Stan zapalny pochwy najczęściej powodują infekcje intymne, w tym grzybica pochwy lub bakteryjne zapalenie pochwy, ponadto stan ten może być wywoływany przez alergie i inne czynniki. Przy problemach intymnych ważne jest możliwie najszybsze wdrożenie skutecznych działań zaradczych. Jakie są najlepsze sposoby na infekcje okolic intymnych i co zrobić, gdy dolegliwości są nasilone? Na czym polega profilaktyka grzybicy pochwy?
Infekcje intymne – rodzaje i najczęstsze przyczyny
Stany zapalne pochwy mogą być efektem infekcji intymnych lub innych przyczyn. Wyróżnić można infekcje intymne pochodzenia bakteryjnego i grzybiczego, a także stany zapalne wirusowe. Zapalenie pochwy może być również efektem alergii, a nawet zakażenia pierwotniakowego. Na stan zapalny pochwy wskazywać może świąd i ból, a dodatkowo zaczerwienienie i obrzęk narządów rodnych, obecność upławów i uczucie suchości w pochwie, a nawet dyskomfort w czasie współżycia czy oddawania moczu. Do zwiększonego ryzyka stanów zapalnych pochwy często prowadzą takie czynniki jak niedostateczna higiena i nieprawidłowe nawyki czy też noszenie nieprzewiewnej bielizny. Niekiedy duży wpływ mają też przyjmowane leki, niektóre choroby (np. cukrzyca), zaburzenia hormonalne, stres czy nieprawidłowa dieta.
Grzybica pochwy czy bakteryjne zapalenie pochwy – jak je odróżnić?
Do najczęściej występujących problemów intymnych zaliczyć można grzybicę pochwy oraz infekcje bakteryjne. W jaki sposób można je od siebie odróżnić? Nie zawsze jest to oczywiste, jednak u niektórych kobiet występują dość charakterystyczne objawy, które mogą pomóc w określeniu przyczyny dolegliwości.
-
Grzybica pochwy objawia się najczęściej uporczywym świądem okolic intymnych, a także upławami o serowatej lub grudkowatej konsystencji oraz zapachu drożdży. Często dochodzi do tego ból przy oddawaniu moczu lub stosunku, a oprócz tego pieczenie pochwy.
-
Bakteryjne zapalenie pochwy objawia się nieco inaczej. Również często pojawia się świąd i pieczenie narządów rodnych, ale dodatkowo pojawiają się wodniste upławy o intensywnym, rybim zapachu. Może pojawić się też zaczerwienienie i ból warg sromowych, ich obrzęk, a nawet trudności przy oddawaniu moczu.
Stan zapalny pochwy – jak zredukować dolegliwości?
W przypadku objawów sugerujących infekcję intymną ważny jest czas wdrożenia środków zaradczych. Problemów intymnych nigdy nie należy lekceważyć, gdyż mogą szybko postępować i mieć groźne powikłania. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, którego diagnoza będzie najbardziej rzetelna, a terapia odpowiednio dobrana do diagnozy. Leczenie infekcji intymnej jest zależne od jej pochodzenia, gdyż nieco inne preparaty stosuje się w przypadku grzybicy pochwy, a inne w przypadku infekcji bakteryjnych. W aptece znaleźć można wiele produktów na infekcje intymne, które są dostępne bez recepty i mogą pomóc przy lekkich stanach zapalnych, czy też w oczekiwaniu na wizytę u lekarza. Niektóre z nich sprawdzą się też jako terapia wspomagająca. Są to zazwyczaj preparaty w różnych postaciach, w tym tabletki, kapsułki lub globulki dopochwowe, produkty do irygacji, a także żele do okolic intymnych, kremy przeciwgrzybicze czy też zioła do zaparzania.
Infekcja intymna? Reaguj szybko!
Działanie produktów aptecznych na infekcje intymne może być różne, dlatego warto zapoznać się ze składem poszczególnych medykamentów, ich działaniem i przeznaczeniem – wówczas najłatwiej będzie dobrać środek do swoich potrzeb. Często działanie wspomnianych produktów opiera się na odtwarzaniu prawidłowego pH okolic intymnych i pomaganiu w jego utrzymaniu, co pozwala ograniczyć rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów. Są to np. produkty z kwasem bornym czy kwasem mlekowym. Wyróżnić można również produkty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, a nawet te, które mogą być stosowane przy infekcjach mieszanych (grzybiczo-bakteryjnych). To między innymi preparaty z fentikonazolem, polikrezulenem lub klotrimazolem.
Dodatkowo preparaty apteczne wspomagają regenerację błony śluzowej i działają łagodząco oraz nawilżająco. Przydatny jest tu dodatek kwasu hialuronowego, propolisu i witaminy E. Pomocne przy wsparciu leczenia infekcji intymnych są również dopochwowe probiotyki ginekologiczne z pałeczkami kwasu mlekowego, które wesprą osłabioną mikroflorę pochwy. Kolejną opcją są produkty ziołowe, w tym szczególnie produkty na bazie rumianku, nagietka i kory dębu.
Kiedy pójść do lekarza z infekcją intymną?
W przypadku łagodnych infekcji intymnych, które nie mają charakteru nawracającego, pomocne mogą być preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli jednak kobieta zauważy, że dolegliwości się nasilają, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ stany zapalne narządów rodnych nie mogą być lekceważone ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań. W przypadku nawracających infekcji intymnych kontakt z lekarzem również jest koniecznością – wówczas prawdopodobnie konieczna będzie poszerzona diagnostyka i wdrożenie terapii celowanej. Jeśli lekarz zaleci jakiekolwiek leki na infekcje intymne, należy stosować je zgodnie z instrukcją. Zbyt szybkie przerwanie leczenia (gdy dolegliwości pozornie ustąpią) może prowadzić do nawrotu choroby i lekooporności.
Profilaktyka grzybicy pochwy – lepiej zapobiegać niż leczyć
Najczęstsze przyczyny grzybicy pochwy to zaburzenia równowagi mikroflory, a te mogą być efektem antybiotykoterapii. Z tego powodu zaleca się stosowanie probiotyków, które wesprą naturalną mikroflorę. Pomocne mogą być między innymi dopochwowe probiotyki ginekologiczne – te warto stosować już w czasie antybiotykoterapii i po niej, a także przy tendencji do stanów zapalnych pochwy, w tym przy zaburzeniach hormonalnych. Profilaktyka grzybicy pochwy to również pilnowanie zdrowej diety, unikanie stresu oraz noszenie przewiewnej bielizny. To też leczenie schorzeń przewlekłych i szczególne pilnowanie higieny. Unikać należy też przygodnych stosunków seksualnych bez zabezpieczenia oraz częstego korzystania z basenów i jacuzzi. Jeśli infekcje intymne są nawracające, leczeniu powinien poddać się także partner kobiety, gdyż to on może stanowić źródło ponownych infekcji, bezobjawowo przechodząc swoje zakażenie.