nagroda-lalka-boleslawa-prusa-w-niezwyklej-oprawie

Pomimo upływu czasu utwór Bolesława Prusa wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Kto otrzyma powieść Bolesława Prusa w niezwykłej oprawie graficznej?

Lalka to pełna niedopowiedzeń, a zarazem zawikłana opowieść poruszająca problem niewłaściwie ulokowanych uczuć, straconych złudzeń i zaprzepaszczonych możliwości. To również konfrontacja idei romantycznego idealizmu z pozytywistycznym realizmem.

Lalka początkowo miała nosić tytuł „Trzy pokolenia”, w ten sposób Bolesław Prus chciał nawiązać do przedstawicieli trzech generacji, z którymi spotykamy w książce. Rzecki jest reprezentantem romantyków, a zarazem wyznawcą idealizmu politycznego. Z kolei Ochocki to przedstawiciel pozytywistów, który pragnie wcielać w życie ich idee. Stanisław Wokulski, główny bohater Lalki, który ubiega się o względy Izabeli Łęckiej, stanowi pomost między pokoleniem romantyków i pozytywistów. Bolesław Prus postanowił napisać „Lalkę”, aby ukazać sytuację „polskich idealistów na tle społecznego rozkładu” .

Lalka stanowi również przekrój poszczególnych warstw społecznych. Przedstawicielami arystokracji są Łęccy, Krzeszowscy, Zasławska, Ochocki i Wąsowska. Większość jej reprezentantów łączy egoizm, brak moralności, tępota i degeneracja. Żyją oni we własnym świecie, przekonani o jego wyższości, unikają kontaktów towarzyskich z osobami, które nie mogą pochwalić się rodowodem szlacheckim. Izabela Łęcka jest modelowym przykładem arystokratki, osoby wyniosłej, egoistycznej i odnoszącej się z pogardą do przedstawicieli innych warstw społecznych. Jej ojciec, życiowy nieudacznik, bankrut i safanduła lekceważy Wokulskiego, traktując go w sposób protekcjonalny. W Lalce przedstawiono również mieszczaństwo (Minclowie, Rzecki, warszawscy kupcy), które unika ryzyka. Jego przedstawiciele wybierają bezpieczne, ale mało opłacalne inwestycje. Prus w sposób naturalistyczny ukazał również trudne warunki życia nizin społecznych (Magdaleny, Węgiełka i Wysockich). Walka o przetrwanie stanowi codzienność proletariatu.

Głównym motywem Lalki jest jednak miłość Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej. Prus przedstawił arystokratkę jako piękną, a zarazem wyrachowaną kobietę. Łęcka nie kocha Wokulskiego, w rzeczywistości gardzi nim. Choć mężczyzna ma pochodzenie szlacheckie, w oczach Izabeli jest członkiem niższej warstwy społecznej, ponieważ został kupcem. Starania Wokulskiego o uczucie panny Łęckiej, kończą się niepowodzeniem, kobieta niezdolna do odczuwania głębszych uczuć, kieruje się jedynie chęcią zysku. Najważniejszymi wartościami w życiu Izabeli są pieniądze i luksus. Kobieta rozważa nawet ślub ze starym, bogatym arystokratą, mając na uwadze trudną sytuację finansową swojej rodziny. Miłość Stanisława Wokulskiego do panny Łęckiej kończy się tragicznie, mężczyzna znika w niewyjaśnionych okolicznościach, co otwiera drogę do spekulacji nt. samobójstwa. Izabela niespodziewanie wstępuje do klasztoru.

Jeśli chcesz zdobyć wznowienie Lalki w niezwykłej oprawie graficznej, które 4 lutego ukaże się nakładem Wydawnictwa MG, weź udział w naszym konkursie. Mamy do rozdania 5 egzemplarzy tej wyjątkowej książki.

Lalka w niezwykłej oprawie graficznej wędruje do:

  • wsteczna
  • Marina_71
  • alibabka
  • Irene_J
  • Lanza

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Redakcja, artykuł sponsorowany