Lato jeszcze się z nami nie rozstało, chociaż w zachodniej części Polski od kilku dni pada i jest zimno. Gdy żar leje się z nieba, wiele osób skarży się na obrzęki. Nagle nasze kończyny zwiększają swoją objętość, co utrudnia dobór odpowiednich ubrań i normalne funkcjonowanie. Skąd się biorą obrzęki i o czym świadczą? W naszym artykule podpowiadamy również, jak sobie z nimi radzić.
Spis treści:
- Skąd się biorą obrzęki?
- Podróż samolotem a obrzęki nóg
- Poznaj niepokojące przyczyny obrzęków
- Sprawdzone sposoby na obrzęki
Skąd się biorą obrzęki?
Czy wiesz, że wiele z nas w upalne dni pije zdecydowanie za mało wody? Gdy pojawia się odwodnienie organizmu, ten próbuje gromadzić cenny płyn. W ustroju wzrasta stężenie wazopresyny, przez co woda ulega zatrzymaniu w organizmie. Efektem tego działania są obrzęki. Aby się ich pozbyć, należy spożywać więcej płynów. Gdy uzyskamy optymalne nawodnienie organizmu, zapomnimy o opuchniętych nogach czy rękach. Warto jednak podkreślić, że sama woda to nie wszystko. W naszym ustroju może też brakować cennych minerałów. Aby wyrównać ich poziom, zaleca się stosowanie elektrolitów.
Podróż samolotem a obrzęki nóg
Latem częściej podróżujemy i to na większe odległości. Dwutygodniowy urlop stanowi świetną okazję, aby odwiedzić egzotyczne kraje i wypocząć na ich malowniczych plażach. Zanim jednak dotrzemy na Malediwy, musimy odbyć wielogodzinną podróż samolotem. Choć te są coraz lepiej dostosowane do potrzeb pasażerów, to nawet najnowocześniejsze technologie nie zastąpią ruchu. W samolocie kilka, a nawet kilkanaście godzin, spędzamy w pozycji siedzącej. Gdy się nie poruszamy, nie działa nasza naturalna pompa, która odpowiada za krążenie krwi i limfy. Aby poprawić krążenie i pozbyć się obrzęków, należy spacerować do toalety i masować swoje kończyny. Dobre rezultaty przynoszą też rajstopy uciskowe, po które chętnie sięgają pracownicy samolotów. Te zapewniają działanie kompresyjne.
Poznaj niepokojące przyczyny obrzęków
Jeśli zastanawiasz się, skąd się biorą obrzęki, musisz uświadomić sobie, że te towarzyszą wielu chorobom. Gdy nawodnienie organizmu jest prawidłowe, nie jesteś tuż przed miesiączką i prowadzisz aktywny tryb życia, a twój organizm nadal magazynuje wodę, zgłoś się do lekarza. Przeprowadzi on pogłębiony wywiad i na jego podstawie zleci ewentualne badania. Nie należy lekceważyć obrzęków. Choć bardzo często ich przyczyny są prozaiczne, to może się okazać, że za spuchniętymi nogami stoi coś dużo bardziej poważnego. Obrzęki nóg i rąk mogą świadczyć o insulinooporności, chorobach tarczycy, nerek, serca czy niewydolności wątroby.
Sprawdzone sposoby na obrzęki
Choć obrzęki nie są niczym przyjemnym, to istnieją sprawdzone sposoby, które pozwalają sobie z nimi radzić. Spuchnięta noga to często efekt rozszerzonych naczyń krwionośnych. Jeśli doprowadzimy do ich zwężenia, pozbędziemy się problemu. Pożądany efekt można uzyskać w bardzo prosty sposób. Wystarczy polać zimne miejsce chłodną wodą, np. pod prysznicem. Jeśli chodzi o sprawdzone sposoby na obrzęki, to pomaga też leżenie z nogami u góry. Wtedy krew naturalnie odpływa z kończyn dolnych do niżej usytuowanych części ciała. Niektóre osoby praktykują też masaż obrzęków. Odpowiednie uciskanie naczyń krwionośnych i nerwów przyczynia się do redukcji opuchlizny. O to, jak prawidłowo wykonać masaż obrzęków, warto zapytać lekarza podczas wizyty.