Młodszy szef często wzbudza silne reakcje w firmie. Przyzwyczailiśmy się, że awans wymaga wieloletniego doświadczenia w branży. Gdy następuje tak szybko, zakładamy, że ktoś ma znajomości lub w nieuczciwy sposób uzyskał protekcję. Często też zakładamy, że młodszy szef jest nieodpowiedzialny i niedojrzały. W naszym artykule podpowiadamy, jak z nim żyć.
Spis treści:
- Dojrzałość życiowa nie ma nic wspólnego z wiekiem!
- Pracownicy w zbliżonym wieku dogadują się najlepiej
- Jakie są cechy dobrego szefa?
- Dlaczego starsi pracownicy nie przepadają za młodszym szefem?
- Mylne pierwsze wrażenie
- Czym wykazał się młodszy szef?
Dojrzałość życiowa nie ma nic wspólnego z wiekiem!
Dojrzałość życiowa i kompetencje do zarządzania zespołem nie mają nic wspólnego z metryką. Można mieć 25 lat i postępować odpowiedzialnie, umiejętnie motywować zespół. Można też mieć 50 lat i bać się delegować obowiązki, żyjąc w przeświadczeniu, że nikt nie jest tak dobry w swoim fachu jak ja sam. Nie skreślaj młodszego szefa ze względu na jego wiek. Pozwól mu się wykazać. Oceniaj go po decyzjach, jakie podejmuje.
Pracownicy w zbliżonym wieku dogadują się najlepiej
Badania psychologiczne pokazują, że najłatwiej pracuje nam się z osobami w zbliżonym wieku. Potrafimy się nawzajem zrozumieć, dorastaliśmy w podobnych czasach, co zapewne wpłynęło na nasze podejście do pracy. Gdy spotykają się pokolenia, w firmie pojawia się ferment. Ten może doprowadzić do konfliktów i kiepskiej atmosfery w biurze, ale też korzystnie wpłynąć na jej rozwój. Zmusza nas bowiem do porzucenia starych przyzwyczajeń i utartych schematów.
Jakie są cechy dobrego szefa?
Dobry szef to taki, który wie, jak zarządzać zespołem. Musi umieć go zmotywować do działania. Ważna jest też komunikacja oparta na szacunku i empatii. Od tego, w jaki sposób szef przekaże feedback, zależy atmosfera w firmie. Jeśli ktoś poczuje się zaatakowany poprzez niewłaściwie sformułowaną informację zwrotną, może zrezygnować z pracy lub mniej się do niej przykładać. Natomiast odpowiedni feedback może zachęcić nas do rozwoju i ulepszania swojej pracy. Dobry szef potrafi też docenić podwładnego, gdy ten naprawdę przykłada się do swoich obowiązków. Ważne są też decyzje, jakie podejmuje. Gdy te są zbyt szalone lub zbyt zachowawcze, pojawia się problem. Poza tym zespół chce widzieć, że przełożony kieruje się zdrowym rozsądkiem, nie zaś swoim widzimisię.
Dlaczego starsi pracownicy nie przepadają za młodszym szefem?
Dlaczego młodszy szef często staje się źródłem plotek i niechęci wśród starszej kadry? Po pierwsze, nie lubimy zmian. Nasz mózg ceni sobie utarte ścieżki, gdyż dzięki temu zużywa mniej energii na analizę. Młodsza osoba może chcieć zaprowadzić zmiany, które nam nie odpowiadają. Po drugie, często nie rozumiemy, dlaczego ktoś w tym wieku awansował. Zakładamy, że ma plecy albo na kogoś donosi, sypia z kimś ważnym etc. Krótko mówiąc, o jego awansie zadecydowały kwestie niemerytoryczne. Starszym pracownikom może być trudno wykonywać polecenia młodszej osoby.
Mylne pierwsze wrażenie
Zanim jednak ocenisz jakiegokolwiek człowieka, spróbuj go bliżej poznać. Nigdy nie przekreślaj go z góry, przypisując mu negatywne cechy charakteru. Oceniaj jego działania, decyzje i sposób komunikacji. Możesz np. stwierdzić, że dany pomysł może rodzić problemy z klientami i to wytłumaczyć. Dobry szef, nawet jeśli jest młodszy, pozostaje otwarty na feedback ze strony podwładnych. Zdaje sobie bowiem sprawę, że każdy człowiek jest omylny.
Czym wykazał się młodszy szef?
Bardzo często zastanawiamy się, co takiego zrobił ten młody człowiek, że tak szybko awansował. Może się okazać, że jego atutem jest multitasking, dobra znajomość nowoczesnych technologii, świetne wykształcenie na zagranicznej uczelni, wyczucie rynku, podejmowanie odważnych decyzji czy elastyczność. Pamiętaj też, że szef nie musi znać się dokładnie na procesie produkcji. Ważne, że umie zarządzać zespołem, delegować zadania, odpowiednio się komunikować i motywować podwładnych.