kontra zwracanie uwagi na własne odczucia
- Wyrażanie własnej opinii – kiedy nie jest wskazane?
- Jak zwracać komuś uwagę? Rób to w sposób konstruktywny!
- Krytykowanie zachowania, nie drugiego człowieka
- Niewłaściwe zachowanie to nie zawsze złe intencje
- Czy przyjmować krytykę?
Oskarżycielski ton kontra zwracanie uwagi na własne odczucia
Zwracanie komuś uwagi często przyjmuje oskarżycielski ton. Nikt nie lubi, gdy bliska mu osoba czy współpracownik wciela się w rolę prokuratora. W związku z tym należy inaczej podejść do tego zagadnienia. Najlepiej opowiadać o własnych odczuciach, zamiast ostro kogoś krytykować za określone działania. To rodzi większą szansę, że zostaniesz wysłuchana. Oskarżycielski ton z góry zniechęca do dialogu, natomiast mobilizuje do obrony i agresji. Szansa na porozumienie wówczas gwałtownie spada. Możesz powiedzieć: nie potrafię z tobą pracować, gdy nie przesyłasz mi na bieżąco wszystkich materiałów. Nie lubię, gdy zwracasz się do mnie w ten sposób, nie chcę, abyś komentował mój wygląd, swoje zdanie zachowaj dla siebie. Nie chcę z tobą rozmawiać, gdy zaczynasz poruszać tematy polityczne, jeśli nie przestaniesz tego robić, ograniczę liczbę spotkań.
Wyrażanie własnej opinii – kiedy nie jest wskazane?
Jak zwracać komuś uwagę? Przede wszystkim zastanów się, czy koniecznie musisz to zrobić. Gdy widzisz, że ktoś bije dziecko czy psa, to należy interweniować. Nie ma natomiast takiej konieczności, gdy ktoś po prostu ubrał się w bardziej ekstrawagancki sposób. To jego sprawa. Musimy oduczyć się komentowania cudzego wyglądu, gdy nie zostaliśmy o to wyraźnie poproszeni. Inaczej prezentuje się sytuacja, gdy koleżanka szuka idealnej sukienki na wesele i pyta nas, która jej pasuje. Wówczas możemy powiedzieć, że ta ma za blady odcień, a tamta jest za krótka lub zbyt długa. W tej sytuacji nasza szczera opinia jest wskazana. Nie oznacza to jednak, że możemy komuś sprawiać przykrość. Ostatnio tak przytyłaś, że teraz powinnaś unikać dopasowanych krojów. Lepiej powiedzieć: sukienka odcinana pod biustem będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem.
Jak zwracać komuś uwagę? Rób to w sposób konstruktywny!
Zwracanie uwagi powinno mieć charakter konstruktywny i czemuś służyć. Nie chodzi o to, aby w ten sposób podnosić własne poczucie wartości i pieścić swoje ego. Jeśli widzisz, że koleżanka ma problem z zapamiętywaniem różnych rzeczy, pokaż jej, jak działa kalendarz w telefonie, w którym można zamieścić różnego rodzaju przypomnienia. W ten sposób bardziej jej pomożesz, niż formułując kąśliwe uwagi.
Krytykowanie zachowania, nie drugiego człowieka
Jak zwracać uwagę? Przede wszystkim skup się na samym zachowaniu, a nie na krytyce człowieka. Powiedz: nie lubię, gdy zaczynasz marudzić, każdy ma w życiu ciężko, dlatego twoja postawa bardzo mnie męczy. W ten sposób pokazujesz konkretne zachowanie, które wymaga korekty, nie atakujesz zaś osoby. Istnieje zatem większa szansa, że ktoś będzie chciał kontynuować znajomość z nami i zacznie hamować się, gdy najdzie go ochota na marudzenie.
Niewłaściwe zachowanie to nie zawsze złe intencje
Intencje drugiego człowieka mają istotne znaczenie. Nawet gdy ktoś postępuje w sposób, który budzi w tobie opór, niekoniecznie chce krzywdzić innych czy wyrządzać im przykrość. Warto to mieć na uwadze, ponieważ często zakładamy, że ktoś głośno rozmawia po to, aby zrobić nam na złość. Tymczasem może sobie nawet nie zdawać sprawy, że przeszkadza nam w pracy, bo myśli, że z korytarza nie niesie się tak silny dźwięk.
Czy przyjmować krytykę?
Na koniec warto omówić reakcję na krytykę. My także czasem słyszymy uwagi pod swoim adresem. Czy zawsze należy je przyjmować? Zwróć uwagę na aspekt merytoryczny. Jeśli klientka zwraca ci uwagę na to, że pewna rzecz jej nie odpowiada z określonego powodu, to znak, że należy ją skorygować. Natomiast gdy partner mówi do ciebie: jesteś beznadziejna, znowu wyszła ci słona zupa, to wiedz, że ten komentarz powinnaś odrzucić. Toksyczny mężczyzna dąży do tego, aby obniżyć twoje poczucie własnej wartości. Każdy powód, aby cię zaatakować, wydaje się dobry.