jak-zbierac-ziola

O północy, w środku lasu, czy z samego rana, w przydomowym ogródku? Kiedy i jak właściwie zbierać zioła, aby zachowały swoją naturalną moc?

Nie takie zioła straszne

Nie trzeba wybierać się do lasu w trakcie pełni księżyca, aby cieszyć się dobrodziejstwem świeżych ziół. Ich zbiórka i przechowywanie jest dużo łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy mieć przydomowy ogródek lub zasadzić je w dużych doniczkach na parapecie w kuchni. Nasiona można kupić w sklepach zielarskich. Dla doświadczonych zbieraczy, którzy są obeznani z wyglądem, zapachem i porami kwitnienia ziół, wyprawa do lasu nie będzie stanowiła problemu. Jednak początkującym zielarzom takie praktyki raczej się odradza.

Kiedy zbierać zioła?

Nie wszystkie zioła zbiera się w tym samym czasie. Kwiatostany najczęściej zbieramy w momencie kwitnienia, natomiast liście jeszcze przed okresem kwitnienia. Owoce i nasiona są gotowe do zbiorów, gdy są dojrzałe. Korzenie wykopuje się z ziemi późną jesienią lub wczesną wiosną. Warto zaopatrzyć się w zielnik, w którym znajdziemy wszystkie informacje o interesujących nas ziołach, m.in. pory kwitnienia. W ten sposób łatwo nauczyć się etapów życia rośliny.

W jaki sposób zbierać zioła?

Zioła, które służą nam w kuchni, można zbierać przez cały czas, dopóki roślina jest zielona – najlepiej bezpośrednio dodawać je do potraw, wówczas są najbardziej wartościowe. Natomiast inne zioła należy zbierać w suche, słoneczne dni, po wyschnięciu rosy. Potrzebny jest do tego wyłącznie ostry nożyk lub sekator i kosz. Trzeba wybierać tylko rośliny świeże i zdrowe. Ziół nie wyrywamy, ale ścinamy, warto też zostawić część pędów, aby roślina mogła dalej swobodnie rosnąć.

M. Witczak