Problemy pojawiające się w obrębie aparatu wzroku mogą przyjmować postać zarówno wady, ale także i choroby. W pierwszym przypadku, można podjąć kroki celem korekcji mankamentów i niedoskonałości. W drugim zaś przypadku, pojawia się konieczność wdrożenia odpowiedniej terapii i leczenia. Wobec tego, jakie są najpopularniejsze choroby w okolicy aparatu wzroku, jak się objawiają i jak można je leczyć?
1. Sezonowe lub przewlekłe zapalenie aparatu wzroku
Choroby oczu mogą mieć zróżnicowane podłoże – pojawiają się one sezonowo lub mają charakter wrodzony. Jednocześnie, jedną z chorób pojawiających się zdecydowanie najczęściej jest zapalenie spojówek. Poniekąd jest to alergia oczu, spowodowana długotrwałym wystawieniem na działanie drażniącego alergenu. Zapalenie spojówek objawia się najczęściej poprzez:
- zaczerwienienie bądź przekrwienie gałek ocznych;
- uporczywy świąd lub pieczenie w okolicy gałek ocznych;
- nadmierne łzawienie oczu.
Zapalenie spojówek wywołane alergią sezonową dodatkowo objawia się uporczywym katarem, a także kaszlem, czemu towarzyszyć może także wysypka skórna. Tego typu choroby oczu w formie przewlekłej, zazwyczaj wywołane są stałym kontaktem z alergenem.
Jak można leczyć to schorzenie?
Zapalenie spojówek najczęściej leczy się za pomocą odpowiednich kropli do oczu, najlepiej o działaniu blokującym receptory histaminowe. Terapię można wspierać środkami antyalergicznymi, przyjmowanymi w formie doustnej. Konieczne jest także usunięcie z otoczenia pacjenta alergenu, który na niego niekorzystnie oddziałuje.
2. Nadmierna suchość oczu
Kolejne choroby oczu, które pojawiają się wyjątkowo często, są związane z nadmiernym wysychaniem kanalików łzowych lub niedostatecznej produkcji filmu łzowego. Potocznie mówiąc, jest to zespół suchego oka. Wywołany może być on także szeregiem innych czynników zewnętrznych jak np. dużym zanieczyszczeniem powietrza, a także zbyt długim oddziaływaniem światła niebieskiego, które emitowane jest np. przez monitory komputera. Do objawów zespołu suchego oka, można zaliczyć:
- nadmierną suchość i pieczenie nawet przy próbie mrugnięcia;
- zaczerwienienie gałek ocznych;
- uporczywe uczucie obecności ciała obcego w oku.
Nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do różnych podrażnień i dyskomfortu w obrębie aparatu wzroku.
Jak można leczyć nadmierną suchość oka?
W przypadku zespołu suchego oka zaleca się stosowanie kropli nawilżających, tzw. „sztucznych łez”. W momencie, kiedy problem spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi, można nosić np. okulary niwelujące działanie światła niebieskiego.
3. AMD, czyli problemy w obrębie plamki żółtej
Choroby oczu mogą wynikać także z procesów starzenia się organizmu. Najlepszym przykładem na to jest zwyrodnienie plamki żółtej. Dotyka ono osoby w okolicy 50-60 roku życia. AMD polega na znacznym upośledzeniu ostrości widzenia. Do najczęstszych objawów tej choroby oczu zalicza się:
- powolne tracenie zdolności ostrego widzenia;
- migrenowe bóle głowy;
- problemy z poprawnym rozpoznawaniem kształtów.
Zwyrodnienie plamki żółtej jest procesem naturalnym, którego ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.
Jak leczyć AMD?
Niektóre choroby oczu nie są poddawane terapii i leczeniu, a jedną z nich jest właśnie AMD. Pacjenci mogą jedynie doraźnie pomaga sobie szkłem powiększającym. W sporadycznych przypadkach zaleca się operację, jednak nie jest ona gwarancją 100% poprawy wzroku.