Jakie są przyczyny nietrzymania moczu i jak sobie z tym radzić
Image by Freepik

Nietrzymanie moczu jest jednym z najbardziej kłopotliwych problemów. Wynika to nie tylko z faktu drażniącego zapachu moczu, ale także z powstających na bieliźnie i ubraniu plam. Niestety, z uwagi na złożoność tej dolegliwości, niewielu pacjentów decyduje się na jej zdiagnozowanie oraz na zastosowanie niezbędnej terapii. Jakie są więc przyczyny i konsekwencje nietrzymania moczu, a także jak sobie z tą dolegliwością radzić?

Nietrzymanie moczu – na czym polega to schorzenie?

Problem jakim jest nietrzymanie moczu bardzo często pojawia się w kontekście osób starczych, a także kobiet po przebytym porodzie. Warto jednak zauważyć, że problem z mimowolnym popuszczaniem może także dotykać ludzi młodych, którzy mają za sobą traumatyczne przeżycia. Z problemem tym zmagają się także rodzice dzieci, które mają tendencję do nocnego moczenia się. Nietrzymanie moczu, jak sama nazwa wskazuje, jest związane z niczym innym jak tylko niekontrolowanymi wyciekami uryny, które mogą wynikać chociażby z:

  • problemów w obrębie mięśni miednicy mniejszej, czyli tzw. mięśni Kegla;
  • nieprawidłowej budowy anatomiczne układu moczowego;
  • traumy lub innych zaburzeń natury psychicznej lub psychologicznej;
  • zaburzeń dotykających ośrodkowy układ nerwowy.

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością kłopotliwą. W jej przebiegu pojawia się nie tylko nieprzyjemny zapach uryny, ale także i różne podrażnienia skóry, która narażona jest na stały kontakt z wilgocią.

Jak radzić sobie z podrażnieniami skóry w okolicach intymnych?

Podrażnienie skóry okolic intymnych czy piekące wysypki są nieodłącznym efektem nietrzymania moczu. W kontekście pielęgnacji wrażliwej skóry, najważniejsza staje się odpowiednia higiena. W przypadku korzystania z wyrobów chłonnych, zachodzi konieczność ich regularnej zmiany. Z kolei na podrażnioną skórę można stosować odpowiednie preparaty jak np. Sudocrem. Jest to maść o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Zapobiegnie ona dalszym infekcjom, a także przyspieszy proce regeneracyjny naskórka. 

Jakie są najczęstsze objawy nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu to problem, który głównie związany jest z niekontrolowanymi wyciekami uryny. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że każdy człowiek jest w stanie kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Jednak w przypadku tego schorzenia umiejętność ta została całkowicie zaburzona. Osoby których problemem jest nietrzymanie moczu nie są w stanie kontrolować zacisku mięśni dna miednicy, a także własnego pęcherza moczowego. W efekcie narażone są one na to, że strumienie moczu mimowolnie będą wypływać. Dochodzi tym samym do uwalniania nieprzyjemnego zapachu, a także tworzenia się plam na bieliźnie i ubraniu. Oczywiście nietrzymanie moczu może objawiać się także niekontrolowanymi wyciekami przy nadmiernym wysiłku fizycznym a także próbie kichnięcia czy przy napadach kaszlu.

W jaki sposób można leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może mieć wiele przyczyn. Z tego też względu, w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, zawsze najważniejsza powinna być wizyta u specjalisty. Pomoże on dokładniej poznać przyczynę nietrzymania moczu, a także dobierze odpowiedni sposób leczenia. Najczęściej jednak zaleca się:

1. Terapię uroginekologiczną

Polega ona na przedstawieniu pacjentom różnorodnych technik oddechowych w sytuacjach, kiedy koniecznie jest radzenie sobie ze stresem. Terapia ta polega również na tym, by odpowiednio mobilizować mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla. W tym kontekście zaleca się np. ich regularne zaciskanie i rozluźnianie, tak by nabrały one odpowiedniej sprężystości i elastyczności.

2. Zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów

To jedna z bardziej oczywistych metod radzenia sobie z problemem jakim jest nietrzymanie moczu. Często to właśnie zwiększona podaż płynów prowadzi do tego, że pęcherz jest przepełniony i nie jest on w stanie kontrolować strumienia moczu.

3. Farmakoterapia i operacja

Ostatecznością jest także wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii lub zdecydowanie się na operacyjne leczenie. Jest to rozwiązanie stosowane jedynie w skrajny przypadkach, kiedy nietrzymanie moczu znacznie obniża jakość życia pacjentów. Warto pamiętać, że często operacja i farmakoterapia mogą pomóc na stałe wyeliminować problematyczną dolegliwość.

Doraźnie pacjenci mogą także stosować wyroby chłonne. Ważne jest by wybrać środki dopasowane do rodzaju dolegliwości i stopnia jej nasilenia. Dzięki temu będzie można zadbać o higienę, a także uniknąć kłopotliwych plam pojawiających się na bieliźnie lub ubraniu.

źródła:

https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/17-nietrzymanie-moczu-objawy-przyczyny-leczenie