Mogłoby się wydawać, że warto upraszczać życie. Stosując proste podziały, oszczędza się cenny czas. Niektórzy styliści dzielą typy urody na chłodne i ciepłe. Tym pierwszym przypisują wszystkie zimne barwy, a drugim ciepłe. Wspomniane rozwiązanie posiada jednak wady. Dlaczego 12-stopniowa analiza kolorystyczna ma sens?
Spis treści:
- Co daje kobietom analiza kolorystyczna?
- 12-stopniowa analiza kolorystyczna – jakie typy urody wyróżnia?
- 4 typy urody – co je wyróżnia?
- 12-stopniowa analiza kolorystyczna wskazuje priorytet urody
- 12 typów urody i ich priorytety
- Siostrzane typy urody – dlaczego podział na chłodne i ciepłe typy urody nie ma sensu?
Co daje kobietom analiza kolorystyczna?
Analiza kolorystyczna stała się ostatnio bardzo popularna. Korzystają z niej nie tylko artystki, ale też zwykłe kobiety. Nie zawsze jest czas, aby wykonać pełny makijaż. Panie pragną wyglądać pięknie po przebudzeniu oraz w dni wolne od pracy, kiedy rezygnują z malowania się. Analiza kolorystyczna wskazuje odcienie, które podkreślają naturalne piękno. Wydobywają z danej osoby jej największe atuty.
12-stopniowa analiza kolorystyczna – jakie typy urody wyróżnia?
Istnieją różne podziały. Niektórzy dzielą typy urody na chłodne i zimne. Inni na wiosnę, lato, jesień i zimę. Coraz większą popularnością cieszy się 12-stopniowa analiza kolorystyczna. Wyodrębnia ona:
- wiosnę z podtypem lata;
- wiosnę z podtypem jesieni;
- wiosnę z podtypem zimy;
- lato z podtypem wiosny;
- lato z podtypem jesieni;
- lato z podtypem zimy;
- jesień z podtypem wiosny;
- jesień z podtypem lata;
- jesień z podtypem zimy;
- zimę z podtypem wiosny;
- zimę z podtypem lata;
- zimę z podypem jesieni.
4 typy urody – co je wyróżnia?
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo skomplikowane, to dla doświadczonego kolorysty nie rodzi to większych komplikacji. Dysponuje on kołem barw, które przykłada do twarzy, aby określić typ urody.
Typ urody wiosna jest jasny, ciepły i kontrastowy. Wspomniana charakterystyka jest dość ogólna, bo warto znać swój podtyp, gdyż ten wskazuje priorytet.
Typ urody lato pozostaje jasny, chłodny i harmonijny.
Typ urody jesień wyróżnia się tym, że jest ciemny, ciepły i harmonijny.
Typ urody zima można opisać jako ciemny, chłodny i kontrastowy.
12-stopniowa analiza kolorystyczna wskazuje priorytet urody
12-stopniowa analiza kolorystyczna ma największy sens, ponieważ główny typ urody definiuje ogólne jego cechy. Podział na podtypy pomaga wyznaczyć priorytet. Dzieląc typy urody na chłodne i ciepłe, pomija się wiele istotnych kwestii. Często prowadzi to do postawienia błędnej diagnozy. Zima jest chłodna. Teoretycznie powinien pasować jej jasny błękit. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Po pierwsze, nie każdy błękit jest chłodny. Po drugie, to jasny kolor, a zima pozostaje ciemna. Po trzecie, harmonijne odcienie nie pozostają zgodne z jej kontrastowością.
Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku jesieni, która jest ciemna, ciepła i harmonijna. Wydaje się, że dobrze będzie jej w każdym brązie. Niekiedy jednak jest on zbyt jasny dla danego podtypu lub za chłodny.
12 typów urody i ich priorytety
Warto znać swój priorytet, ponieważ tylko wówczas można wybrać najlepsze dla siebie kolory. Poniżej znajdują się ogólne zasady:
- wiosna z podtypem lata – jasne kolory;
- wiosna z podtypem jesieni – ciepłe barwy;
- wiosna z podtypem zimy – kontrastowe odcienie;
- lato z podtypem wiosny – jasne kolory;
- lato z podtypem jesieni – harmonijne barwy;
- lato z podtypem zimy – chłodne odcienie;
- jesień z podtypem wiosny – ciepłe kolory;
- jesień z podtypem lata – harmonijne barwy;
- jesień z podtypem zimy – ciemne odcienie;
- zima z podtypem wiosny – kontrastowe kolory;
- zima z podtypem lata – chłodne barwy;
- zima z podtypem jesieni – ciemne odcienie.
Siostrzane typy urody – dlaczego podział na chłodne i ciepłe typy urody nie ma sensu?
Wprawne oko zauważy, że istnieją typy siostrzane, od których można pożyczać niektóre odcienie. Np. typem siostrzanym dla zimy z podtypem wiosny jest wiosna z podtypem zimy. Pasuje jej nasycony koral, choć jest on ciepły. Podział na chłodne i ciepłe typy urody okazuje się tutaj mocno ograniczający. Teoretycznie można by uznać, że zima z podtypem wiosny lubi zgaszony błękit, skoro jest chłodny. Ten jednak okazuje się zbyt mdły i mało kontrastujący. Uproszczony podział prowadzi do błędnych wniosków i niewłaściwego kompletowania garderoby.