Węgorz to ryba pełna sprzeczności. Żyje w słodkich wodach rzek i jezior, ale rozmnaża się tylko w mocno zasolonym Morzu Sargassowym. Jego krew jest trucizną, ale mięso to przysmak dla każdego smakosza. To jedna z najtłuściejszych ryb na świecie, ale za to jest bardzo zdrowa. Zachęca się nas, byśmy jedli węgorza, ale jego populacja gwałtownie maleje i grozi mu całkowite wyginięcie.
Co siedzi w rybach?
Mięso ryb jest jednym z najsmaczniejszych i przede wszystkim najzdrowszych produktów żywieniowych. Jest lekkostrawne, zawiera wiele składników odżywczych, minerałów, witamin i przede wszystkim – kwasów nienasyconych, które mają bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Ryby, nawet tłuste, pomagają zwalczać zły cholesterol, mają działanie przeciwzakrzepowe i podnoszą ogólną odporność. Są polecane każdemu, niezależnie od wieku, zwłaszcza osobom mającym problem z układem krążenia. Ryby powinno się włączyć do jadłospisu nawet kilka razy w tygodniu!
Wielka Wędrówka
Nie każdy gatunek ma tak ciekawą historię, jak właśnie węgorz. Ryby te żyją w słodkich, mulistych wodach spokojnych rzek i jezior w obszarze lądowym (samice) lub przy ujściach rzek do morza (samce). W okresie tarła węgorze rozpoczynają wielką wędrówkę do Atlantyku, w kierunku Morza Sargassowego. Tylko tam odbywa się ich rozmnażanie. Po osiągnięciu celu umierają z wyczerpania, zostawiając po sobie nowe pokolenie. Larwy węgorzy, stopniowo rosnąc, przenoszą się wraz z prądem z powrotem ku europejskim wybrzeżom. Powrót “do domu” zajmuje małym rybkom aż trzy lata. Niestety, wędrówki węgorzy mogą się wkrótce zakończyć.
Właściwości węgorza
Węgorz jest jedną z najtłuściejszych ryb – zawiera ponad 25% tłuszczu. To również dość kaloryczny (jak na rybę) przysmak: sto gram węgorza zawiera 281 kcal, natomiast po uwędzeniu jego kaloryczność wzrasta do 329 kcal. Tłuszcz zawarty w mięsie węgorza jest jednak bardzo zdrowy, dzięki kwasom omega-3. Chroni przed miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, udarem mózgu czy zawałem. Jest również postrzegany jako dobry składnik diety antynowotworowej. Węgorz zawiera ponadto bardzo dużo witaminy A (polecanej osobom z problemami ze wzrokiem i chorobami oczu), witaminy D (chroniącej układ kostny – dobrej zwłaszcza przy osteoporozie) oraz witaminy B1.
M. Witczak