opalaj-sie-ale-pamietaj-ze

Nadszedł słoneczny czas, tak długo oczekiwany po zimie, a wraz z nim chęć kąpieli słonecznych. Należy jednak uważać na to jak się opalamy, bo słońce to przecież niebezpieczne dla skóry promieniowanie. Jak opalać się w sposób bezpieczny?

Niestety w naszej skórze nie znajdziemy receptorów, które w porę mogłyby nas ostrzec przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych. Jednakże czynnikiem obronnym jest właśnie opalenizna, ale ważne jest aby stopniowo przyzwyczaić skórę do słońca i nie doprowadzić do jej poparzenia. Prawdą jest, że słońce dobrze wpływa na nasz organizm gdyż dzięki niemu powstaje w organizmie witamina D, a ona jest podstawowym budulcem kości. Słońce poprawia działanie układu nerwowego, wspomaga przemianę materii, leczy trądzik oraz odpręża. Głównie jednak chodzi o to by skóra nabrała odpowiedniego kolorytu, a ten dodaje nam uroku.

Wiadomo, że nie każdy opala się w ten sam sposób, zależy to od tolerancji naszej skóry na słońce. Kobiety w wieku menopauzalnym powinny pamiętać, że tolerancja na słońce zmniejsza się. Jeśli nie opalamy się z umiarem może doprowadzić to do poparzenia, powstania bolesnego rumienia, a nawet pęcherzy. Przedawkowanie promieni słonecznych może wywołać także udar.

Należy pamiętać o racjonalnym korzystaniu ze słońca, najlepiej jeśli opalamy się w godzinach między 7 a 11. Aby nie doprowadzić do przegrzania się organizmu, bądźmy w ruchu.

Zanim skorzystamy z kąpieli słonecznych ważne jest określenie swojego fototypu. Można go określić na podstawie barwy skóry, oczu i włosów, a dzięki temu dobierzemy odpowiedni dla nas krem z filtrem. Główną zasadą doboru odpowiedniego filtru jest, im jaśniejsza karnacja tym wyższy filtr. Wyróżniamy trzy fototypy, a mianowicie: typ północnoeuropejski, środkowoeuropejski i południowoeuropejski. Każdy z nich ma indywidualną charakterystykę.

Kanka