czy-medycyna-niekonwencjonalna-pomaga

To pytanie zadaje sobie wielu ludzi z problemami zdrowotnymi. Kiedy tradycyjne leczenie zawodzi, chętnie sięgamy po sposoby alternatywne. Mamy nadzieję, że coś wreszcie pomoże, a dolegliwości ustąpią. Czy jednak naturalna medycyna działa i przede wszystkim – czy jest bezpieczna dla naszego organizmu?

Pod pojęciem medycyny niekonwencjonalnej (inaczej naturalnej lub alternatywnej) mieści się szereg różnorodnych terapii i zabiegów, które łączy jedno – w większości budzą poważne wątpliwości i nie są akceptowane przez tradycyjną medycynę. Tylko niektóre z tych metod zyskały sobie szacunek lekarzy i są wykorzystywane w medycynie powszechnej jako terapia uzupełniająca lub rehabilitacja. Tak jest w przypadku aquaterapii, akupunktury i akupresury czy ziołolecznictwa.

Nieskuteczne metody

Obecnie brakuje dowodów medycznych na to, że większość radykalnych terapii naturalnych naprawdę działa. Nie potwierdzono cudownych właściwości przekazywanej bioenergii ani istnienia sztuki odnajdywania żył wodnych (radiestezji) – nie wspominając o urynoterapii. Dlaczego więc ludzie zwracają się w kierunku leczenia alternatywnego?

Mechanizmy działania

Uzdrowiciele podchodzą do chorych bardzo osobiście, z troską. Potrafią długo rozmawiać o problemach, okazywać zainteresowanie. To mocno oddziałuje na psychikę chorego człowieka, który jest często udręczony po wielu bezskutecznych wizytach u lekarzy. Uzdrowiciele, oprócz zabiegów, oferują ogromne wsparcie, które jest w momencie choroby bardzo potrzebne. Nastawienie psychiczne i wiara w skuteczność terapii to ważny czynnik w procesie leczenia. Warto również zwrócić uwagę na to, że pacjenci często wybierają metody naturalne jako dodatek do terapii farmakologicznej. Na poprawę stanu zdrowia zwykle ma wpływ kilka czynników, możliwe są również samoistne remisje, ale po skorzystaniu z medycyny alternatywnej to zawsze jej przypisuje się „cudowne ozdrowienie”.

Można powiedzieć, że medycyna niekonwencjonalna naprawdę pomaga – czy to na poziomie naszej podświadomości i psychiki, czy też metod uznanych przez lekarzy za skuteczne. Zawsze jednak najlepiej kierować się rozsądkiem i mimo wszystko nie unikać wizyt w gabinecie lekarskim.

M. Borowik