Cytologia jest uważana za nieodzowny element profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych chorób pochwy. Badanie to pozwala bowiem na wykrycie nawet najmniejszych zmian, a tym samym – na rozpoznanie nowotworu w jego najwcześniejszym stadium.
Aby jednak wynik cytologii był miarodajny, konieczne jest wykonanie badania w sposób prawidłowy. Powinno być więc poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim (dotyczącym ostatniej miesiączki, długości cykli, przebytych chorób, ciąży, a także przypadków zachorowań na nowotwory wśród bliskiej rodziny).
Ponadto ważne jest, aby materiał cytologiczny pobierać w odpowiednich dniach cyklu (gdy nie występuje krwawienie). Pacjentka na 4 dni przed wykonaniem badania nie powinna przyjmować leków dopochwowych, a na 24 godziny przed nim – powstrzymać się od stosunków seksualnych. Po badaniu może pojawić się niewielkie plamienie.
Wiele zależy od dokładności ginekologa. Może się zdarzyć, że badanie da wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny. Ta druga sytuacja jest znacznie groźniejsza. Pozytywna diagnoza (w przypadku gdy tak naprawdę pojawiają się już zmiany przednowotworowe) może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentki. Nieprawidłowe pobranie próbki do badań (nie ze wszystkich miejsc szyjki macicy) to niestety jeden z najczęstszych błędów.
Ponad to – wynik cytologii może być nieczytelny w wyniku przebytej przez pacjentkę infekcji lub domieszki śluzu w wymazie. Dlatego tak istotne jest nie tylko powtarzanie badania w zalecanych odstępach czasu, ale również dobór profesjonalnego gabinetu.
Redakcja