Dla wielu osób sylwester stanowi wyjątkową noc w roku. Celebruje się ją na różne sposoby. Niektórzy udają się na wielki bal, a inni urządzają domówkę dla znajomych. Nie wszyscy jednak dobrze znoszą huczne imprezy. Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego sprawia, że dla niektórych osób sylwester staje się wyjątkowo trudnym przeżyciem. Dlaczego tak się dzieje?
Spis treści:
- Czym jest wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego?
- Co daje wysoka wrażliwość sensoryczna?
- Jak petardy męczą osoby wysoko wrażliwe?
- Imprezy sylwestrowe a przebodźcowanie
- Głośna muzyka a zmęczenie układu nerwowego
- Impreza dla osób wysoko wrażliwych
- Przeciążenie układu nerwowego i potrzeba regeneracji
Czym jest wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego?
Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego to cecha układu nerwowego, która jest zdeterminowana przez geny. Człowiek przychodzi z nią na świat, przez co staje się niezwykle wyczulone na różnego rodzaju bodźce, w tym dźwiękowe czy świetlne. Ta cecha występuje też w świecie zwierząt i to nie tylko u ssaków. Wysoką wrażliwość wykazują też niektóre papugi. Dlaczego ta właściwość układu nerwowego jest promowana przez ewolucję? Wiele wskazuje na to, iż zwiększa ona szanse na przetrwanie gatunku. Jednostki wysoko wrażliwe mają za zadanie ostrzegać społeczność przed potencjalnym zagrożeniem. Do ich mózgu dociera więcej bodźców, w tym pozornie nieistotnych, które podlegają drobiazgowej analizie. Mózg dostrzega między nimi związki przyczynowo-skutkowe. Osoby wysoko wrażliwe z reguły mają silniej rozwiniętą intuicję i w rezultacie dokonują lepszych wyborów.
Co daje wysoka wrażliwość sensoryczna?
Choć wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego pozwala trafniej dobierać sobie znajomych czy oferty pracy, to jednocześnie czasem staje się źródłem problemów. Osoby mocno wyczulone na bodźce, gorzej znoszą hałas, efekty świetlne czy nadmiar zapachów. Dość szybko męczą się też, przebywając między ludźmi. Do ich mózgu napływa bowiem zbyt wiele bodźców, przez co ten musi się zresetować. Zmęczenie sprawia, że osoby wysoko wrażliwe stają się rozdrażnione, a ich kreatywność spada. Mogą też reagować złością, a później tego żałować, gdyż mają świetnie rozwiniętą empatię i nie chcą krzywdzić innych.
Jak petardy męczą osoby wysoko wrażliwe?
Sylwester to niezwykle trudny czas dla osób wysoko wrażliwych. Często od rana męczą się one z odgłosami pochodzącymi od wystrzeliwanych petard. Te często generują niepokój i pozbawiają poczucia bezpieczeństwa. Osoby wysoko wrażliwe zmagają się z ogólnym rozdrażnieniem oraz problemami z koncentracją.
Imprezy sylwestrowe a przebodźcowanie
W wielu miastach organizuje się atrakcje sylwestrowo-noworoczne. Na rynku mają miejsce koncerty, którym towarzyszy gra świateł. O ile osoby o przeciętnej wrażliwości cieszą się z tego typu rozwiązań, o tyle wysoko wrażliwe czują się nimi przemęczone. Nadmiar bodźców dźwiękowo-wizualnych je przytłacza.
Głośna muzyka a zmęczenie układu nerwowego
Stary rok żegnamy głośną muzyką. Nawet jeśli osoba wysoko wrażliwa nie planuje udziału w hucznej imprezie, to musi przygotować się na to, że jej sąsiedzi zorganizują prywatkę. To może utrudnić jej wieczorny relaks z książką czy ulubionym serialem.
Impreza dla osób wysoko wrażliwych
Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego nie zawsze idzie w parze z introwersją. Niemniej osoby obdarzone tą cechą układu nerwowego szybciej męczą się obecnością innych ludzi. O wiele lepiej czują się w małych grupkach niż na wielkich balach. Ponadto lubią mieć możliwość wyjścia z imprezy o dowolnej porze, gdy poczują się zmęczone.
Przeciążenie układu nerwowego i potrzeba regeneracji
Nadmiar bodźców prowadzi do przeciążenia układu nerwowego. Osoba, która zmaga się z tym problemem, musi się wyciszyć i zregenerować. Zazwyczaj potrzebuje na to więcej czasu niż jej znajomi. Nie wszyscy potrafią ją zrozumieć. Niemniej powinna ona priorytetowo traktować własne potrzeby.