Drapanie, kłucie i ból gardła potrafią uprzykrzyć życie. Podobnie jak męczący kaszel, który nie pozwala normalnie funkcjonować. Czy można je wyleczyć domowymi sposobami? Poznaj skuteczne metody na łagodzenie objawów przeziębienia.
Jak złagodzić ból gardła?
Na ból gardła możesz zastosować płukanki ziołowe. Zaparz szałwię lub rumianek i powstałym naparem płucz gardło 2 razy dziennie. Zioła te mają działanie przeciwzapalne i odkażające. Oprócz nich do płukania możesz wykorzystać wodę z solą. Roztwór przygotuj w proporcji: 1 łyżeczka soli na 1 szklankę wody.
Co jeszcze sprawdzi się w bólu gardła? Miód! Działa przeciwzapalnie i jest zabójczy dla wirusów i bakterii. Dzięki temu pomoże złagodzić objawy przeziębienia[1]. Pamiętaj, żeby miód stosować na zimno, ponieważ traci on swoje właściwości w temperaturze powyżej 40oC. Dlatego jako dodatek do gorącej herbaty czy ciasta dostarcza jedynie walorów smakowych.
Domowe sposoby na kaszel
Zazwyczaj w przebiegu przeziębienia najpierw pojawia się kaszel suchy, a następnie przechodzi on w mokry. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, ponieważ ciepłe płyny rozrzedzają zalegającą w oskrzelach wydzielinę.
Zioła, jakie pomogą w mokrym kaszlu to tymianek, dziewanna i bluszcz. Możesz stosować je w postaci naparów lub syropów. Oprócz tego spróbuj zrobić inhalacje parowe. Do naczynia z gorąca wodą dodaj kilka kropli olejków eterycznych, np. tymiankowego, sosnowego czy eukaliptusowego. Powstałe opary wdychaj ostrożnie przez kilka minut. Uważaj, żeby nie poparzyć twarzy gorącą parą wodną. Olejki wykazują działanie odkażające, więc pomagają organizmowi uporać się z infekcją. Upłynniają też zalegającą wydzielinę[2].
Starym, sprawdzonym sposobem na mokry kaszel jest oklepywanie klatki piersiowej i pleców. Metoda ta jest pomocna zwłaszcza u dzieci. Złóż dłoń w łódeczkę i oklepuj plecy od dołu do góry. Najlepiej czynność tą wykonuj po inhalacji lub lekach wykrztuśnych, kiedy wydzielina jest rozrzedzona.
Co zrobić, jeśli domowe sposoby nie wystarczą?
Stosujesz domowe sposoby na przeziębienie i nie widzisz żadnej poprawy? W takim razie warto sięgnąć po mocniejsze leki z apteki. Na ból gardła możesz zastosować:
- tabletki do ssania – zawierają składniki odkażające (np. chlorheksydynę) lub przeciwzapalne (np. flurbiprofen). W aptece znajdziesz także preparaty ziołowe, na bazie tymianku, szałwi czy porostu islandzkiego. Mają działanie nawilżające i powlekające błonę śluzową gardła.
- aerozole do jamy ustnej – również zawierają substancje przeciwzapalne i odkażające, podobne do tych obecnych w tabletkach.
- płyny do płukania – przy silnym bólu gardła wybierz preparat z diklofenakiem, który działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk.
Jeśli męczy Cię mokry kaszel przy przeziębieniu, zastosuj preparat wykrztuśny, np. z ambroksolem. Upłynnia on zalegającą w oskrzelach wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją wykrztusić. Oprócz tego ambroksol pobudza ruchy rzęsek obecnych w drogach oddechowych, które przesuwają śluz ku górze i ułatwiają jego usunięcie[3]. Z kolei w przypadku suchego kaszlu pomocne będą środki hamujące, np. na bazie lewodropropizyny. To substancja obwodowo hamująca odruch kaszlu.
Objawy przeziębienia ustępują zwykle w przeciągu 7-10 dni. Kaszel potrafi jednak utrzymać się dłużej, czasem nawet do 8 tygodni. Jeśli domowe leczenie nie przynosi spodziewanej poprawy, skonsultuj się z lekarzem.
[1] Bąkowska, M., & Janda, K. (2018). Właściwości prozdrowotne wybranych miodów. Pomeranian Journal of Life Sciences, 64(3), 147-151.
[2] Krenke, K., Doniec, Z., Mastalerz-Migas, A., Mazurek, H., Bieńkowski, P., Jackowska, T., & Kulus, M. (2022). Zalecenia postępowania diagnostyczno – terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja. General Practitioner/Lekarz POZ, 8(3), 173-192.
[3] Jędrzejek, M., Pokorna-Kałwak, D., & Mastalerz-Migas, A. (2020). Praktyczne zastosowanie leków mukoaktywnych. Lekarz POZ, 1, 14-19.