Gdy koleżanka nadużywa alkoholu
Kelly Sikkema z unsplash

Gdy koleżanka nadużywa alkoholu, często nie wiemy, jak się zachować. Zastanawiamy się, czy wypada się wtrącać. Nie chcemy wyjść na osoby wścibskie i oceniające. Odczuwamy też lęk przed jej reakcją. Boimy się, że okaże nam agresję słowną i zerwie kontakt, gdy zwrócimy jej uwagę na uzależnienie od alkoholu. Jak postępować, gdy koleżanka pije? Rozmawiać, czy pozostawić ten temat jej bliskim, którzy mają większe prawo go poruszyć?

Spis treści:

  1. Uzależnienie od alkoholu czy bezpieczne picie?
  2. Gdy koleżanka pije – czy porozmawiać z nią o problemie?
  3. Uzależnienie od alkoholu – dlaczego nie należy kontrolować pijącej koleżanki?
  4. Nadużywanie alkoholu – problem całej rodziny
  5. Leczenie uzależnienia od alkoholu – nie pij w towarzystwie osoby uzależnionej
  6. Gdy koleżanka nadużywa alkoholu i nie chce naszego wsparcia

Uzależnienie od alkoholu czy bezpieczne picie?

Bardzo często mamy problem, aby rozpoznać, gdzie zaczyna się uzależnienie. Gdy ktoś codziennie przychodzi pijany do pracy lub chowa się w łazience, aby tam napić się wódki, sprawa jest jasna. Gorzej, gdy sięga po alkohol w weekendy lub podczas spotkań ze znajomymi. Nie upija się do nieprzytomności. Chodzi zadbany, ma stałą pracę i szczęśliwe dzieci. Uzależnienie od alkoholu zaczyna się wówczas, gdy sięgamy po niego, aby się znieczulić, zrelaksować lub zyskać odwagi. Dość szybko piwo czy wino staje się naszym przyjacielem. Stanowi jednak nieadaptacyjną strategię radzenia sobie z emocjami. Nie ma przy tym znaczenia, że pijemy tylko raz w tygodniu, ograniczamy się do jednego piwa czy konsumujemy drogie alkohole.

Gdy koleżanka pije – czy porozmawiać z nią o problemie?

Gdy koleżanka nadużywa alkoholu warto z nią o tym porozmawiać. Przygotujmy się jednak na to, że konfrontacja może okazać się nieprzyjemna. Nałóg uruchamia mechanizm wyparcia. Wiele osób uzależnionych od alkoholu twierdzi, że panuje nad sytuacją. Gdy koleżanka pije, może wręcz zareagować agresją na naszą sugestię. Niektóre osoby obrażają się i zrywają kontakt. Oznacza to tylko, że postawiliśmy poprawną diagnozę. Jeśli nadużywanie alkoholu nie jest naszym problemem, to reagujemy z życzliwością na troskę znajomych. Doceniamy fakt, że się o nas troszczą. Jeśli koleżanka zbyt często zagląda do kieliszka, porozmawiajmy z nią o tym, ale zróbmy to w cztery oczy. Inaczej może poczuć się przez nas skompromitowana i ośmieszona.

Uzależnienie od alkoholu – dlaczego nie należy kontrolować pijącej koleżanki?

Uzależnienie od alkoholu często uruchamia wśród bliskich mechanizm współuzależnienia. Nie pozwólmy na to, aby dotknął też nas. Gdy koleżanka nadużywa alkoholu, kusi nas, aby kontrolować, ile pije i jak często sięga do kieliszka. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z dorosłą kobietą. Ona sama odpowiada za swoje życiowe decyzje, nawet jeśli te jej szkodzą. Nie możemy jej zabronić picia ani kontrolować na każdym kroku.

Nadużywanie alkoholu – problem całej rodziny

Nadużywanie alkoholu to problem, który dotyka całej rodziny. Porozmawiajmy z jej bliskimi, gdy dostrzeżemy niepokojące sygnały. Możliwe, że koleżanka pije tylko w naszym towarzystwie, gdy spotykamy się raz w miesiącu. To jedyna okazja, gdy może spożyć wino, bo na co dzień opiekuje się dzieckiem. Jeśli jednak problem dostrzegają również jej bliscy, zbudujmy wspólny front. Mówmy tym samym głosem, zapewniając osobę uzależnioną o swoim wsparciu i gotowości do odbycia rozmowy.

Leczenie uzależnienia od alkoholu – nie pij w towarzystwie osoby uzależnionej

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest bardzo trudne. Stanowi ogromne wyzwanie dla rodziny i przyjaciół. Warto powstrzymać się od picia w towarzystwie koleżanki, która próbuje zerwać z nałogiem. Widok piwa czy wina będzie ją kusił. Jeśli nie opanuje się, przerwie okres abstynencji. Niewykluczone, że ponownie wpadnie w ciąg.  Zabierzmy koleżankę do kawiarni, gdzie nie ma alkoholu. Zamówmy pyszną herbatę i ciasto, przy którym porozmawiamy. To bardzo ważne, aby nie odsuwać się od osób uzależnionych, bo tylko nasza obecność zapewni im dalszą motywację do leczenia.

Gdy koleżanka nadużywa alkoholu i nie chce naszego wsparcia

Gdy koleżanka pije, staramy się zrobić wszystko, aby jej pomóc. Nasze możliwości są jednak ograniczone. Wsparcie nie zawsze spotyka się z przyjęciem. Niekiedy koleżanka zrywa z nami znajomość, bo wstydzi się swojego uzależnienia lub chce uniknąć osądu. Nie potrafi rozstać się z alkoholem. Nie oznacza to, że ten moment nigdy nie nadejdzie. Warto pogodzić się z myślą, że nie na wszystko mamy wpływ, nawet gdy kierują nami szlachetne intencje.

Zapraszamy do lektury: