Kult jednostki w XXI wieku stanowi codzienność. To bardzo dobrze, że szanujemy indywidualizm i nie zmuszamy innych, by dostosowywali się do ogółu. Dzięki temu dziś można być mańkutem, żyć w homoseksualnym związku czy realizować się zawodowo, będąc szczęśliwą singielką. W tym, że cenimy sobie indywidualizm, nie ma nic złego. Ważne jednak, aby odbywało się to w sposób sprawiedliwy i nie przyczyniało się do krzywdy innych ludzi. Warto podkreślić, iż narcyz nie tylko czuje się wyjątkowy, ale uważa, że uprawnia go to do wielu rzeczy. Życie z nim stanowi piekło. Dlaczego należy unikać narcyzów?
Spis treści:
- Narcystyczne zaburzenie osobowości – dlaczego jest nieuleczalne?
- Narcystyczne zachowania – zmora XXI wieku
- Jakie problemy rodzi narcystyczne społeczeństwo?
- Kim jest narcyz? Nadmiernie wyidealizowany obraz własnej osoby
- Czy narcyz potrafi kochać?
Narcystyczne zaburzenie osobowości – dlaczego jest nieuleczalne?
Na początek należy dokonać pewnego rozróżnienia. Narcystyczne zaburzenie osobowości to postać kliniczna narcyzmu, która według szacunków dotyczy 2% społeczeństwa. Jest ona często sprzężona z psychopatią. Nic dziwnego, że narcyz kliniczny potrafi zdobyć się na największe okrucieństwa, jeśli tylko tego zapragnie. Tej choroby nie da się leczyć, ponieważ wynika ona z określonych połączeń w mózgu. Nie istnieją żadne tabletki czy zabiegi, które mogłyby je zmienić. Narcystyczne zaburzenie osobowości to też nie problem dla psychologów. Gdy ktoś dotknięty tą przypadłością zapisze się na psychoterapię, może tylko nauczyć się lepiej manipulować innymi ludźmi. W rezultacie zacznie czynić innym jeszcze więcej zła.
Narcystyczne zachowania – zmora XXI wieku
Narcyzm kliniczny to tylko jedna strona medalu, drugą stanowią zachowania narcystyczne. Te promuje zachodnie społeczeństwo, w którym panuje kult jednostki, a media społecznościowe cieszą się ogromną popularnością. W rezultacie wzrasta roszczeniowe pokolenie, które uważa, że może być, kim chce i wszystko mu się należy. Narcystyczne zachowania szczególnie nasilone są wśród młodych ludzi. Ci uważają się za najlepszych, gdyż tak określają ich rodzice. To oni nadmiernie pompują ich ego oraz oczekiwania. Z kolei helikopterowy rodzic tak bardzo czuwa nad swoim potomkiem i dusi w zarodku wszelkie przeciwności, że jego dziecko odczuwa ogromną frustrację, gdy następuje konfrontacja z rzeczywistością. Nie wystarczy nakłamać w CV, by uzyskać pracę marzeń. Trzeba jeszcze wykazać się określonymi kompetencjami, których oszust nie posiada.
Jakie problemy rodzi narcystyczne społeczeństwo?
Narcystyczne społeczeństwo rodzi jeszcze jeden problem, który ściśle wiąże się ze strukturą zatrudnienia. Osoby, które przejawiają niepożądane zachowania, często dążą do władzy i prestiżu. Kochają blichtr i nie interesuje je uczciwa praca. Skoro każdy chce być dyrektorem, a przynajmniej kierownikiem niższego szczebla, to kto ma wcielić się w rolę podwładnych wykonujących proste i przyziemne zadania. Narcyz często zasiada w organizacji pozarządowej, partii politycznej, zarządzie wielkiej korporacji. Wybiera prestiżowy zawód – prawnika czy lekarza, aby móc błyszczeć. Niestety, często nie przykłada się do wykonywanych obowiązków. Nie doskonali się w swoim fachu. Wywyższa się nad klientami, pacjentami czy wyborcami, traktując ich jako zło konieczne. Narcyzom brakuje szacunku do drugiego człowieka i pogłębionej autorefleksji.
Kim jest narcyz? Nadmiernie wyidealizowany obraz własnej osoby
Czym charakteryzuje się narcyz? Osoba dotknięta tą przypadłością posiada nierealistyczny, nadmiernie wyidealizowany obraz własnej osoby. Uważa się za lepszą od innych, samemu sobie przyznaje specjalne prawa. Np. narcyz uważa, że ma prawo żądać spotkania czy rozmowy o dowolnej godzinie, nawet gdy położyłaś się już spać. Jeśli ty zadzwoniłabyś do niego w środku nocy, nie odebrałby, a nazajutrz zwrócił ci uwagę, że przecież spał. Narcyz chce, aby patrzono na niego jak na boga, wybrańca. Bardzo chętnie sporo o sobie mówi i kompletnie go nie interesuje, co do przekazania ma druga osoba.
Czy narcyz potrafi kochać?
Choć narcyz na początku jest uroczy i sprawia wrażenie bardzo zaangażowanego w relację, później spadamy na samo dno piekło, bowiem tak boleśnie nas rani. On doskonale wie, że postępuje źle. Potrzebuje kogoś, kto kocha go bezgranicznie i sam reprezentuje wysoki poziom. Narcyz wiąże się tylko z partnerami, którzy dodają mu prestiżu. Nie przeszkadza mu to jednak w ich złym traktowaniu. Narcyz nie kocha nikogo, poza własnym obliczem w lustrze. Warto o tym pamiętać i unikać takich ludzi w swoim życiu.