Zaburzanie seksualne ma co trzeci badany w wieku 40-70 lat. W gabinetach lekarskich wciąż przybywa nowych pacjentów, a problem staje się coraz bardziej powszechny. Problemy mają zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jednak w tym artykule skupimy się głównie na mężczyznach.
Zaburzenia seksualne pojawiają się głównie z wiekiem, chociaż zdarza się, że młodzi też na nie cierpią. Nie mniej jednak to właśnie wiek jest głównym winowajcą. Szczególne znaczenie ma również postęp cywilizacyjny. Siedzący tryb życia oraz brak ruchu mocno, przyczyniają się do powstawania zaburzeń. Niekorzystnie wpływa również stres oraz coraz szybsze tempo życia.
Jakich problemów możemy się spodziewać? Doktor Lew-Starowicz konsultant krajowy ds. seksuologii dokładnie określił, że będą to: wytryski nasienia jeszcze przed stosunkiem, wytryski po kilku, kilkunastu ruchach w pochwie, zaburzenia erekcji członka, wytrysk opóźniony lub jego brak, dyspareunia, zmniejszone potrzeby seksualne lub ich brak oraz zwiększone potrzeby seksualne.
Zazwyczaj u osób starszych występuje wytrysk opóźniony lub jego brak. Należy pamiętać, że mężczyźni, którzy z jakiś względów (np. zostali wdowcami) nie byli aktywni seksualnie mogą mieć również problemy seksualne. Wynika to z tego, że organizm ( a zwłaszcza jądra) przystosowuje się do zmiany aktywności i kolejna zmiana może być dla niego ciężka.
Zaburzenia mogą być spowodowane różnymi chorobami, np. cukrzycą , chorobami neurologicznymi oraz nowotworami. Niekorzystnie wpływa również długotrwałe palenie papierosów, które w efekcie może doprowadzić do miażdżycy. Należy pamiętać, że źródło schorzenia może mieć podstawy w psychice mężczyzny. Może je powodować stres, lęk przed nieudanym stosunkiem, bądź kompleks małego członka.
Chociaż coraz więcej osób ma zaburzenia seksualne, nie oznacza to, że gabinety seksuologów lub urologów pękają w szwach. Wręcz przeciwnie.
B.M