przerost-gruczolu-krokowego

W okresie andropauzy z powodu zmniejszenia ilości testosteronu, u niektórych mężczyzn mogą pojawić się, lub nasilić, objawy powiększenia gruczołu krokowego.

Przerośnięta prostata uciska cewkę moczową, co utrudnia przepływ moczu. Mężczyźni odczuwają częstszą potrzebę wychodzenia do toalety, jednak pęcherz nie opróżnia się całkowicie.

Najczęstszym badaniem określającym prawidłowość gruczołu prostaty jest badanie per rectum. Zleca się również badanie krwi w celu zmierzenia poziomu PSA (antygen gruczołu krokowego). Jego prawidłowa wartość wynosi 4 ng/mL. Czasami lekarze kierują mężczyzn na badania USG w celu określenia, czy doszło do upośledzenia opróżniania pęcherza spowodowanego przerostem prostaty.

Objawy

Przerost gruczołu krokowego jest procesem stopniowym i powolnym, jednak łatwo zaobserwować jego objawy. Powiększająca się prostata zwęża cewkę moczową, przez co strumień moczu jest coraz słabszy i coraz wolniej wypływa. Jeśli nie zastosuje się leczenia i prostata będzie się cały czas powiększać, może doprowadzić to do całkowitego zamknięcia cewki moczowej. Jest to bardzo poważne schorzenie, które powinno zostać natychmiast zoperowane. Dodatkowo nie leczony przerost gruczołu krokowego może spowodować uszkodzenie pęcherza moczowego. Powstające w nim kamienie mogą zablokować ujście cewki moczowej powodując różne infekcje. Często również pojawia się mimowolne moczenie nocne.

Anna Ś