Rak gruczołu sutkowego to nowotwór złośliwy, najczęściej występujący u kobiet. W Polsce odnotowuje się rocznie około 10 000 zachorowań, z czego tylko 1/3 może być leczona operacyjnie. Dlaczego tylko tyle? Niestety, zazwyczaj z dolegliwością tą zgłaszamy się do lekarza, gdy jest już za późno.
Nowotwór ten występuje najczęściej u kobiet po 45. roku życia, a ryzyko jego pojawienia się zwiększa się wraz z wiekiem. Rzadko występuje natomiast u mężczyzn oraz u kobiet przed 30. rokiem życia, aczkolwiek i takie przypadki bywały odnotowywane.
Jak ustrzec się przed rakiem sutka?
Niestety, lekarze wciąż nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie do końca znana jest przyczyna występowania schorzenia. Wiadomo tylko, że rozwój jest związany z estrogenem, czyli żeńskim hormonem. Przypuszcza się, że nowotwór powodować mogą zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe. Należy zatem unikać wszystkich substancji i czynników, które określane są ogólnie jako rakotwórcze, co odkrywczym spostrzeżeniem oczywiście nie jest.
Skoro nie da się wyeliminować czynników ryzyka, tym ważniejsza staje się profilaktyka, czyli dokładne i częste samobadanie piersi oraz obserwowanie zmian skórnych w ich okolicy. Szczególnie panie po 40. roku życia powinny być wyczulone na tym punkcie i dodatkowo wykonywać mammografię (co 2-3 lata), a przy wizycie u ginekologa poddać się kontrolnemu badaniu gruczołów sutkowych.
A. Złotkowska