Dzięki badaniu elektrokardiografii można wykryć wiele chorób serca. EKG daje szansę wczesnego przeciwdziałania tym nieprawidłowościom. Czy EKG zawsze mówi prawdę, jak często powinniśmy się badać i jaka jest różnica pomiędzy trachykardią a bradykardią?
Na czym polega EKG?
Badanie polega na elektrycznej rejestracji czynności mięśnia sercowego z obszaru klatki piersiowej w formie różnicy napięć pomiędzy dwoma elektrodami. Innymi słowy dzięki EKG można się dowiedzieć jakie zjawiska elektryczne przebiegają w naszym sercu Efektem jest odczyt w postaci tzw. krzywej elektrokardiograficznej (krzywa EKG). Wynik badania można poznać za pomocą odczytu na charakterystycznym papierze milimetrowym lub też na ekranie monitora komputera.
Badanie pozwala określić częstość rytmu i sprawdzić jak czy nasze serce pracuje prawidłowo m.in. czy nie mamy trachykardii (za szybki rytm serca) lub bradykardii (zbyt wolny rytm).
Kiedy iść na EKG?
Nie od dziś wiadomo, że lepiej działać profilaktycznie, niż leczyć nabyte i mocno rozwinięte już dolegliwości. Badanie EKG należy na pewno wykonać gdy odczuwamy regularne tzw. kłucia serca, zdarza nam się natarczywe kołatanie czy bóle w klatce piersiowej. Dostępność EKG jest powszechna. Usługa jest dostępna np. w przychodniach, szpitalach, spółdzielniach lekarskich, a nawet w domu pacjenta – do badania potrzebne są małe i przenośne elektrokardiografy.
Anna Konopka