Leki inkretynowe dotychczas stosowało się wyłącznie w leczeniu cukrzycy typu 2. Wiele osób ma dziś problem z ich dostępnością. Wspomniane medykamenty znikają z aptek w zawrotnym tempie. Niektórzy zdobywają na nie receptę od lekarza po to, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Ich stosowanie wpływa na regulację wielu procesów zachodzących w organizmie. Nie jest jednak pozbawione skutków ubocznych. Przed rozpoczęciem ich przyjmowania należy przeprowadzić szereg badań. Leki inkretynowe w leczeniu otyłości mają do odegrania sporą rolę. Istnieje nadzieja, że wspomogą walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej i zapewnią długotrwałe rezultaty. Jak działają leki inkretynowe?
Dlaczego leki inkretynowe są tak popularne?
Leki inkretynowe do niedawna stosowano wyłącznie w leczeniu cukrzycy typu 2. Słyną z tego, że obniżają poziom glukozy we krwi. Przyczyniają się też do zmniejszenia stężenia lipidów. Zauważono, że jednym ze skutków ubocznych jest redukcja łaknienia. Pozwala to pozbyć się zbędnych kilogramów i zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze.
Lek inkretynowy w leczeniu cukrzycy typu 2
Osoby, które cierpią na cukrzycę, nie zawsze muszą przyjmować insulinę. Niekiedy, gdy glikemia nie jest bardzo wysoka, wprowadza się leki inkretynowe. Wykazują one działanie regulacyjne. Oznacza to, że normalizują szereg procesów metabolicznych, jakie zachodzą w ustroju. Przyczyniają się m.in. do obniżenia stężenia glukozy i lipidów we krwi. Wśród leków inkretynowych wymienia się: liraglutyd, semaglutyd i dulaglutyd. Stosuje się je w formie iniekcji podskórnych. Specjaliści wiążą z nimi spore nadzieje, gdyż należą do analogów. Oznacza to, że leki inkretynowe działają niczym enhancery (wzmacniacze) enterohormonów.
Leczenie otyłości. W jaki sposób liraglutyd zmniejsza łaknienie?
Leki, które przyjmuje człowiek, często oddziałują na ośrodki mózgowe. Zauważono, że liraglutyd reguluje ośrodek sytości. Przynosi korzystne rezultaty w walce z otyłością. Osoby, które przyjmują te analogi enterohormonów, mają mniejsze łaknienie. Przestaje je kusić podjadanie między posiłkami. Głód pojawia się u nich rzadziej. Wystarczają im mniejsze porcje obiadu czy śniadania, aby został zaspokojony.
Leki inkretynowe w profilaktyce miażdżycy i chorób serca
Naukowcy wiążą spore nadzieje z lekami inkretynowymi z jeszcze kilku powodów. Zauważono, że sprzyjają one optymalizacji stężenia cholesterolu w organizmie. Nadmiar tego związku o charakterze tłuszczowym skutkuje odkładaniem płytki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych. Zmniejsza to ich przepustowość, a z czasem blokuje swobodny przepływ krwi. Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Zaleca się jego obniżenie poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i przyjmowanie stosownych leków. Istnieje nadzieja, że w przyszłości liraglutyd wspomoże profilaktykę chorób układu krążenia i nadciśnienia tętniczego.
Liraglutyd jako alternatywa dla operacji bariatrycznych
Leczenie otyłości przeprowadza się m.in. poprzez operacje bariatryczne. Niosą one ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Zbliżony efekt pomaga uzyskać liraglutyd. Wspomniany lek inkretynowy został zarejestrowany w Unii Europejskiej nie tylko do walki z cukrzycą typu 2, ale też otyłością. Istnieją jednak przeciwwskazania do jego stosowania. Wśród nich wymienia się kamicę oraz nadużywanie alkoholu. Warto pamiętać, że liraglutyd nie zastąpi zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia. Niektóre osoby pragną szybko schudnąć przed ślubem, dlatego stosują go, jednocześnie przechodząc na restrykcyjną dietę. Zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ponadto liraglutyd oddziałuje na ośrodek sytości i wspomaga walkę z otyłością tylko wówczas, gdy regularnie spożywa się posiłki.